Main Index: Albanian Bible

 

James 4

[1] [2] [3] [4] [5]

JAS 4:1 Ju kėrkoni dhe nuk merrni, sepse kėrkoni keqas qė tė shpenzoni pėr kėnaqėsitė tuaja.

JAS 4:2 O shkelės dhe shkelėse tė kurorės, a nuk e dini se miqėsia me botėn ėshtė armiqėsi me Perėndinė? Ai, pra, qė don tė jetė mik i botės bėhet armik i Perėndisė.

JAS 4:3 Apo pandehni se Shkrimi thotė kot: ``Fryma qė rri nė ne a lakmon deri nė smirė``?

JAS 4:4 Por ai jep hir edhe mė tė madh; prandaj thotė: ``Perėndia u kundėrvihet mendjemėdhenjve dhe u jep hir tė pėrulurve``.

JAS 4:5 Nėnshtrojuni, pra, Perėndisė, kundėrshtoni djallin dhe ai do tė largohet nga ju!

JAS 4:6 Afrohuni te Perėndia dhe ai do t`ju afrohet juve; pastroni duart tuaja, o mėkatarė; dhe pastroni zemrat o njerėz me dy mendje!

JAS 4:7 Pikėllohuni, mbani zi dhe qani; tė qeshurit tuaj le tė kthehet nė zi, dhe gėzimi nė trishtim.

JAS 4:8 Pėruluni pėrpara Zotit, dhe ai do t`ju lartėsojė!

JAS 4:9 Mos flisni keq pėr njeri tjetrin, vė-llezėr; ai qė flet kundėr vėllait dhe e gjykon vėllanė e vet, flet kundėr ligjit dhe gjykon ligjin; dhe, po tė gjykosh ligjin, ti nuk je zbatues i ligjit, por gjykatės.

JAS 4:10 Ka vetėm njė Ligjdhėnės, qė mund tė tė shpėtojė ose tė tė ēojė nė humbje; por ti kush je qė gjykon njė tjetėr?

JAS 4:11 Dhe tani, ju qė thoni: ``Sot ose nesėr do tė shkojmė nė atė qytet, dhe do tė rrijmė atje njė vit, do tė tregtojmė dhe do tė fitojmė``,

JAS 4:12 ndėrsa nuk dini pėr tė nesėrmen. Sepse ē`ėshtė jeta? Éshtė avull qė duket pėr pak, dhe pastaj humbet.

JAS 4:13 Nė vend qė tė thoni: ``Nė dashtė Zoti dhe nė paēim jetė, ne do tė bėjmė kėtė ose atė gjė``.

JAS 4:14 Ju, pėrkundrazi, mburreni nė arrogancėn tuaj; ēdo mburrje e tillė ėshtė e keqe.

JAS 4:15 Ai, pra, qė di tė bėjė tė mirė edhe nuk e bėn, bėn mėkat.

JAS 4:16 Dhe tani ju, o pasanikė: qani dhe vajtoni pėr tė kėqijat qė do t`ju zėnė!

JAS 4:17 Pasuria juaj u kalb dhe rrobat tuaja i brejti tenja.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase