Main Index: Albanian Bible

 

Exodus 39

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]

EX 39:1 Pastaj me stofa ngjyrė vjollce, tė purpurt dhe flakė tė kuqe, bėri rroba tė punuara mirė pėr tė shėrbyer nė shenjtėrore, dhe bėnė rrobat e shenjta pėr Aaronin, ashtu siē e kishte urdhėruar Zoti Moisiun.

EX 39:2 Ai bėri efodin prej ari e me fill ngjyrė vjollce, tė purpurt dhe flakė tė kuqe, dhe me li tė hollė tė pėrdredhur.

EX 39:3 Dhe e rrahėn arin nė peta dhe e prenė nė fije, pėr ta endur nė stofėn ngjyrė vjollce, tė purpurt dhe flakė tė kuqe dhe nė lirin e hollė tė pėrdredhur: puna e njė artizani tė shkathėt.

EX 39:4 I bėnė edhe supore tė bashkuara; kėshtu efodi mbahej tok nė tė dy skajet e tij.

EX 39:5 Dhe brezi i punuar artistikisht qė ishte mbi efodin pėr ta lidhur kishte po atė pėrgatitje: me ar, me fije, ngjyrė vjollce, tė purpurt dhe flakė tė kuqe, dhe me li tė hollė tė pėrdredhur, ashtu si e kishte urdhėruar Zoti Moisiun.

EX 39:6 Pastaj u punuan gurėt e oniksit, qė u ngallmuan nė rrathė ari, dhe qė u gdhendėn, ashtu siē gdhenden vulat e vogla, me emrat e bijve tė Izraelit.

EX 39:7 Ai pastaj i vuri mbi suporet e efodit, si gurė pėr tė pėrkujtuar bijtė e Izraelit ashtu siē e kishte urdhėruar Zoti Moisiun.

EX 39:8 Pastaj ai bėri pektoralin e punuar artistikisht, ashtu si puna e efodit: me ar, me fill ngjyrė vjollce, tė purpurt dhe flakė tė kuqe, si dhe me li tė hollė tė pėrdredhur.

EX 39:9 Pektorali kishte formė katrore; e bėnė tė palosur mė dysh, tė gjatė sa pėllėmba dhe tė gjerė po aq, kur ishte i palosur mė dysh.

EX 39:10 Dhe u ngallmuan katėr radhė gurėsh; nė radhėn e parė: njė sardon, njė topaz dhe njė smerald;

EX 39:11 nė radhėn e dytė: njė rubin, njė safir dhe njė diamant;

EX 39:12 nė radhėn e tretė: njė hiacint, njė agat dhe njė ametist;

EX 39:13 nė radhėn e katėrt: njė grizolit, njė oniks dhe njė diaspėr. Kėta gurė ishin futur nė rrathėt e tyre prej ari.

EX 39:14 Gurėt u korrespondonin emrave tė bijve tė Izraelit: dymbėdhjetė, simbas emrave tė tyre tė gdhendur si vula, secili me emrin e njėrit nga dymbėdhjetė fiset.

EX 39:15 Mbi pektoralin bėnė gjithashtu zinxhirė prej ari safi, tė lidhur si kordonė.

EX 39:16 Bėnė edhe dy rrathė tė artė dhe dy unaza tė arta, dhe i vunė dy unazat nė dy skajet e pektoralit.

EX 39:17 Pastaj i fiksuan tė dy kordonėt e artė mbi tė dy unazat, nė skajet e pektoralit;

EX 39:18 pas kėsaj fiksuan dy majat e dy kordonėve nė tė dy rrathėt dhe i vendosėn mbi dy suporet e efodit, nė pjesėn e pėrparme tė tij.

EX 39:19 Bėnė gjithashtu dy unaza ari dhe i vunė nė dy skajet e pektoralit, nė buzėn e tij, qė ndodhet nė pjesėn e brendshme tė efodit.

EX 39:20 Bėnė gjithashtu dy unaza tė tjera ari dhe i vunė mbi dy suporet e efodit poshtė, nga pėrpara, pranė pikės sė bashkimit, mbi brezin e punuar artistikisht tė efodit.

EX 39:21 Pastaj i lidhėn unazat e pektoralit me unazat e efodit me njė kordon ngjyrė vjollce, me qėllim qė pektorali tė rrinte mbi brezin e punuar artistikisht tė efodit, dhe tė mos shkėputej prej kėtij tė fundit, ashtu si e kishte urdhėruar Zoti Moisiun.

EX 39:22 Ai bėri gjithashtu mantelin e efodit, i tėri ngjyrė vjollce, njė punim prej endėsi.

EX 39:23 Nė mes tė mantelit kishte njė hapje, pėr tė futur kokėn; rreth e qark hapjes kishte njė buzė stofi tė punuar, ashtu si hapja e njė parzmoreje, me qėllim qė tė mos shqyhej.

EX 39:24 Mbi buzėn e mantelit bėnė disa shegė nė ngjyrė vjollce, tė purpurt dhe flakė tė kuqe, me fill tė pėrdredhur.

EX 39:25 Dhe bėnė disa zile prej ari tė pastėr; dhe i vunė nė mes tė shegėve nė buzėn e mantelit, rreth e qark shegėve;

EX 39:26 njė zile dhe njė shegė, njė zile dhe njė shegė, rreth e pėrqark, mbi buzėn e mantelit, pėr tė bėrė shėrbimin, ashtu siē e kishte urdhėruar Zoti Moisiun.

EX 39:27 Ata bėnė edhe tunikat prej liri tė hollė; njė punė prej endėsi, pėr Aaronin dhe bijtė e tij,

EX 39:28 ēallma prej liri tė hollė, zbukurimin e mbulesave tė kokės prej liri tė hollė dhe pantallonat prej liri tė hollė tė pėrdredhur,

EX 39:29 dhe brezin prej liri tė hollė tė pėrdredhur, nė ngjyrė vjollce, tė purpurt dhe flakė tė kuqe, njė punė prej qėndistari, ashtu siē e kishte urdhėruar Zoti Moisiun.

EX 39:30 Pastaj bėnė pllakėn e diademės sė shenjtė prej ari safi dhe gdhendėn mbi tė si mbi njė vulė fjalėt: SHENJTÉRI ZOTIT.

EX 39:31 Dhe mbėrthyen nė tė njė kordele ngjyrė vjollce pėr ta lidhur nė majė tė ēallmės, ashtu si e kishte urdhėruar Zoti Moisiun.

EX 39:32 Kėshtu pėrfundoi tėrė puna e tabernakullit dhe e ēadrės sė mbledhjes. Bijtė e Izraelit vepruan sipas tė gjitha urdhrave qė Zoti i kishte dhėnė Moisiut; ata vepruan nė kėtė mėnyrė.

EX 39:33 Pastaj i ēuan Moisiut tabernakullin, ēadrėn dhe tėrė veglat e saj, kapėset, dėrrasat, traversat, shtyllat dhe bazat e tyre,

EX 39:34 mbulesėn me lėkura dashi tė ngjyera nė tė kuq, mbulesėn me lėkura baldose dhe velin e perdes,

EX 39:35 arkėn e dėshmisė me shtizat e saj dhe pajtuesin,

EX 39:36 tryezėn me tė gjitha veglat e saj dhe bukėn e paraqitjes,

EX 39:37 shandani prej ari safi me llambat e tij (llambat e vendosura nė rregull), tė gjitha orenditė e tij dhe vajin pėr dritėn e shandanit,

EX 39:38 altarin prej ari, vajin e vajosjes, temjanin e parfumuar dhe perden pėr hyrjen e ēadrės,

EX 39:39 altarin prej bronzi, grilėn e tij prej bronzi, shtizat e tij dhe tė gjitha veglat e tij, legenin me bazėn e tij,

EX 39:40 perdet e oborrit, shtyllat e tij me gjithė bazat, perden pėr hyrjen e oborrit, kordonėt e oborrit, kunjat e tij dhe tė gjitha veglat pėr shėrbimin e tabernakullit, pėr ēadrėn e mbledhjes,

EX 39:41 rrobat e punuara mirė pėr tė shėrbyer nė shenjtėrore, rrobat e shenjta pėr priftin Aaron dhe rrobat e bijve tė tij pėr tė shėrbyer si priftėrinj.

EX 39:42 Bijtė e Izraelit e kryen tėrė punėn, sipas tė gjitha porosive qė Zoti i kishte dhėnė Moisiut.

EX 39:43 Moisiu, pra, shqyrtoi tėrė punėn; dhe ja, ata e kishin kryer simbas urdhrave tė Zotit; ata e kishin bėrė kėshtu. Kėshtu Moisiu i bekoi.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase