Main Index: Albanian Bible

 

1 Kings 18

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22]

1KINGS 18:1 Shumė kohė mė vonė, gjatė vitit tė tretė, fjala e Zotit iu drejtua Elias, duke i thėnė: "Shko dhe paraqitu te Ashabi dhe unė do tė dėrgoj shiun mbi vendin".

1KINGS 18:2 Elia shkoi tė paraqitet te Ashabi. Atėherė nė Samari kishte pllakosur njė zi e madhe e bukės.

1KINGS 18:3 Ashabi dėrgoi tė thėrrasė Abdian, qė ishte mexhordomi i tij. (Abdia kishte frikė tė madhe nga Zoti;

1KINGS 18:4 kėshtu, kur Jezebeli shfaroste profetėt e Zotit, Abdia mori njėqind profetė dhe fshehu pesėdhjetė prej tyre nė njė shpellė, duke i furnizuar me bukė dhe ujė).

1KINGS 18:5 Ashabi i tha Abdias: "Shko nėpėr vendin nė drejtim tė tė gjitha burimeve dhe rrjedhave ujore; ndofta do tė gjejmė bar tė mjaftueshėm pėr tė mbajtur gjallė kuajt dhe mushkat dhe nuk do tė detyrohemi tė vrasim asnjė nga kafshėt tona".

1KINGS 18:6 Kėshtu e ndanė vendin qė do tė pėrshkohej; Ashabi shkoi vetėm nga njė anė dhe Abdia vetėm nga ana tjetėr.

1KINGS 18:7 Ndėrsa Abdia po udhėtonte, ja ku doli pėrpara Elia; Abdiu e njohu dhe u shtri me fytyrė pėr tokė pėrpara tij, duke thėnė: "Ti je zotėria im Elia?".

1KINGS 18:8 Ai u pėrgjigj: "Jam unė; shko e i thuaj zotėrisė sate: Elia ėshtė kėtu".

1KINGS 18:9 Por Abdia u pėrgjigj: Ēfarė mėkati kam kryer qė ti dorėzon shėrbėtorin tėnd nė duart e Ashabit qė ai tė shkaktojė vdekjen time?

1KINGS 18:10 Ashtu siē ėshtė e vėrtetė qė Zoti, Perėndia yt, rron, nuk ka komb dhe mbretėri nė tė cilin zoti im nuk ka dėrguar njerėz tė tė kėrkojnė; dhe kur thonin: "Nuk ėshtė kėtu", ai i vinte tė betoheshin mbretėrinė dhe kombin qė nuk kishin mundur tė tė gjenin.

1KINGS 18:11 Dhe tani ti thua: "Shko t`i thuash zotėrisė sate: Elia ėshtė kėtu!".

1KINGS 18:12 Por do tė ndodh qė sapo tė largohem prej teje, Fryma e Zotit do tė tė ēojė nė njė vend tė panjohur nga unė; kėshtu unė do tė shkoj t`ia njoftoj Ashabit, dhe ky, duke mos tė gjetur, do tė mė vrasė. Dhe shėrbėtori yt i druhet Zotit qė i ri!

1KINGS 18:13 A nuk i kanė njoftuar zotėrisė sime atė qė unė kam bėrė kur Jezebeli vriste profetėt e Zotit? Si fsheha njėqind nga kėta profetė tė Zotit, pesėdhjetė nė njė shpellė dhe pesėdhjetė nė njė tjetėr, duke i furnizuar me bukė dhe me ujė?

1KINGS 18:14 Dhe tani ti thua: "Shko t`i thuash zotėrisė sate: Elia ėshtė kėtu!". Por ai do tė mė vrasė".

1KINGS 18:15 Atėherė Elia u pėrgjigj: "Ashtu siē ėshtė e vėrtetė qė rron Zoti i ushtrive nė prani tė tė cilit ndodhem, sot do tė paraqitem te Ashabi".

1KINGS 18:16 Abdia, pra, shkoi tė kėrkojė Ashabin dhe i njoftoi ēėshtjen, dhe Ashabi i doli pėrpara Elias.

1KINGS 18:17 Me ta parė Elian i tha: "Ti je pikėrisht ai qė e bėn rrėmujė Izraelin?".

1KINGS 18:18 Elia u pėrgjigj: "Nuk jam unė qė e bėj rrėmujė Izraelin, por ti dhe shtėpia e atit tėnd, sepse keni braktisur urdhėrimet e Zotit dhe ti ke shkuar pas Baalėve.

1KINGS 18:19 Prandaj dėrgo tani tė thėrrasin tėrė Izraelin pranė meje nė malin Karmel, bashkė me katėrqind e pesėdhjetė profetėt e Baalit dhe katėrqind profetėt e Asherahut qė hanė nė tryezėn e Jezebelit".

1KINGS 18:20 Kėshtu Ashabi dėrgoi e thirri tėrė bijtė e Izraelit dhe i mblodhi profetėt nė malin Karmel.

1KINGS 18:21 Atėherė Elia iu afrua tėrė popullit dhe tha: "Deri kur do tė lėkundeni midis dy mendimeve? Nė qoftė se Zoti ėshtė Perėndia, shkoni pas tij; por nė qoftė se pėrkundrazi ėshtė Baali, atėherė ndiqni atė". Populli nuk tha asnjė fjalė.

1KINGS 18:22 Atėherė Elia i tha popullit: "Kam mbetur vetėm unė nga profetėt e Zotit, ndėrsa profetėt e Baalit janė katėrqind e pesėdhjetė.

1KINGS 18:23 Le tė na jepen dy dema tė rinj; ata tė zgjedhin njė dem pėr veten e tyre, le ta copėtojnė dhe ta vėnė mbi drutė pa i ndezur ato; unė do tė pėrgatis demin tjetėr dhe do ta vendos mbi drutė pa i ndezur ato.

1KINGS 18:24 Ju do t`i bėni thirrje perėndisė suaj dhe unė do tė thėrres Zotin; perėndia qė do tė pėrgjigjet me anė tė zjarrit ėshtė Perėndia". Tėrė populli u pėrgjigj dhe tha: "E the bukur!".

1KINGS 18:25 Atėherė Elia u tha profetėve tė Baalit: "Zgjidhni njė dem tė ri dhe pėrgatiteni tė parėt sepse jeni mė shumė; pastaj kėrkoni ndihmėn e perėndisė suaj, pa e ndezur zjarrin".

1KINGS 18:26 Kėshtu ata morėn demin qė u dhanė dhe e pėrgatitėn; pastaj pėrmendėn emrin e Baalit nga mėngjesi deri nė drekė, duke thėnė: "O Baal, na u pėrgjigj!". Por nuk u dėgjua asnjė zė dhe asnjeri nuk u pėrgjigj; ndėrkaq ata kėrcenin rreth altarit qė kishin ndėrtuar.

1KINGS 18:27 Nė mesditė Elia filloi tė tallet me ta dhe tha: "Ulėrini mė fort sepse ai ėshtė zoti; ndofta ėshtė duke menduar thellė, ose ėshtė i zėnė me punė ose udhėton, ose ka rėnė nė gjumė e duhet zgjuar".

1KINGS 18:28 Dhe kėshtu ata filluan tė ulėrijnė mė fort dhe tė priten me shpata dhe shtiza sipas zakoneve qė kishin, deri sa tė kullonin gjak.

1KINGS 18:29 Me tė kaluar mesdita, ata bėnė profeci deri nė kohėn qė ofrohej blatimi; por nuk u dėgjua asnjė zė, asnjeri nuk u pėrgjigj dhe askush nuk ua vuri veshin.

1KINGS 18:30 Atėherė Elia i tha tėrė popullit: "Afrohuni pranė meje!". Kėshtu tėrė populli iu afrau dhe ai ndreqi altarin e Zotit qė e kishin prishur.

1KINGS 18:31 Pastaj Elia mori dymbėdhjetė gurė, sipas numrit tė fiseve tė bijve tė Jakobit, tė cilit Zoti i kishte thėnė: "Emri yt do tė jetė Izrael".

1KINGS 18:32 Me gurėt ndėrtoi njė altar nė emėr tė Zotit dhe hapi njė gropė rreth tij me njė kapacitet prej dy masash gruri.

1KINGS 18:33 Pastaj rregulloi drutė, copėtoi demin dhe e vuri mbi drutė. Dhe tha: "Mbushni katėr enė me ujė dhe i derdhni mbi olokaustin dhe mbi drutė".

1KINGS 18:34 Pėrsėri tha: "Bėjeni njė herė tė dytė". Dhe ata e bėnė njė herė tė dytė. Ai tha akoma: "Bėjeni pėr tė tretėn herė". Dhe ata e bėnė pėr tė tretėn herė.

1KINGS 18:35 Uji rridhte rreth altarit dhe ai mbushi me ujė edhe gropėn.

1KINGS 18:36 Nė orėn qė ofrohej blatimi, profeti Elia u afrua dhe tha: "O Zot, Perėndia i Abrahamit, i Isakut dhe i Izraelit, vepro nė mėnyrė tė tillė qė tė dihet qė ti je Perėndi nė Izrael, qė unė jam shėrbėtori yt qė i bėra tėrė kėto gjėra me urdhrin tėnd.

1KINGS 18:37 Pėrgjigjmu, o Zot, pėrgjigjmu, qė ky popull tė pranojė qė ti, o Zot, je Perėndia, dhe ke bėrė tė kthehen te ti zemrat e tyre".

1KINGS 18:38 Atėherė ra zjarri i Tzotit dhe konsumoi olokaustin, drutė, gurėt dhe pluhurin, si dhe thau ujin qė ishte nė gropė.

1KINGS 18:39 Para kėsaj pamjeje tėrė populli u shtri me fytyrėn pėr tokė dhe tha: "Zoti ėshtė Perėndia!.

1KINGS 18:40 Pastaj Elia u tha atyre: "Zini Profetėt e Baalit; mos lini t`ju ikė as edhe njė!". Kėshtu ata i kapėn dhe Elia i zbriti nė pėrruan Kishon, ku i theri.

1KINGS 18:41 Pastaj Elia i tha Ashabit: "Ngjitu, ha dhe pi, sepse dėgjohet qė tani zhurma e njė shiu tė madh".

1KINGS 18:42 Kėshtu Ashabi u ngjit pėr tė ngrėnė dhe pėr tė pirė; por Elia u ngjit nė majė tė Karmelt, u pėrkul deri nė tokė dhe vuri fytyrėn midis gjunjėve,

1KINGS 18:43 dhe i tha shėrbėtorit tė tij: "Tani ngjitu dhe shiko nga ana e detit!". Ai u ngjit, shikoi dhe tha: Nuk ka asgjė". Elia i tha: "Kthehu tė shikosh, shtatė herė".

1KINGS 18:44 Herėn e shtatė shėrbėtori tha: "Éshtė njė re e vogėl, e madhe si pėllėmba e njė dore qė ngjitet nga deti". Atėherė Elia tha: "Shko dhe i thuaj Ashabit: "Lidhi kuajt nė qerre dhe zbrit para se tė tė zėrė shiu"".

1KINGS 18:45 Brenda njė kohe tė shkurtėr qielli u errėsua pėr shkak tė reve e tė erės, dhe ra njė shi i madh. Kėshtu Ashabi hipi mbi qerre dhe shkoi nė Jezreel.

1KINGS 18:46 Dora e Zotit ishte mbi Elian, qė shtrėngoi ijet dhe vrapoi para Ashabit deri nė hyrje tė Jezreelit.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase