Main Index: Albanian Bible

 

Joshua 5

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24]

JOSH 5:1 Kur tė gjithė mbretėrit e Amorejve qė ndodheshin matanė Jordanit nė drejtim tė perėndimit dhe tėrė mbretėrit e Kananejve qė ishin pranė detit mėsuan qė Zoti kishte tharė ujėrat e Jordanit para bijve

JOSH 5:2 Nė atė kohė Zoti i tha Jozueut: "Bėj thika prej guri dhe fillo pėrsėri tė rrethpresėsh bijtė e Izraelit".

JOSH 5:3 Kėshtu Jozueu bėri thika prej guri dhe rrethpreu bijtė e Izraelit mbi kodrinėn e Haaralothit.

JOSH 5:4 Kjo qe arsyeja pėr tė cilin Jozueu i rrethpreu; i tėrė populli qė kishte dalė nga Egjipti, meshkujt, tėrė burrat luftėtarė, kishin vdekur nė shkretėtirė gjatė rrugės, mbasi kishin dalė nga Egjipti.

JOSH 5:5 Ndėrsa tėrė populli qė kishte dalė nga Egjipti ishte rrethprerė, tėrė populli qė kishte lindir nė shkretėtirė gjatė rrugės mbas daljes nga Egjipti, nuk ishte rrethprerė.

JOSH 5:6 Nė fakt bijtė e Izraelit kishin ecur dyzet vjet nėpėr shkretėtirė deri sa tėrė populli, domethėnė luftėtarėt qė kishin dalė nga Egjipti, u shkatėrruan, sepse nuk i ishin bindur zėrit tė Zotit. Atyre Zoti u ishte betuar qė nuk do t`u tregonte vendin qė do t`u jepte etėrve tė tyre, njė vend ku rrjedh qumėsht dhe mjaltė.

JOSH 5:7 Kėshtu Jozueu i rrethpreu bijtė e tyre, qė Perėndia i kishte vėnė nė vend tė tyre, sepse ishin tė parrethprerė, sepse nuk ishin rrethprerė gjatė rrugės.

JOSH 5:8 Kur mbaroi rrethprerja e tėrė meshkujve, ata qėndruan atje ku ishin, nė kamp, deri sa u shėruan.

JOSH 5:9 Atėherė Zoti i tha Jozueut: "Sot ju hoqa turpėrimin e Egjiptit", dhe ai vend u quajt Gilgal deri nė ditėt e sotme.

JOSH 5:10 Bijtė e Izraelit e ngritėn kampin e tyre nė Gilgal dhe e kremtuan Pashkėn ditėn e katėrmbėdhjetė tė muajit, nė tė ngrysur, nė fushat e Jerikos.

JOSH 5:11 Tė nesėrmen e Pashkės hėngrėn prodhime tė vendit, bukė tė ndorme dhe grurė tė pjekur po atė ditė.

JOSH 5:12 Tė nesėrmen hėngrėn prodhime tė vendit, mana mbaroi; kėshtu bijtė e Izraelit nuk patėn mė manė, por atė vit hėngrėn frytet e vendit tė Kanaanit.

JOSH 5:13 Por ndodhi qė, ndėrsa Jozueu ishte afėr Jerikos, ngriti sytė dhe shikoi, dhe ja, njė njeri i qėndronte pėrpara, me nė dorė njė shpatė tė zhveshur. Jozueu i doli pėrballė dhe i tha: "A je ti pėr ne o pėr armiqtė tanė?".

JOSH 5:14 Ai u pėrgjigj: "Jo, unė jam kreu i ushtrisė sė Zotit; sapo kam arritur nė kėtė ēast". Atėherė Jozueu ra pėrmbys para tij dhe tha: "Ēfarė dėshiron t`i thotė Zotėria ime shėrbėtorit tė tij?".

JOSH 5:15 Kreu i ushtrisė sė Zotit i tha Jozueut: "Zbath sandalet, sepse vendi ku je ėshtė i shenjtė". Dhe Jozueu veproi ashtu.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase