Main Index: Albanian Bible

 

Exodus 20

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]

EX 20:1 Atėherė Perėndia shqiptoi tėrė kėto fjalė, duke thėnė:

EX 20:2 "Unė jam Zoti, Perėndia yt, qė tė nxori nga vendi i Egjiptit, nga shtėpia e skllavėrisė.

EX 20:3 Nuk do tė kesh perėndi tė tjerė para meje.

EX 20:4 Nuk do tė bėsh skulpturė ose shėmbėlltyrė tė asnjė gjėje qė ndodhet aty nė qiejt ose kėtu poshtė nė tokė ose nė ujėrat nėn tokė.

EX 20:5 Nuk do tė pėrkulesh para tyre dhe as do t`i shėrbesh, sepse unė, Zoti, Perėndia yt, jam njė Perėndi xheloz qė dėnon padrejtėsinė e etėrve mbi fėmijve tė tyre deri nė brezin e tretė dhe tė katėrt tė atyre qė mė urrejnė,

EX 20:6 dhe unė pėrdor dashamirėsi pėr mijėra, pėr ata qė mė duan dhe qė zbatojnė urdhėrimet e mia.

EX 20:7 Nuk do ta pėrdorėsh emrin e Zotit, tė Perėndisė tėnd, kot, sepse Zoti nuk do tė lėrė tė pandėshkuar atė qė pėrdor kot emrin e tij.

EX 20:8 Mbaje mend ditėn e shtunė pėr ta shenjtėruar.

EX 20:9 Do tė punosh gjashtė ditė dhe nė ato do tė bėsh tė gjithė punėn tėnde;

EX 20:10 por dita e shtatė ėshtė e shtuna, e shenjtė pėr Zotin, Perėndinė tėnd; nuk do tė bėsh nė atė ditė asnjė punė, as ti, as biri yt, as bija jote, as shėrbėtori yt, as shėrbėtorja jote, as kafshėt e tua, as i huaji qė ndodhet brenda portave tė tua;

EX 20:11 sepse nė gjashtė ditė Zoti krijoi qiejt dhe tokėn, detin dhe gjithēka qė ėshtė nė to, dhe ditėn e shtunė ai pushoi; prandaj Zoti e ka bekuar ditėn e shabatit dhe e ka shenjtėruar atė.

EX 20:12 Do tė nderosh atin tėnd dhe nėnėn tėnde, me qėllim qė ditėt e tua tė jenė tė gjata mbi tokėn qė Zoti, Perėndia yt, po tė jep.

EX 20:13 Nuk do tė vrasėsh.

EX 20:14 Nuk do tė shkelėsh besnikėrinė bashkėshortore.

EX 20:15 Nuk do tė vjedhėsh.

EX 20:16 Nuk do tė bėsh dėshmi tė rreme kundėr tė afėrmit tėnd.

EX 20:17 Nuk do tė dėshirosh shtėpinė e tė afėrmit tėnd; nuk do tė dėshirosh gruan e tė afėrmit tėnd, as shėrbėtorin e tij, as shėrbėtoren e tij, as lopėn e tij, as gomarin e tij, as asgjė tjetėr qė ėshtė e tė afėrmit tėnd".

EX 20:18 Tani tėrė populli dėgjonte bubullimat, tingullin e borisė dhe shihte shkreptimat dhe malin qė nxirrte tym. Para kėsaj pamjeje, populli dridhej dhe qėndronte larg.

EX 20:19 Prandaj ata i thanė Moisiut: "Fol ti me ne dhe ne do tė tė dėgjojmė, por tė mos na flasė Perėndia qė tė mos vdesim".

EX 20:20 Moisiu i tha popullit: "Mos u trembni, sepse Perėndia erdhi qė t`ju provojė, dhe me qėllim qė frika e tij tė jetė gjithmonė para jush, dhe kėshtu tė mos mėkatoni".

EX 20:21 Populli, pra, qėndronte larg, por Moisiu iu afrua errėsirės sė dendur ku ndodhej Perėndia.

EX 20:22 Pastaj Zoti i tha Moisiut: "Do t`u thuash kėshtu bijve tė Izraelit: "Ju vetė e patė qė kam folur me ju nga qielli.

EX 20:23 Nuk do tė bėni perėndi tė tjera afėr meje; nuk do tė bėni perėndi prej argjendi ose prej ari.

EX 20:24 Do tė bėsh pėr mua njė altar prej dheu dhe mbi tė do tė ofrosh olokaustet e tua, flitė e tua tė falėnderimit, delet dhe qetė e tua; nė ēdo vend ku do tė bėj qė emri im tė kujtohet, do tė vij te ti dhe do tė tė bekoj.

EX 20:25 Dhe nė rast se do tė ndėrtosh pėr mua njė altar me gurė, nuk do ta ndėrtosh me gurė tė latuar; sepse duke ngritur mbi to daltėn do t`i ndotėsh.

EX 20:26 Dhe nuk do tė ngjitesh nė altarin tim me anė shkallaresh, me qėllim qė mbi tė tė mos zbulohet lakuriqėsia jote"".

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase