Main Index: Albanian Bible

 

Exodus 36

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]

EX 36:1 Tani Betsaleeli dhe Oholiabi si dhe tė gjithė njerėzit e aftė, tė cilėt Zoti i ka pajisur me dituri dhe zgjuarsi pėr tė kryer tė gjitha punimet pėr shėrbimin e shenjtėrores, kanė pėr tė vepruar sipas urdhrave tė Zotit".

EX 36:2 Moisiu thirri, pra, Betsaleelin dhe Oholiabin dhe tė gjithė njerėzit e urtė nga zemra, tė cilėt shtyheshin nga zemra pėr t`i hyrė punės dhe pėr ta kryer atė.

EX 36:3 Dhe ata morėn nga Moisiu tė gjitha ofertat e sjella nga bijtė e Izraelit pėr punimet pėr ndėrtimin e shenjtėrores dhe kryerjen e tyre. Por ēdo mėngjes bijtė e Izraelit vazhdonin t`i sillnin Moisiut oferta vullnetare.

EX 36:4 Atėherė tė gjithė njerėzit e aftė qė kryenin punime tė ēfarėdo lloji nė shenjtėrore, duke lėnė secili punėn qė bėnte, erdhėn

EX 36:5 dhe i folėn Moisiut, duke thėnė: "Populli po sjell shumė mė tepėr nga sa nevojitet pėr tė kryer punimet qė Zoti ka urdhėruar tė bėhen".

EX 36:6 Atėherė Moisiu dha kėtė urdhėr qė u shpall nėpėr kamp, duke thėnė: "Asnjė burrė dhe asnjė grua tė mos bėjė mė ndonjė ofertė pėr shenjtėroren". Kėshtue ndaluan popullin tė sillte tjetėr material.

EX 36:7 Sepse materiali qė kishin mjaftonte pėr tė gjitha punimet qė kishin pėr tė bėrė, madje tepronte.

EX 36:8 Tėrė njerėzit e aftė, midis atyre qė punonin pėr ndėrtimin e tabernakullit, bėnė dhjetė pėlhura prej liri tė hollė tė pėrdredhur dhe me fill ngjyrė vjollce, tė purpurt dhe flakė tė kuqe; ai i bėri me kerubinė tė punuar artistikisht.

EX 36:9 Ēdo pėlhurė kishte njė gjatėsi dhe njė gjerėsi prej katėr kubitėsh; tė gjitha pėlhurat kishin tė njėjtėn masė.

EX 36:10 Ai bashkoi pesė pėlhura, dhe bashkoi gjithashtu pesė pėlhurat e tjera.

EX 36:11 Dhe bėri sythe ngjyrė vjollce mbi buzėn e pėlhurės sė jashtme tė serisė sė parė tė pėlhurave; bėri tė njėjtėn gjė nė buzėn e pėlhurės sė jashtme tė serisė sė dytė.

EX 36:12 Ai bėri pesėdhjetė sythe mbi pėlhurėn e parė dhe bėri gjithashtu pesėdhjetė sythe mbi buzėn e pėlhurės sė jashtme tė serisė sė dytė; sythet korrespondonin njėri me tjetrin.

EX 36:13 Dhe bėri edhe pesėdhjetė kapėse ari dhe bashkoi pėlhurat njėrėn me tjetrėn me anė tė kapėseve; kėshtu tabernakulli pėrbėnte njė tė tėrė.

EX 36:14 Ai bėri gjithashtu pėlhura me leshin e dhive, qė tė shėrbenin si ēadra mbi tabernakullin; ai bėri njėmbėdhjetė nga kėto pėlhura.

EX 36:15 Ēdo pėlhurė kishte njė gjatėsi prej tridhjetė kubitėsh, dhe njė gjerėsi prej katėr kubitėsh; tė njėmbėdhjetė pėlhurat kishin tė njėjtėn masė.

EX 36:16 Ai bashkoi pesė pėlhura nga njėra anė dhe gjashtė pėlhura nga ana tjetėr.

EX 36:17 Bėri gjithashtu pesėdhjetė sythe mbi buzėn e pėlhurės sė jashtme tė serisė sė parė tė pėlhurave dhe pesėdhjetė sythe mbi buzėn e perdes sė jashtme tė serisė sė dytė.

EX 36:18 Dhe bėri pesėdhjetė kapėse prej bronzi pėr ta bashkuar ēadrėn, me qėllim qė tė pėrbėnte njė tė tėrė.

EX 36:19 Bėri gjithashtu pėr ēadrėn njė mbulesė me lėkura dashi tė ngjyera me tė kuq, dhe mbi tė njė mbulesė me lėkura baldosash.

EX 36:20 Pastaj bėri pėr tabernakullin dėrrasat prej druri tė akacies, tė vendosura mė kėmbė.

EX 36:21 Gjatėsia e njė dėrrase ishte dhjetė kubitė dhe gjerėsia e saj njė kubit e gjysmė.

EX 36:22 Ēdo dėrrasė kishte dy kllapa pėr tė bashkuar njėrėn dėrrasė me tjetrėn; kėshtu ai veproi pėr tė gjitha dėrrasat e tabernakullit.

EX 36:23 Pastaj ai bėri dėrrasat pėr tabernakullin: njėzet dėrrasa pėr krahun jugor;

EX 36:24 dhe bėri dyzet baza prej argjendi nėn njėzet dėrrasat: dy baza poshtė ēdo dėrrase pėr tė dy kllapat e veta.

EX 36:25 Dhe pėr anėn e dytė tė tabernakullit, anėn veriore, ai bėri njėzet dėrrasa,

EX 36:26 me dyzet bazat e tyre prej argjendi, dy baza nėn ēdo dėrrasė.

EX 36:27 Pėr pjesėn e pasme tė tabernakullit, nė drejtim tė perėndimit, ai bėri gjashtė dėrrasa.

EX 36:28 Bėri gjithashtu dy dėrrasa pėr tė dy qoshet e pasme tė tabernakullit.

EX 36:29 Kėto ēiftoheshin poshtė dhe ishin bashkuar lart me njė unazė. Kėshtu veproi pėr tė dy dėrrasat, qė ndodheshin nė tė dy qoshet.

EX 36:30 Kishte, pra, tetė dėrrasa me bazat e tyre prej argjendi: gjashtėmbėdhjetė baza, dy baza nėn ēdo dėrrasė.

EX 36:31 Bėri gjithashtu disa traversa prej druri tė akacies: pesė pėr dėrrasat e njėrit krah tė tabernakullit,

EX 36:32 pesė traversa pėr dėrrasat e krahut tjetėr tė tabernakullit, dhe pesė traversa pėr dėrrasat e pjesės sė pasme tė tabernakullit, nė perėndim.

EX 36:33 Pastaj bėri qė traversa e qendrės tė kalonte nė mes tė dėrrasave, nga njėra anė nė tjetrėn.

EX 36:34 I veshi pastaj dėrrasat me ar dhe i bėri prej ari unazat e tyre nga do tė kalonin traversat, dhe i veshi me ar traversat.

EX 36:35 Bėri gjithashtu velin me fill ngjyrė vjollce, tė purpurt dhe flakė tė kuqe, dhe me li tė hollė tė pėrdredhur me kerubinė tė punuar artistikisht;

EX 36:36 Bėri pėr tė katėr shtylla prej druri tė akacies me grremēat e tyre prej ari; dhe shkriu pėr shtyllat katėr baza prej argjendi.

EX 36:37 Dhe bėri pėr hyrjen e ēadrės njė perde prej filli ngjyrė vjollce, tė purpurt dhe flakė tė kuqe, dhe prej liri tė hollė tė pėrdredhur, shkurt puna e njė qėndistari.

EX 36:38 Bėri gjithashtu pesė shtyllat e saj sė bashku me grremēat e tyre i veshi me ar kapitelet dhe dėrrasat e tyre; por pesė bazat e tyre ishin prej bronzi.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase