Main Index: Albanian Bible

 

Joshua 18

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24]

JOSH 18:1 Pastaj tėrė asambleja e bijve tė Izraelit u mblodh nė Shiloh, dhe aty ngritėn ēadrėn e mbledhjes. Vendi u ishte nėnshtruar atyre.

JOSH 18:2 Por kishte midis bijve tė Izraelit shtatė fise, qė nuk e kishin marrė akoma trashėgiminė e tyre.

JOSH 18:3 Kėshtu Jozueu u tha bijve tė Izraelit: "Deri kur nuk do tė kujdeseni tė shkoni tė merrni vendin qė Zoti, Perėndia i etėrve tuaj, ju ka dhėnė?

JOSH 18:4 Zgjidhni midis jush tre burra pėr ēdo fis dhe unė do t`i nis. Ata do tė ngrihen, do ta pėrshkojnė vendin, do tė bėjnė pėrshkrimin e tij nė bazė tė pjesės sė tyre tė trashėgimisė dhe pastaj do tė kthehen tek unė.

JOSH 18:5 Ata do ta ndanė nė shtatė pjesė: Juda do tė mbetet nė territorin e tij nė jug dhe shtėpia e Jozefit nė territorin e tij nė veri.

JOSH 18:6 Ju do tė bėni, pra, pėrshkrimin e vendit nė shtatė pjesė; do ta sillni tek unė dhe unė do tė hedh shortin pėr ju kėtu, para Zotit, Perėndisė tonė.

JOSH 18:7 Por Levitėt nuk duhet tė kenė asnjė pjesė nė mes tuaj, sepse priftėria e Zotit ėshtė trashėgimia e tyre; dhe Gadi, Rubeni dhe gjysma e fisit tė Manasit kanė marrė trashėgiminė e tyre matanė Jordanit nė lindje, qė Moisiu, shėrbėtori i Zotit, u ka dhėnė atyre".

JOSH 18:8 Ata njerėz, pra, u ngritėn dhe u nisėn; dhe Jozueu i urdhėroi ata qė niseshin pėr tė pėrshkruar vendin, duke u thėnė: "Shkoni, pėrshkoni vendin dhe bėni pėrshkrimin e tij; pastaj kthehuni tek unė, dhe kėtu unė do tė hedh shortin pėr ju para Zotit nė Shiloh".

JOSH 18:9 Kėshtu ata njerėz u nisėn, e pėrshkuan vendin dhe bėnė nė njė libėr pėrshkrimin e shtatė pjesėve tė tij simbas qyteteve; pastaj u kthyen tek Jozueu nė kampin e Shilohut.

JOSH 18:10 Atėherė Jozueu hodhi shortin pėr ta nė Shiloh para Zotit dhe e ndau vendin midis bijve tė Izraelit, simbas ndarjeve tė tyre.

JOSH 18:11 U hodh nė short pjesa e fisit tė bijve tė Beniaminit, simbas familjeve tė tyre; territori qė u ra nė short kishte kufijtė e tij midis bijve tė Judės dhe bijve tė Jozefit.

JOSH 18:12 Nga ana veriore kufiri i tyre fillonte me Jordanin, ngjitej nė shpatin nė veri tė Jerikos, kalonte krahinėn malore nė drejtim tė perėndimit dhe mbaronte nė shkretėtirėn e Beth-Avenit.

JOSH 18:13 Qė andej kufiri ngjitej nė Luc, mbi shpatin nė jug tė Lucit (qė ėshtė Betheli); pastaj zbriste nė Ataroth-Adar, pranė malit qė ndodhet nė jug tė Beth-Horonit tė poshtėm.

JOSH 18:14 Pastaj kufiri shtrihej, duke kthyer nė krahun perėndimor drejt jugut tė malit qė ngrihej pėrballė Beth-Horonit, nė jug, dhe mbaronte nė Kirjath-Baal (qė ėshtė Kiriath-Jearimi), qytet i bijve tė Judės. Ky ishte krahu perėndimor.

JOSH 18:15 Ana jugore fillonte nė skajin e Kiriath-Jearimit. Kufiri zgjatej nė drejtim tė perėndimit deri sa prekte burimin e ujėrave tė Neftoahut;

JOSH 18:16 pastaj kufiri zbriste nė skajin e malit qė ndodhet pėrballė luginės sė birit tė Hinomit, qė ėshtė nė luginėn e gjigantėve, nė veri, dhe zbriste nėpėr luginėn e Hinomit, nė anėn jugore tė qytetit tė Jebuzejve, deri nė En-Rogel.

JOSH 18:17 Pastaj kthente nė drejtim tė veriut dhe arrinte nė En-Shemesh; shtrihej nė drejtim tė Gelilothit, qė ndodhet pėrballė sė pėrpjetės tė Adumimit, dhe zbriste nė gurin e Bohanit, birit tė Rubenit;

JOSH 18:18 pas kėsaj kalonte nė shpatin verior pėrballė Arabahut dhe zbriste nė drejtim tė tij.

JOSH 18:19 Kufiri kalonte pastaj nga shpati verior i Beth-Hoglahut dhe mbaronte nė kepin verior tė Detit tė Kripur, nė skajin jugor tė Jordanit. Ky ishte kufiri nė jug.

JOSH 18:20 Jordani shėrbente si kufi nga ana lindore. Kjo ishte trashėgimia e bijve tė Beniaminit nė bazė tė kufijve rreth e qark, simbas familjeve tė tyre.

JOSH 18:21 Qytetet e fiseve tė bijve tė Beniaminit, simbas familjeve tė tyre, ishin Jeriko, Beth-Hoglahu, Emek-Ketsitsi,

JOSH 18:22 Beth-Arabahu, Tsemaraimi, Betheli,

JOSH 18:23 Avimi, Parahu, Ofrahu,

JOSH 18:24 Kefar-Haamoni, Ofni dhe Geba: dymbėdhjetė qytete me fshatrat e tyre;

JOSH 18:25 Gabaoni, Ramahu, Beerothi,

JOSH 18:26 Mitspehu, Kefirahu, Motsahu,

JOSH 18:27 Rekemi, Irpeeli, Taralahu,

JOSH 18:28 Tselahu, Efeli, Gebusi (qė ėshtė Jeruzalemi), Gibeathi dhe Kirjathi: katėrmbėdhjetė qytete me gjithė fshatrat e tyre. Kjo qė trashėgimia e bijve tė Beniaminit, simbas familjeve tė tyre.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase