Main Index: Albanian Bible

 

James 1

[1] [2] [3] [4] [5]

JAS 1:1 duke e ditur se sprova e besimit tuaj sjell qėndrueshmėri.

JAS 1:2 Dhe qėndrueshmėria tė kryejė nė ju njė vepėr tė pėrsosur, qė ju tė jeni tė pėrsosur dhe tė plotė, pa asnjė tė metė.

JAS 1:3 Por nė qoftė se ndonjėrit nga ju i mungon urtia, le tė kėrkojė nga Perėndia, qė u jep tė gjithėve pa kursim, pa qortuar, dhe atij do t`i jepet.

JAS 1:4 Por le ta kėrkojė me besim, pa dyshuar, sepse ai qė dyshon i ngjan valės sė detit, tė cilėn e ngre dhe e pėrplas era.

JAS 1:5 Dhe ky njeri tė mos pandehė se do tė marrė diēka nga Zoti,

JAS 1:6 sepse ėshtė njė njeri me dy mendje, i paqėndrueshėm nė gjithė rrugėt e veta.

JAS 1:7 Dhe vėllai mė i poshtmė le tė madhėshtohet nė lartėsimin e tij,

JAS 1:8 dhe i pasuri nė uljen e tij, sepse do tė shkojė si lule bari.

JAS 1:9 Nė fakt si lindi dielli me tė nxehtit e tij dhe e thau barin, dhe lulja e tij ra dhe bukuria e pamjes sė vet humbi: kėshtu do tė fishket edhe i pasuri nė udhėt e tij.

JAS 1:10 Lum njeriu qė ngulmon nė provė, sepse kur del i aprovuar, do tė marrė kurorėn e jetės, tė cilėn Zoti ua premtoi atyre qė e duan.

JAS 1:11 Askush kur tundohet tė mos thotė: ``Jam tunduar nga Perėndinė``, sepse Perėndia nuk mund tė tundohet nga e keqja, dhe ai vet nuk tundon asnjeri.

JAS 1:12 Por secili tundohet i udhėhequr dhe i mashtruar nga lakminė e vet.

JAS 1:13 Pastaj lakmia, pasi mbarset, pjell mėkatin dhe mėkati, si tė kryhet, ngjiz vdekjen.

JAS 1:14 Mos u mashtroni, vėllezėrit e mi shumė tė dashur;

JAS 1:15 ēdo gjė e mirė qė na jepet dhe ēdo dhuratė e pėrsosur vjen prej sė larti dhe zbret nga Ati i dritave, pranė sė cilit nuk ka ndėrrim dhe as hije ndryshimi.

JAS 1:16 Ai na ngjizi me vullnetin e tij me anė tė fjalės tė sė vėrtetės, qė ne tė jemi nė njė farė menyrė fryti i parė i krijesave tė tij.

JAS 1:17 Prandaj, vėllezėrit e mi shumė tė dashur, ēdo njeri tė jetė i shpejtė nė tė dėgjuar, i ngadalshėm nė tė folur dhe i ngadalshėm nė zemėrim,

JAS 1:18 sepse zemėrimi i njeriut nuk kryen drejtėsinė e Perėndisė.

JAS 1:19 Prandaj, hiqni ēdo ndyrėsi dhe mbeturinė ligėsie, pranoni me butėsi fjalėn e mbjellė nė ju, e cila mund tė shpėtojė shpirtrat tuaj.

JAS 1:20 Dhe bėhuni bėrės tė fjalės dhe jo vetėm dėgjues, qė gėnjejnė vetveten.

JAS 1:21 Sepse nėse dikush ėshtė dėgjues i fjalės dhe jo bėrės, ai i pėrngjan njė njeriu qė e shikon fytyrėn e tij natyrale nė njė pasqyrė;

JAS 1:22 ai e shikon veten dhe pastaj ikėn, duke harruar menjėherė si ishte.

JAS 1:23 Ndėrsa ai qė do tė shikojė me vemendje ligjin e pėrsosur, i cili ėshtė ligji i lirisė, dhe ngulmon nė tė, duke mos qenė njė dėgjues harraq, por njė bėrės i veprės, ai do tė jetė i lumtur nė veprimtarinė e vet.

JAS 1:24 Nė qoftė se ndokush nga ju mendon se ėshtė fetar, edhe nuk i vė fre gjuhės sė vet, sigurisht ai e mashtron zemrėn e vet, feja e kėtij ėshtė e kotė.

JAS 1:25 Feja e pastėr dhe pa njollė pėrpara Perėndisė dhe Atit ėshtė kjo: tė vizitosh jetimėt dhe tė vejat nė pikėllimet e tyre dhe ta ruash veten tė pastėr nga bota.

JAS 1:26 Vėllezėr tė mi, mos i lidhni preferencat personale me besimin e Zotit tonė Jezu Krisht, Zoti i lavdisė.

JAS 1:27 Sepse nė qoftė se nė asamblenė tuaj hyn njė njeri me njė unazė prej ari, me rroba tė shkėlqyera, dhe hyn edhe njė i varfėr me njė rrobė tė fėlliqur,

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase