Main Index: Albanian Bible

 

1 Kings 11

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22]

1KINGS 11:1 Por mbreti Salomon, veē bijės sė Faraonit, dashuroi shumė gra tė huaja, moabite, amonite, idumeje, sidonie dhe hiteje,

1KINGS 11:2 qė u pėrkisnin popujve pėr tė cilėt Zoti u kishte thėnė bijve tė Izraelit: "Ju nuk do tė lidhni martesė me ta, as ata me ju, sepse ata do ta kthejnė me siguri zemrėn tuaj nga perėnditė e tyre". Por Salamoni u bashkua me kėto gra nga dashuria.

1KINGS 11:3 Ai pati si bashkėshorte shtatėqind princesha dhe treqind konkubina; dhe bashkėshortet e tij ia ēoroditėn zemrėn.

1KINGS 11:4 Kėshtu, kur Salomoni u plak, bashkėshortet e tij ia kthyen zemrėn nė drejtim tė perėndive tė tjera; dhe zemra e tij nuk i pėrkiste plotėsisht Zotit, Perėndisė tė tij, ashtu si zemra e Davidit, atit tė tij.

1KINGS 11:5 Salomoni ndoqi, pra, Ashtorethin, perėndeshėn e Sidonėve, dhe Milkomin, tė neveritshmin e Amonitėve.

1KINGS 11:6 Kėshtu Salomoni bėri atė qė ishtė e keqe nė sytė e Zotit dhe nuk e ndoqi tėrėsisht Zotin, ashtu si kishte bėrė i ati David.

1KINGS 11:7 Atėherė Salomoni ndėrtoi mbi malin pėrballė Jeruzalemit njė vend tė lartė pėr Kemoshin, tė neveritshmin e Moabit, dhe pėr Molekun, tė neveritshmin e bijve tė Amonit.

1KINGS 11:8 Kėshtu bėri pėr tė gjitha bashkėshortet e huaja tė tij qė digjnin temjan dhe u ofronin flijime perėndive tė tyre.

1KINGS 11:9 Prandaj Zoti u zemėrua me Solomonin, sepse zemra e tij qe larguar nga Zoti, Perėndia i Izraelit, qė i ishte shfaqur dy herė,

1KINGS 11:10 dhe lidhur me kėtė e kishte urdhėruar tė mos shkonte pas perėndive tė tjera; por ai nuk respektoi atė qė Zoti e kishte urdhėruar.

1KINGS 11:11 Prandaj Zoti i tha Salomonit: "Me qenė se kė bėrė kėtė gjė dhe nuk ke respektuar besėlidhjen time dhe statutet e mia qė tė kisha urdhėruar, unė do tė ta heq mbretėrinė nga dora dhe do t`ja jap shėrbėtorit tėnd.

1KINGS 11:12 Megjithatė, pėr dashurinė qė ndiej pėr Davidin, atin tėnd, kėtė nuk do ta bėj gjatė jetės sate, por do ta heq nga duart e birit tėnd.

1KINGS 11:13 Por nuk do t`i marr tėrė mbretėrinė, do t`i lė birit tėnd njė fis, pėr dashurinė qė ndiej pėr Davidin, shėrbėtorin tim, dhe pėr hir tė Jeruzalemit qė kam zgjedhur".

1KINGS 11:14 Zoti ngriti kundėr Salomonit njė armik, Hadadin, Idumeon, qė ishte njė pasardhės i mbretit tė Edomit.

1KINGS 11:15 Kur Davidi kishte vajtur tė luftonte nė Edom, dhe kur Joabi, komandant i ushtrisė, kishte dalė pėr tė varrosur tė vdekurit, mbasi kishte vrarė tėrė meshkujt qė ishin nė Edom,

1KINGS 11:16 (Joabi, pra, me tė gjithė Izraelin kishte mbetur atje gjashtė muaj deri sa i shfarosi gjithė meshkujt nė Edom),

1KINGS 11:17 ndodhi qė Hadadi arriti tė ikė bashkė me disa Idumej nė shėrbim tė atit tė tij, pėr tė vajtur nė Egjipt. Atėherė Hadadi ishte djalosh.

1KINGS 11:18 Ata u nisėn nga Madiani dhe shkuan nė Paran; morėn pastaj me vete njerėz nga Parani dhe arritėn nė Egjipt te Faraoni, mbret i Egjiptit, i cili i dha Hadadit njė shtėpi, i siguroi ushqim dhe i dha madje edhe toka.

1KINGS 11:19 Hadadi ia fitoi zemrėn Faraonit deri nė atė pikė sa ai i dha pėr grua motrėn e bashkėshortes sė tij, motrėn e mbretėreshės Tahpenes.

1KINGS 11:20 Motra e Tahpenes i lindi djalin Genubath, qė Tahpenes rriti nė shtėpinė e Faraonit; dhe Genubathi mbeti nė shtėpinė e Faraonit midis bijve tė Faraonit.

1KINGS 11:21 Kur Hadadi nė Egjipt mėsoi qė Davidi ishte shtrirė pranė etėrve tė tij nė njė gjumė tė rėndė dhe qė Joabi, komandant i ushtrisė kishte vdekur, Hadadi i tha Faraonit: "Mė ler tė iki, dhe tė shkoj nė vendin tim".

1KINGS 11:22 Faraoni iu pėrgjigj: "Ēfarė tė mungon tek unė qė kėrkon tė shkosh nė vendin tėnd?". Ai i tha: "Asgjė, megjithatė mė lėr tė shkoj".

1KINGS 11:23 Perėndia ngriti kundėr Salomonit njė armik tjetėr, Rezonin, birin e Eliadahut, qė kishte ikur nga zotėria e tij, Hadadezeri, mbret i Tsobahut.

1KINGS 11:24 Ai mblodhi rreth tij disa njerėz dhe u bė kryetar i njė bande grabitėsish, kur Davidi kishte masakruar ata tė Tsobahut. Pastaj ata shkuan nė Damask, u vendosėn atje dhe mbretėruan nė Damask.

1KINGS 11:25 Rezoni qe armik i Izraelit gjatė gjithė kohės sė Salomonit (pėrveē sė keqes qė bėri Hadadi). Kishte neveri pėr Izraelin dhe mbretėroi nė Siri.

1KINGS 11:26 Edhe Jeroboami, shėrbėtor i Salomonit, ngriti krye kundėr mbretit. Ai ishte bir i Nebatit, Efrateut tė Tseredės, dhe kishte nėnė njė tė ve me emrin Tseruah.

1KINGS 11:27 Arsyeja pse ngriti krye kundėr mbretit ishte kjo: Salomoni, duke ndėrtuar Milon, kishte mbyllur tė ēarėn e qytetit tė Davidit, atit tė tij.

1KINGS 11:28 Jeroboami ishte njė njeri i fortė dhe trim; dhe Salomoni, duke parė se si punonte ky i ri, i besoi mbikqyrjen e tė gjithė atyre qė merreshin me punimet e shtėpisė sė Jozefit.

1KINGS 11:29 Nė atė kohė, ndėrsa Jeroboami po dilte nga Jeruzalemi, profeti Ahijah nga Shilohu, qė kishte veshur njė mantel tė ri, e takoi rrugės; dhe ishin ata tė dy vetėm nė fushė.

1KINGS 11:30 Ahijahu mori mantelin e ri qė vishte dhe e grisi nė dymbėdhjetė pjesė;

1KINGS 11:31 pastaj i tha Jeroboamit: "Merr pėr vete dhjetė pjesė, sepse kėshtu thotė Zoti, Perėndia i Izraelit: "Ja, unė do ta heq mbretėrinė nga duart e Salomonit dhe do tė tė jap ty dhjetė fise,

1KINGS 11:32 (por atij do t`i mbetet njė fis pėr hir tė Davidit, shėrbėtorit tim, dhe pėr hir tė Jeruzalemit, pėr qytetin qė kam zgjedhur midis gjithė fiseve tė Izraelit),

1KINGS 11:33 sepse ata mė kanė braktisur dhe kanė rėnė pėrmbys pėrpara Ashtorethit, perėndeshės sė Sidonitėve, pėrpara Kemoshit, perėndisė sė Moabit, dhe pėrpara Milkomit, perėndisė sė bijve tė Amonit, dhe nuk kanė ecur nė rrugėt e mia pėr tė bėrė atė qė ėshtė e drejtė nė sytė e mi dhe pėr tė respektuar statutet dhe dekretet e mia, ashtu si bėri ati i tij, Davidi.

1KINGS 11:34 Megjithatė nuk do tė heq nga duart e tij tėrė mbretėrinė, sepse e kam caktuar princ pėr tė gjithė kohėn e jetės sė tij, pėr dashurinė qė ndjej pėr Davidin, shėrbėtorin tim, qė unė kam zgjedhur dhe qė ka respektuar urdhėrimet dhe statutet e mia.

1KINGS 11:35 Por do tė heq mbretėrinė nga duart e tė birit, dhe do tė tė jap ty dhjetė fise;

1KINGS 11:36 birit tė tij do t`i lė njė fis, me qėllim qė Davidi, shėrbėtori im, tė ketė gjithmonė njė llambė para meje nė Jeruzalem, qytet qė kam zgjedhur pėr t`i vėnė emrin tim.

1KINGS 11:37 Kėshtu do tė tė marr ty dhe ti do tė mbretėrosh mbi gjithēka dėshiron zemra jote, dhe do tė jesh mbret i Izraelit.

1KINGS 11:38 Nė rast se dėgjon me kujdes tė gjitha ato qė po tė urdhėroj dhe ecėn nė rrugėt e mia, dhe bėn atė qė ėshtė e drejtė nė sytė e mi, duke respektuar statutet dhe urdhėrimet e mia, ashtu siē veproi Davidi, shėrbėtori im, unė do tė jem me ty dhe do tė tė ndėrtoj njė shtėpi tė qėndrueshme, ashtu si ja ndėrtova Davidit, dhe do tė tė jap Izraelin;

1KINGS 11:39 pėr kėtė do tė poshtėroj pasardhėsit e Davidit, por jo pėr gjithnjė"".

1KINGS 11:40 Prandaj Salomoni kėrkoi tė shkaktonte vdekjen e Jeroboamit; por Jeroboami u ngrit dhe iku nė Egjipt pranė Shishakut, mbretit tė Egjiptit, dhe qėndroi nė Egjipt deri sa vdiq Salomoni.

1KINGS 11:41 Pjesa tjetėr e bėmave tė Salomonit, gjithė ato qė bėri dhe dituria e tij a nuk janė vallė tė shkruara nė librin e bėmave tė Salomonit?

1KINGS 11:42 Salomoni mbretėroi nė Jeruzalem mbi tė gjithė Izraelin dyzet vjet.

1KINGS 11:43 Pastaj Salomonin e zuri gjumi me etėrit e tij dhe u varros nė qytetin e Davidit, atit tė tij; nė vend tė tij mbretėroi i biri, Roboami.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase