Main Index: Albanian Bible

 

1 Timothy 5

[1] [2] [3] [4] [5] [6]

1TIM 5:1 plakat si nėna, tė rejat si motra, me plot dlirėsi.

1TIM 5:2 Ndero vejushat qė janė me tė vėrtetė tė veja.

1TIM 5:3 Por nė qoftė se njė e ve ka djem a nipa, kėta le tė mėsojnė mė parė tė tregojnė perėndishmėri ndaj atyre tė familjes sė vet dhe t`ua shpėrblejnė prindėrve tė tyre, sepse kjo ėshtė e mirė dhe e pėlqyer pėrpara Perėndisė.

1TIM 5:4 Dhe ajo qė ėshtė me tė vėrtetė e ve, dhe ka mbetur e vetme, e ka shpresėn nė Perėndinė dhe qėndron nė lutje dhe nė tė falura natė e ditė.

1TIM 5:5 Ndėrsa ajo qė jeton e shthurur, ndonėse rron, ėshtė e vdekur.

1TIM 5:6 Porosit edhe kėto gjėra, qė tė jenė tė patėmeta.

1TIM 5:7 Por nė qoftė se dikush nuk kujdeset pėr tė vetėt, dhe mė tepėr pėr ata tė shtėpisė, ai e ka mohuar besimin dhe ėshtė mė i keq se njė jobesimtar.

1TIM 5:8 Njė e ve tė regjistrohet nė listėn e vejushave, po tė jetė jo mė e re se gjashtėdhjetė vjeēe, tė ketė qenė bashkėshorte e njė burri tė vetėm,

1TIM 5:9 dhe tė ketė dėshminė pėr vepra tė mira: qė i ka rritur fėmijėt e saj, ka pritur tė huajt, ua ka larė kėmbėt shenjtorėve, ka ndihmuar nevojtarėt, i ėshtė kushtuar vazhdimisht ēdo vepre tė mirė.

1TIM 5:10 Po mos i prano vejushat mė tė reja, sepse, duke u dhėnė pas dėshirave tė tyre, ngrihen kundėr Krishtit, duan tė martohen,

1TIM 5:11 duke tėrhequr mbi vete njė dėnim, sepse kanė shkelur besimin e parė.

1TIM 5:12 Madje ato mėsojnė tė jenė pėrtace duke shkuar shtėpi mė shtėpi, edhe jo vetėm pėrtace, por edhe llafazane dhe kureshtare duke folur pėr gjėra tė kota.

1TIM 5:13 Dua, pra, qė vejushat e reja tė martohen, tė kenė fėmijė, tė bėhen zonja shtėpie dhe tė mos i japin kundėrshtarit asnjė shkak pėr tė pėrfolur;

1TIM 5:14 sepse disa tashmė devijuan pėr tė ndjekur Satanin.

1TIM 5:15 Nė qoftė se ndonjė besimtar ose besimtare ka vejusha, le t`i ndihmojė e tė mos bėhen barrė kishės, e cila mund tė ndihmojė ato qė janė me tė vėrtetė tė veja.

1TIM 5:16 Pleqtė qė e drejtojnė mirė parėsinė nė kishė, le tė nderohen dyfish, sidomos ata qė mundohen me fjalė e me mėsim.

1TIM 5:17 Sepse Shkrimi thotė: "Mos ia lidh gojėn kaut qė shin nė lėmė", dhe: ``Punėtori e ka hak mėditjen e tij``.

1TIM 5:18 Mos prano asnjė padi kundėr njė plaku, veēse kur ka dy ose tre dėshmitarė.

1TIM 5:19 Ata qė mėkatojnė qortoji pėrpara tė gjithėve, qė edhe tė tjerėt tė kenė frikė.

1TIM 5:20 Unė tė vė nė be pėrpara Perėndisė, dhe Zotit Jezu Krisht dhe engjėjve tė zgjedhur, qė t`i zbatosh kėto gjėra pa paragjykime, dhe mos bėj asgjė me anėsi.

1TIM 5:21 Mos i vėr duart askujt me ngut dhe mos u bėj pjestar nė mėkatet e tė tjerėve; ruaje veten tė pastėr.

1TIM 5:22 Mos pi mė ujė, por pėrdor pak verė pėr stomakun tėnd dhe pėr sėmundjet e tua tė shpeshta.

1TIM 5:23 Disa njerėzve mėkatet u duken sheshit edhe pėrpara gjyqit, ndėrsa tė tjerėve u duken mė pas.

1TIM 5:24 Gjithashtu edhe veprat e mira duken; por edhe ato qė janė ndryshe nuk mund tė mbeten tė fshehura.

1TIM 5:25 Tė gjithė skllevėrit qė janė nėn zgjedhė le t`i ēmojnė zotėrinjtė e tyre tė denjė pėr ēdo nderim, qė tė mos shuhen emri i Perėndisė dhe doktrina.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase