Main Index: Albanian Bible

 

Joshua 21

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24]

JOSH 21:1 Kryetarėt e familjeve tė Levitėve u paraqitėn para priftit Eleazar, Jozueut, birit tė Nunit, dhe kryetarėve tė familjeve tė fiseve tė bijve tė Izraelit,

JOSH 21:2 dhe u folėn nė Shilon, nė vendin e Kanaanit, duke u thėnė: "Zoti urdhėroi, me anė tė Moisiut, qė tė na jepeshin disa qytete pėr tė banuar me kullota pėr bagėtinė tonė".

JOSH 21:3 Kėshtu bijtė e Izraelit u dhanė Levitėve, duke i marrė nga trashėgimia e tyre, qytetet qė vijojnė bashkė me toka pėr kullotė, simbas urdhrit tė Zotit.

JOSH 21:4 U hodh shorti pėr familjet e Kehathitėve; dhe bijve tė priftit Aaron, qė ishin Levitė, u ranė nė short trembėdhjetė qytete nga fisi i Judės, nga fisi i Simeonit dhe nga fisi i Beniaminit.

JOSH 21:5 Bijve tė tjerė tė Kehathit u ranė nė short dhjetė qytete nga familjet e fisit tė Efraimit, nga fisi i Danit dhe nga gjysma e fisit tė Manasit.

JOSH 21:6 Bijve tė Gershonit u ranė nė short trembėdhjetė qytete nga fisi i Isakarit, nga fisi i Neftalit dhe nga gjysmė fisi i Manasit nė Bashan.

JOSH 21:7 Bijve tė Merarit, simbas familjeve tė tyre, u ranė dymbėdhjetė qytete nga fisi i Rubenit, nga fisi i Gadit dhe nga fisi i Zabulonit.

JOSH 21:8 Bijtė e Izraelit ua dhanė, pra, me short kėto qytete me gjithė kullotat e tyre Levitėve, ashtu si kishte urdhėruar Zoti me anė tė Moisiut.

JOSH 21:9 Kėshtu ata dhanė, duke i marrė nga fisi i bijve tė Judės dhe nga fisi i bijve tė Simeonit, qytetet e pėrmendura kėtu,

JOSH 21:10 qė ranė nė dorė tė bijve tė Aaronit qė u pėrkisnin familjeve tė Kehathitėve, bij tė Levit, sepse hiseja e parė qė u hodh me short u ra atyre.

JOSH 21:11 Ata morėn, pra, Kirjath-Arbėn, domethėnė Hebronin (Arba ishte ati i Anakut), nė krahinėn malore tė Judės, me tokat e saj pėr kullotė rreth e qark;

JOSH 21:12 por territorin e qytetit dhe fshatrat e tij ia dhanė Tsalebit, birit tė Jenufehut, si pronė tė tij.

JOSH 21:13 Pėrveē kėsaj u dhanė bijve tė priftit Aaron Hebronin (si qytet strehimi pėr vrasėsin) me tė gjitha tokat pėr kullotė, Libnahun me tokat pėr kullotė,

JOSH 21:14 Jatirin me tokat pėr kullotė, Eshtemoan me tokat pėr kullotė,

JOSH 21:15 Holonin me tokat pėr kullotė, Debirin me tokat pėr kullotė,

JOSH 21:16 Ainin me tokat e tij pėr kullotė, Jutahun me tokat e tij pėr kullotė dhe Beth-Shemeshin me tokat e tij pėr kullotė: nėntė qytete qė u morėn nga kėto dy fise.

JOSH 21:17 Nga fisi i Beniaminit, Gabaonin me tokat e tij pėr kullotė, Gebėn me tokat e tij pėr kullotė,

JOSH 21:18 Anatothin me tokat e tij pėr kullotė dhe Almonin me tokat e tij pėr kullotė: katėr qytete.

JOSH 21:19 Shuma e qyteteve tė priftėrinjve, bij tė Aaronit, ishte trembėdhjetė qytete me tokat e tyre pėr kullotė.

JOSH 21:20 Familjeve tė bijve tė Kehathėve, domethėnė Levitėve qė mbeteshin, bij tė Kehathit, u ranė qytete qė u morėn nga fisi i Efraimit.

JOSH 21:21 Atyre iu dha Sikemi (si qytet pėr strehimin e vrasėsit) me gjithė tokat pėr kullotė nė krahinėn malore tė Efraimit, Gezeri me gjithė tokat pėr kullotė,

JOSH 21:22 Kibtsaimi me tokat e tij pėr kullotė dhe Beth-Horoni me tokat e tij pėr kullotė: katėr qytete.

JOSH 21:23 Nga fisi i Danit: Eltekehu me tokat pėr kullotė, Gibethoni me gjithė tokat pėr kullotė,

JOSH 21:24 Aijaloni me gjithė tokat pėr kullotė, Gath-Rimoni me gjithė tokat pėr kullotė: katėr qytete.

JOSH 21:25 Nga gjysma e fisit tė Manasit: Taanaku me tokat e tij pėr kullotė, Gath-Rimoni me tokat e tij pėr kullotė: dy qytete.

JOSH 21:26 Tė gjitha kėto dhjetė qytete me tokat e tyre pėr kullotė u ranė familjeve tė bijve tė tjerė tė Kehathit.

JOSH 21:27 Bijve tė Gershonit, qė u pėrkisnin familjeve tė Levitėve, u dhanė, duke i marrė nga gjysma e fisit tė Manasit, Golanin nė Bashan (si qytet pėr strehimin e vrasėsit), me gjithė tokat pėr kullotė, dhe Beeshterahun me tokat e tij pėr kullotė: dy qytete;

JOSH 21:28 nga fisi i Isakarit, Kishionin me tokat e tij pėr kullotė, Daberathin me tokat e tij pėr kullotė,

JOSH 21:29 Jarmuthin me tokat e tij pėr kullotė, En-Ganimin me tokat e tij pėr kullotė: katėr qytete;

JOSH 21:30 nga fisi i Asherit, Mishalin me tokat e tij pėr kullotė, Abdonin me tokat e tij pėr kullotė,

JOSH 21:31 Helkathin me tokat e tij pėr kullotė dhe Rehobin, me tokat e tij pėr kullotė: katėr qytete;

JOSH 21:32 dhe nga fisi i Neftalit, Kadeshin nė Galile (si qytet strehimi pėr vrasėsin), me gjithė tokat e tij pėr kullotė, Hamoth-Dorin me tokat e tij pėr kullotė, dhe Kartanin me tokat e tij pėr kullotė; tri qytete.

JOSH 21:33 Shuma e qyteteve tė Gershonitėve, simbas familjeve tė tyre, ishte trembėdhjetė qytete me tokat e tyre pėr kullotė.

JOSH 21:34 Familjeve tė bijve tė Merarit, domethėnė Levitėve tė tjerė, iu dhanė, duke i marrė nga fisi i Zabulonit, Jokneamin me tokat e tij pėr kullotė, Kartahin me tokat e tij pėr kullotė,

JOSH 21:35 Dimnahun me tokat e tij pėr kullotė dhe Nahalalin me tokat e tij pėr kullotė: katėr qytete;

JOSH 21:36 nga fisi i Rubenit, Betserin me tokat e tij pėr kullotė, Jatsahun me tokat e tij pėr kullotė,

JOSH 21:37 Kedmothin me tokat e tij pėr kullotė dhe Mefaathin me tokat e tij pėr kullotė: katėr qytete;

JOSH 21:38 dhe nga fisi i Gadit, Ramothin nė Galaad (si qytet strehimi pėr vrasėsin), me tokat e tij pėr kullotė, Mahanaimin me tokat e tij pėr kullotė,

JOSH 21:39 Heshbonin me tokat e tij pėr kullotė dhe Jazerin me tokat e tij pėr kullotė: gjithsejt katėr qytete.

JOSH 21:40 Shuma e qyteteve qė iu dhanė me short bijve tė Merarit, simbas familjeve tė tyre qė pėrbėnin familjet e Levitėve tė tjerė, ishin dymbėdhjetė qytete.

JOSH 21:41 Shuma e qyteteve tė Levitėve nė mes tė zotėrimeve tė bijve tė Izraelit ishte dyzet qytete me tokat e tyre pėr kullotė.

JOSH 21:42 Secili nga kėto qytete kishte rreth e qark toka pėr kullotė; e njėjta gjė ishte nė ēdo qytet.

JOSH 21:43 Kėshtu Zoti i dha Izraelit tėrė vendin qė ishte betuar t`ua jepte etėrve tė tyre, dhe bijtė e Izraelit e pushtuan dhe banuan nė tė.

JOSH 21:44 Zoti u siguroi pushim rreth e qark, siē u ishte betuar etėrve tė tyre; asnjė nga armiqtė e tyre nuk mundi t`u bėjė ballė; Zoti i dorėzoi tėrė armiqtė nė duart e tyre.

JOSH 21:45 Nuk ra pėr tokė asnjė nga fjalėt qė Zoti i pati thėnė shtėpisė sė Izraelit; tė tėra u vėrtetuan.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase