Main Index: Albanian Bible

 

1 Kings 10

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22]

1KINGS 10:1 Kur mbretėresha e Shebės dėgjoi tė flitet pėr diturinė e Salomonit pėr shkak tė emrit tė Zotit, erdhi ta vėrė nė provė me anė pyetjesh tė vėshtira.

1KINGS 10:2 Ajo arriti nė Jeruzalem me njė suitė shumė tė madhe, me deve tė ngarkuara me aroma dhe me njė sasi tė madhe ari dhe gurėsh tė ēmuara; pastaj shkoi te Salomoni dhe i foli atij pėr tė gjitha gjėrat qė kishte nė zemėr.

1KINGS 10:3 Salomoni iu pėrgjigj tė gjitha pyetjeve tė saj, dhe nuk pati asgjė qė tė ishte e fshehtė pėr mbretin dhe qė ky tė mos ishte nė gjendje ta shpjegonte.

1KINGS 10:4 Kur mbretėresha e Shebės pa gjithė diturinė e Salomonit, shtėpinė qė ai kishte ndėrtuar,

1KINGS 10:5 gjellėt e tryezės sė tij, banesat e shėrbėtorėve tė tij, shėrbimin e kamarierėve tė tij dhe rrobat e tyre, kupėmbajtėsit e tij dhe olokaustet qė ai ofronte nė shtėpinė e Zotit, ajo mbeti pa fjalė.

1KINGS 10:6 Pastaj i tha mbretit: "Ishte e vėrtetė, pra, ajo qė kisha dėgjuar nė vendin tim pėr fjalėt e tua dhe diturinė tėnde.

1KINGS 10:7 Por nuk u besova kėtyre gjėrave deri sa nuk erdha vetė dhe nuk i pashė me sytė e mi; e mirė, pra, as gjysmėn e tyre nuk mė kishin thėnė. Dituria dhe begatia jote tejkalojnė famėn pėr tė cilėn me kishin folur.

1KINGS 10:8 Lum njerėzit e tu, lum shėrbėtorėt e tu qė rrinė gjithnjė pėrpara teje dhe dėgjojnė diturinė tėnde!

1KINGS 10:9 Qoftė i bekuar Zoti, Perėndia yt, qė pati mirėsinė tė tė vėrė mbi fronin e Izraelit! Pėr shkak tė dashurisė sė tij tė pėrjetshme pėr Izraelin, Zoti tė ka vėnė mbret pėr tė ushtruar arsyen dhe drejtėsinė".

1KINGS 10:10 Pastaj ajo i fali mbretit njėqind e njėzet talente ari dhe njė sasi tė madhe aromash dhe gurėsh tė ēmuar. Nuk u ēuan mė aq aroma sa i dha mbretėresha Sheba mbretit Salomon.

1KINGS 10:11 (Flota e Hiramit qė transporon flori nga Ofiri, solli qė andej njė sasi tė madhe dru santali dhe gurėsh tė ēmuar;

1KINGS 10:12 me durin e santalit mbreti bėri mbėshtetėse pėr shtėpinė e Perėndisė dhe pėr pallatin mbretėror si edhe qeste dhe harpa pėr kėngėtarėt. Dru santali nuk sollėn mė dhe nuk ėshtė parė mė deri mė sot).

1KINGS 10:13 Mbreti Salomon i dha mbretėreshės Sheba tė gjitha gjėrat qė ajo i kėrkoi; pėrveē kėtyre, Salomoni i dhe asaj shumė gjėra me bujarinė e tij tė madhe mbretėrore. Pastaj ajo mori pėrsėri rrugėn dhe u kthye nė vendin e saj bashkė me shėrbėtorėt e vet.

1KINGS 10:14 Pesha e arit qė Salomoni merrte ēdo vit ishte gjashtėqind e gjashtėdhjetė e gjashtė talent ari,

1KINGS 10:15 pėrveē atij qė vinte nga tregtarėt, nga lėvizja e mallrave, nga gjithė mbretėrit e Arabisė dhe nga qeveritarėt e vendit.

1KINGS 10:16 Mbreti Salomon dha urdhėr tė pėrgatiteshin dyqind mburoja tė mėdha me flori tė rrahur, duke pėrdorur pėr secilin prej tyre gjashtėqind sikla ari,

1KINGS 10:17 dhe treqind mburoja prej ari tė rrahur, duke pėrdorur pėr secilėn prej tyre tri mina ari; mbreti i vendosi nė pallatin e "Pyllit tė Libanit".

1KINGS 10:18 Gjithashtu mbreti bėri njė fron tė madh prej fildishi tė veshur me ar tė kulluar.

1KINGS 10:19 Froni kishte shtatė shkallėza dhe maja e tij ishte e rrumbullakėt nė pjesėn e prapme; kishte dy krahė nė anėt e karriges dhe pranė dy krahėve rrinin dy luanė.

1KINGS 10:20 Dymbėdhjetė luanė qėndronin nė tė dy skajet e gjashtė shkallareve. Asnjė gjė e tillė nuk ishte bėrė nė ndonjė mbretėri.

1KINGS 10:21 Tė gjitha kupat e pijeve tė mbretit Salomon ishin prej ari, dhe tė gjitha kupat e pallatit "Pylli i Libanit" ishin prej ari tė kulluar. Asnjėra nuk ishte prej argjendi, sepse nė kohėn e Salomonit argjendi nuk vlente asgjė.

1KINGS 10:22 Nė fakt mbreti kishte nė det Flotėn e Tarshishit bashkė me flotėn e Hiramit; ēdo tre vjet flota e Tarshishit sillte ar, argjend, fildish, majmunė dhe pallonj.

1KINGS 10:23 Kėshtu mbreti Salomon ua kaloi nė pasuri dhe dituri tėrė mbretėrve tė tokės.

1KINGS 10:24 Dhe tėtė bota kėrkonte praninė e Salomonit pėr tė dėgjuar diturinė qė Perėndia kishte vėnė nė zemrėn e tij.

1KINGS 10:25 Dhe secili sillte dhuratėn e tij: enė argjendi, enė ari, veshje, armė, aroma, kuaj dhe mushka, njė farė sasie ēdo vit.

1KINGS 10:26 Salomoni grumbulloi qerre dhe kalorės; ai pati njė mijė e katėrqind qerre dhe dymbėdhjetė mijė kalorės, qė i ndau nėpėr qytetet sipas qerreve dhe nė Jeruzalem afėr tij.

1KINGS 10:27 Pėrveē kėsaj mbreti nė Jeruzalem e bėri argjendin tė rėndonte si gurėt dhe i bėri kedrat tė shumtė si fiku egjiptian i fushės.

1KINGS 10:28 Kuajt e Salomonit importoheshin nga Egjipti dhe nga Kue; tregtarėt e mbretit shkonin e i merrnin nė Kue me njė ēmim tė caktuar.

1KINGS 10:29 Njė qerre importohej nga Egjipti pėr gjashtėqind sikla argjendi dhe njė kalė njėqind e pesėdhjetė. Kėshtu, me anė tė kėtyre tregtarėve, ua eksportonin gjithė mbretėrve tė Hitejve dhe mbretėrve tė Sirisė.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase