Main Index: Albanian Bible

 

James 5

[1] [2] [3] [4] [5]

JAS 5:1 Ari dhe argjendi juaj u ndryshkėn, dhe ndryshku i tyre do tė jetė njė dėshmi kundėr jush dhe do t`ju pėrpijė mishėrat si zjarr; keni mbledhur thesare nė ditėt e fundit.

JAS 5:2 Ja, paga qė u keni ngrėnė puntorėve qė ju korrėn arat, po kėlthet; dhe klithmat e atyre qė korrėn, arritėn nė vesh tė Zotit tė ushtrive.

JAS 5:3 Jetuat mbi tokė ndėr qejfe dhe shkapėrderdhje; i ushqyet zemrat tuaja si pėr ditė tė tė therurit.

JAS 5:4 Dėnuat dhe vratė tė drejtin: ai nuk ju kundėrshtoi.

JAS 5:5 Tani, pra, vėllezėr, jini tė durueshėm deri nė ardhjen e Zotit; shikoni si e pret me durim bujku frytin e ēmuar tė tokės, deri sa tė marrė shiun e parė dhe tė fundit.

JAS 5:6 Jini tė durueshėm edhe ju dhe forconi zemrat tuaja, sepse ardhja e Zotit ėshtė afėr.

JAS 5:7 Mos u ankoni nga njeri tjetri, vėllezėr, qė tė mos dėnoheni; ja, gjykatėsi ėshtė te dera.

JAS 5:8 O vėllezėr tė mi, merrni si shembull vuajtjeje dhe durimi profetėt, qė folėn nė emėr tė Zotit.

JAS 5:9 Ja, ne shpallim tė lum ata qė duruan; ju keni dėgjuar pėr durimin e Jobit, dhe e keni parė fatin pėrfundimtar qė Zoti i rezervoi, sepse Zoti ėshtė plot mėshirė e dhembshuri.

JAS 5:10 Dhe, para sė gjithash, vėllezėr tė mi, mos bėni be as pėr qiellin as pėr dheun, as mos bėni ndonjė be tjetėr; por le tė jetė ``po`` -ja juaj ``po`` dhe ``jo`` -ja ``jo``, qė tė mos bini nėn dėnim.

JAS 5:11 A vuan ndonjė nga ju? Le tė lutet. A ėshtė i gėzuar ndokush? Le tė kėndojė psalme!

JAS 5:12 A ėshtė i sėmurė ndonjė nga ju? Le tė thėrrasė pleqtė e kishės dhe ata tė luten pėrmbi tė, dhe le ta lyejnė me vaj nė emėr tė Zotit,

JAS 5:13 dhe lutja e besimit do ta shpėtojė tė sėmurin dhe Zoti do ta mėkėmbė; dhe nėse ka bėrė mėkate, ato do t`i falen.

JAS 5:14 Rrėfeni fajet njeri tjetrit dhe lutuni pėr njeri tjetrin, qė tė shėroheni; shumė fuqi ka lutja e tė drejtit kur bėhet me gjithė shpirt.

JAS 5:15 Elia ishte njė njeri me tė njėtat pasionet tona, dhe u lut intensivisht qė tė mos binte shi, edhe nuk ra shi mbi dhe pėr tre vjet e gjashtė muaj.

JAS 5:16 Dhe u lut pėrsėri dhe qielli dha shi edhe dheu dha frytin e vet.

JAS 5:17 Vėllezėr, nė qoftė se ndonjė nga ju del nga rruga e sė vėrtetės dhe dikush e kthen,

JAS 5:18 le ta dijė se ai qė e kthen mėkatarin nga tė gabuarit e rrugės sė tij, do tė shpėtojė njė shpirt nga vdekja dhe do tė mbulojė njė shumicė mėkatesh.

JAS 5:19 Pjetri, apostull i Jezu Krishtit, tė zgjedhurve qė rrijnė nė diasporėn e Pontit, tė Galatisė, tė Kapadokisė, tė Azisė dhe tė Bitinisė,

JAS 5:20 tė zgjedhurve sipas paranjohjes sė Perėndisė, Atit, me anė tė shenjtėrimit tė Frymės, pėr t`u bindur dhe pėr t`u spėrkatur me gjakun e Jezu Krishtit; hiri dhe paqja u shtoftė mbi ju.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase