Main Index: Albanian Bible

 

Joshua 15

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24]

JOSH 15:1 Pjesa qė iu dha me short fisit tė bijve tė Judės, simbas familjeve tė tyre, shtrihej deri nė kufirin e Edomit, nė shkretėtirėn e Tsinit, nė skajin jugor.

JOSH 15:2 Kufiri i tyre jugor fillonte nė skajin e Detit tė Kripur, nga kepi qė drejtohet nė jug,

JOSH 15:3 dhe zgjatej nė jug nė drejtim tė tė pėrpjetės sė Akrabimit, kalonte nėpėr Tsin, pastaj ngjitej nė drejtim tė Adarit dhe kthente nga ana e Karkaas;

JOSH 15:4 kalonte pastaj nga Atsmoni dhe vazhdonte deri nė pėrruan e Egjiptit, dhe mbaronte nė det. "Ky do tė jetė", tha Jozueu, "kufiri juaj nė jug".

JOSH 15:5 Kufiri nė lindje ishte Deti i Kripur deri nė grykėderdhjen e Jordanit. Kufiri verior fillonte me mėngėn e detit pranė grykėderdhjes sė Jordanit;

JOSH 15:6 pastaj kufiri ngjitej nė drejtim tė Beth-Oglahut, kalonte nė veri tė Beth-Arabahut dhe ngjitej deri nė gurin e Bohanit, birit tė Rubenit.

JOSH 15:7 Pastaj nga Lugina e Akorit kufiri ngjitej nė Debir, kthehej prapa nė veri nė drejtim tė Gilgalit, qė ndodhet pėrballė sė pėrpjetės tė Adumumit, nė jug tė luginės; pastaj kufiri kalonte nė ujėrat e En-Shemeshit dhe mbaronte nė En-Roguel.

JOSH 15:8 Kufiri pas kėsaj ngjitej nėpėr luginėn e birit tė Hinonit deri te shpatet jugore tė qytetit tė Jebusejve (qė ėshtė Jeruzalemi). Pastaj kufiri ngjitej deri nė majėn e malit qė ndodhet pėrballė luginės sė Hinomit nė perėndim, qė mbetet nė skajin e luginės tė Refaimit nė veri.

JOSH 15:9 Nga maja e malit kufiri shtrihej deri nė burimin e ujėrave tė Neftoahut, vazhdonte nė drejtim tė qyteteve tė malit Efron dhe pastaj kthente deri nė Baalah, qė ėshtė Kirjath-Jearimi.

JOSH 15:10 Nga Baalahu kufiri kthente pastaj nė perėndim tė malit Seir, kalonte mbi faqen veriore tė malit Jearim (qė ėshtė Kesaloni), zbriste nė Beth-Shemesh dhe kalonte nėpėr Timah.

JOSH 15:11 Pastaj kufiri arrinte anėn veriore tė Ekronit, kthente nga Shikroni, kalonte nėpėr malin e Baalahut, shtrihej deri nė Jabneel dhe mbaronte nė det.

JOSH 15:12 Kufiri nė perėndim ishte Deti i Madh. Kėta ishin rreth e qark kufijtė e bijve tė Judės simbas familjeve tė tyre.

JOSH 15:13 Kalebit, birit tė Jefunehut, Jozueu i dha njė pjesė nė mes tė bijve tė Judės, ashtu siē e kishte porositur Zoti; Kirjath-Arba, qė ėshtė Hebroni (Arba ishte ati i Anakut).

JOSH 15:14 Dhe Kalebi dėboi qė andej tre djemtė e Anakut, Sheshain, Ahimanin dhe Talmain, pasardhės tė Anakut;

JOSH 15:15 Qė kėtej ai u ngrit kundėr banorėve tė Debirit (qė mė parė quhej Kirjath-Sefer).

JOSH 15:16 Dhe Kalebi tha: "Atij qė do tė sulmojė Kirjath-Seferin dhe do ta shtjerė nė dorė, unė do t`i jap pėr grua vajzėn time Aksah".

JOSH 15:17 Atėherė Othnieli, bir i Kenazit, vėllai i Kalebit, e shtiu nė dorė, dhe Kalebi i dha pėr grua bijėn e tij Aksah.

JOSH 15:18 Kur ajo erdhi tė banojė me tė, i mbushi mendjen Othnielit t`i kėrkonte atit tė saj njė fushė. Atėherė ajo zbriti nga gomari dhe Kalebi i tha: "Ēfarė do?".

JOSH 15:19 Ajo iu pėrgjigj: "Mė bėj njė dhuratė; mbasi mė ke dhėnė tokė nė Negev, mė jep edhe burime ujore". Kėshtu ai i dhuroi burimet e sipėrme dhe burimet e poshtme.

JOSH 15:20 Kjo qe trashėgimia e fisit tė bijve tė Judės, simbas familjeve tė tyre;

JOSH 15:21 qytetet e vendosura nė skajin e fisit tė bijve tė Judės, nė drejtim tė kufirit tė Edomit, nė Negev ishin: Kabtseeli, Ederi dhe Jaguri,

JOSH 15:22 Kinahu, Dimonahu, Adadahu,

JOSH 15:23 Kadeshi, Hatsori, Ithnami,

JOSH 15:24 Zifi, Telemi, Bealothi,

JOSH 15:25 Hatsor-Hadattahu, Kerioth-Hetsroni (domethėnė nė Hatsori),

JOSH 15:26 Amami, Shema, Moladahu,

JOSH 15:27 Hatsar-Gadahu, Heshmoni, Beth-Peleti,

JOSH 15:28 Hatsar-Shuali, Beer-Sheba, Bizjothjahu,

JOSH 15:29 Baala, Ijimi, Etsemi,

JOSH 15:30 Eltoladi, Kesili, Hormahu,

JOSH 15:31 Tsiklagu, Madmanahu, Sansanahu,

JOSH 15:32 Lebaothi, Shilhimi, Aini, Rimoni; gjithsej njėzet e nėntė qytete me fshatrat e tyre.

JOSH 15:33 Nė ultėsirė: Eshaoli, Tsoreahu, Ashnahu,

JOSH 15:34 Zanoahu, En-Ganimi, Tapuahu, Enami;

JOSH 15:35 Jarmuthi, Adulami, Sosohu, Azekahu,

JOSH 15:36 Shaaraimi, Adithaimi, Gederahu dhe Gederothaimi: katėrmbėdhjetė qytete me gjithė fshatrat e tyre;

JOSH 15:37 Tsenani, Hadashahu, Migdal-Gadi,

JOSH 15:38 Dileani, Mitspahu, Joktheeli,

JOSH 15:39 Lakishi, Bokskathi, Egloni,

JOSH 15:40 Kaboni, Lahmasi, Kitlishi,

JOSH 15:41 Gederothi, Beth-Dagoni, Naamahu dhe Makedahu; gjashtėmbėdhjetė qytete me gjithė fshatrat e tyre;

JOSH 15:42 Libnahu, Etheri, Ashani;

JOSH 15:43 Jiftahu, Ashna, Netsibi;

JOSH 15:44 Kejlahu, Akzibi dhe Mareshahu: nėntė qytete me fshatrat e tyre;

JOSH 15:45 Ekroni me qytetet dhe fshatrat e tij;

JOSH 15:46 nga Ekroni deri nė det, ēdo gjė qė ishte afėr Ashdotit me fshatrat e tyre;

JOSH 15:47 Ashdoti me gjithė qytetet dhe fshatrat e tij; Gaza me qytetet dhe fshatrat e tij deri nė pėrroin e Egjiptit dhe nė detin e Madh me bregun e tij.

JOSH 15:48 Nė zonėn malore: Shanoiri, Jatiri dhe Sokohu,

JOSH 15:49 Danahu, Kirjath-Sanahu, domethėnė Debiri,

JOSH 15:50 Anabi, Esthemothi, Animi,

JOSH 15:51 Gosheni, Holoni dhe Gilohu: njėmbėdhjetė qytete bashkė me fshatrat e tyre;

JOSH 15:52 Arabi, Dumahu, Esheani,

JOSH 15:53 Janumi, Beth-Tapuahu, Afekahu,

JOSH 15:54 Humtahu, Kirjath-Arba (domethėnė Hebroni) dhe Tsiori: nėntė qytete me gjithė fshatrat e tyre;

JOSH 15:55 Maoni, Karmeli, Zifi dhe Jutahu,

JOSH 15:56 Jizreeli, Jokdeami, Zanoahu,

JOSH 15:57 Kaini, Gibeahu dhe Timnahu: dhjetė qytete me fshatrat e tyre;

JOSH 15:58 Halhuli, Beth-Tsuri, Gedori,

JOSH 15:59 Maarathi, Beth-Anothi dhe Eltekoni: gjashtė qytete me fshatrat e tyre;

JOSH 15:60 Kirjath-Baal (domethėnė Kirjath-Jearimi) dhe Rabahu: dy qytete bashkė me fshatrat e tyre.

JOSH 15:61 Nė shkretėtirė: Beth-Arabahu, Midini, Sekakahu,

JOSH 15:62 Nibshani, qyteti i kripės dhe Engedi: gjashtė qytete me fshatrat e tyre.

JOSH 15:63 Pėrsa u pėrket Jebusejve qė banonin nė Jeruzalem, bijtė e Judės nuk mundėn t`i dėbojnė; kėshtu qė Jebusejtė kanė banuar nė Jeruzalem bashkė me bijtė e Judės deri nė ditėn e sotme.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase