Main Index: Albanian Bible

 

Exodus 23

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]

EX 23:1 "Nuk do tė hapėsh asnjė fjalė tė rreme dhe nuk do t`i japėsh asnjė ndihmė tė pabesit pėr t`u bėrė dėshmitar i anshėm.

EX 23:2 Nuk do tė shkosh pas shumicės pėr tė bėrė tė keqen; dhe nuk do tė dėshmosh nė njė ēėshtje gjyqėsore duke u radhitur nga ana e shumicės pėr tė prishur drejtėsinė.

EX 23:3 Nuk do tė favorizosh as tė varfrin nė gjyqin e tij.

EX 23:4 Nė rast se takon kaun e armikut tėnd ose gomarin e tij qė ka humbur rrugėn, do t`ia kthesh atij.

EX 23:5 Nė rast se sheh gomarin e atij qė tė urren tė shtrirė pėr tokė nėn barrėn, ruhu se e braktis, por ndihmo tė zotin ta zgjidhė.

EX 23:6 Mos shkel tė drejtėn e tė varfrit tėnd nė gjyqin e tij.

EX 23:7 Shmangu nga ēdo pavėrtetėsi; mos vrit tė pafajshmin dhe tė drejtin, sepse unė nuk do ta fal tė ligun.

EX 23:8 Mos prano asnjė dhuratė, sepse dhurata verbon atė qė sheh dhe prapėson fjalėt e njerėzve tė drejtė.

EX 23:9 Mos shtyp tė huajin, sepse ju e njihni shpirtin e tė huajit, sepse keni qenė tė huaj nė vendin e Egjiptit.

EX 23:10 Gjashtė vjet me radhė do tė mbjellėsh tokėn tėnde dhe do tė korrėsh frytet e saj;

EX 23:11 por vitin e shtatė do ta lėsh tė pushojė dhe ajo do tė mbetet djerr, me qėllim qė ta gėzojnė tė varfrit e popullit tėnd; dhe gjėja e fshatit do tė hajė atė qė kanė pėr tė lėnė ata. Po ashtu do tė veprosh me vreshtin tėnd dhe ullinjtė e tu.

EX 23:12 Gjashtė ditė do tė bėsh punėn tėnde por ditėn e shtatė do tė pushosh, me qėllim qė kau yt dhe gomari yt tė mund tė pushojnė, dhe biri i shėrbėtores sate dhe i huaji tė mund ta marrin veten.

EX 23:13 Do t`u kushtoni kujdes tėrė gjėrave qė ju kam thėnė dhe nuk do ta shqiptoni emrin e perėndive tė tjerė; tė mos dėgjohet tė dalė nga goja juaj.

EX 23:14 Tri herė nė vit do tė mė kremtosh njė festė.

EX 23:15 Do tė kremtosh festėn e tė ndormėve. Shtatė ditė do tė hash bukė pa maja, siē tė kam urdhėruar, nė kohėn e caktuar nė muajin e Abibit, sepse nė atė muaj ti dole nga Egjipti; dhe askush nuk do tė paraqitet para meje duarbosh.

EX 23:16 Do tė kremtosh edhe festėn e korrjes, tė prodhimit tė hershėm tė punės sate, tė asaj qė ke mbjellė nė ara; si dhe festėn e tė vjelave, nė fund tė vitit, kur do tė mbledhėsh nga arat frytet e punės sate.

EX 23:17 Tri herė nė vit tėrė meshkujt do tė paraqiten para Perėndisė, Zotit.

EX 23:18 Nuk do tė ofrosh gjakun e flisė sime bashkė me bukėn e mbrujtur; dhe yndyra e flive tė festės sime nuk do tė teprojė deri nė mėngjes.

EX 23:19 Do tė ēosh nė shtėpinė e Zotit, Perėndisė tėnd, tė parat fruta tė tokės. Nuk do ta ziesh kecin me qumėshtin e nėnės sė tij.

EX 23:20 Ja, pra, unė po dėrgoj njė Engjėll para teje qė tė tė ruajė gjatė rrugės, dhe tė tė futė nė vendin qė kam pėrgatitur.

EX 23:21 Ki kujdes para tij dhe bindju zėrit tė tij; mos ngri krye kundėr tij, sepse ai nuk do t`i falė shkeljet tuaja, sepse emri im gjendet nė tė.

EX 23:22 Por nė qoftė se i bindesh plotėsisht zėrit tė tij dhe bėn tė gjitha ato qė do tė them, unė do tė jem armiku i armiqve tė tu dhe kundėrshtari i kundėrshtarėve tė tu;

EX 23:23 sepse Engjėlli im do tė shkojė para teje dhe do tė tė futė nė vendin e Amorejve, tė Hitejve, tė Perezejve, tė Kananejve, tė Hivejve dhe tė Jebusejve, dhe unė do t`i shfaros ata.

EX 23:24 Nuk do pėrkulesh para perėndive tė tyre, dhe nuk do t`u shėrbesh. Nuk do tė bėsh atė qė bėjnė ato; por do t`i shkatėrrosh plotėsisht dhe do tė thyesh shtyllat e tyre.

EX 23:25 Shėrbejini Zotit, Perėndisė tuaj, ai do tė bekojė bukėn tėnde dhe ujin tėnd; dhe unė do tė largoj sėmundjen nga ti.

EX 23:26 Nė vendin tėnd nuk do tė ketė asnjė grua qė tė dėshtojė, asnjė grua shterpė. Unė do ta plotėsoj numrin e ditėve tė tua.

EX 23:27 Unė do tė dėrgoj para teje tmerrin tim dhe do t`i jap dėrmėn ēdo populli pranė tė cilit do tė arrish, do tė bėj qė tė gjithė armiqtė e tu tė tė kthejnė kurrizin.

EX 23:28 Dhe do tė dėrgoj para teje grerėza, qė do t`i pėrzėnė Hivejtė, Kananejtė dhe Hitejtė para syve tė tu.

EX 23:29 Nuk do t`i pėrzė ata para teje brenda njė viti, me qėllim qė vendi tė mos kthehet nė njė shkrerėtirė dhe kafshėt e fushave tė mos shumėzohen kundėr teje.

EX 23:30 Do t`i pėrzė para teje pak e nga pak, nė mėnyrė qė ti tė rritesh nė numėr dhe tė shtiesh nė dorė vendin.

EX 23:31 Dhe unė do t`i caktoj kufijtė e tu nga Deti i Kuq nė detin e Filistejve dhe nga shkretėtira deri te Lumi; sepse unė do tė lė nė duart e tua banorėt e vendit dhe ti do t`i dėbosh para syve tė tu.

EX 23:32 Nuk do tė lidhėsh asnjė aleancė me ta, as edhe me perėnditė e tyre.

EX 23:33 Ata nuk do tė banojnė nė vendin tėnd, qė tė mos tė bėjnė tė mėkatosh kundėr meje: ti do t`u shėrbeje perėndive tė tyre, dhe kjo do tė ishte njė lak".

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase