Main Index: Albanian Bible

 

1 Timothy 4

[1] [2] [3] [4] [5] [6]

1TIM 4:1 qė flasin gėnjeshtra me hipokrizi, tė damkosur nė ndėrgjegjen e tyre,

1TIM 4:2 tė cilėt do tė ndalojnė martesėn dhe do tė urdhėrojnė tė mos hani ushqimet qė Perėndia i krijoi, tė merren me falėnderim nga ata qė besojnė dhe e njohin tė vėrtetėn.

1TIM 4:3 Sepse ēdo krijesė e Perėndisė ėshtė e mirė dhe asgjė s`ėshtė pėr t`u hedhur, nėse merret me falėnderim,

1TIM 4:4 sepse ėshtė shenjtėruar nga fjala e Perėndisė dhe nga lutja.

1TIM 4:5 Duke ua propozuar kėto gjėra vėllezėrve, ti do tė jesh njė shėrbyes i mirė i Jezu Krishtit, i ushqyer me fjalėt e besimit dhe tė mėsimit tė mirė, qė ke kuptuar plotėsisht.

1TIM 4:6 Shmangu pra nga pėrrallat profane dhe tė tė vjetėrve, edhe ushtrohu nė perėndishmėri,

1TIM 4:7 sepse ushtrimi i trupit ėshtė i dobishėm pėr pak gjė, kurse perėndishmėria ėshtė e dobishme pėr ēdo gjė, sepse pėrmban premtimin e jetės sė tashme dhe tė asaj qė do tė vijė.

1TIM 4:8 Kjo fjalė ėshtė e sigurt dhe e denjė pėr t`u pranuar nė ēdo mėnyrė.

1TIM 4:9 Pėr kėtė, nė fakt, ne po mundohemi dhe na shajnė, sepse kemi shpresuar nė Perėndinė e gjallė, qė ėshtė Shpėtimtari i gjithė njerėzve dhe sidomos i besimtarėve.

1TIM 4:10 Urdhėro kėto gjėra dhe mėso kėto gjėra.

1TIM 4:11 Askush tė mos e shpėrfillė moshėn tėnde tė re, por bėhu shembull pėr besimtarėt nė fjalė, nė sjellje, nė dashuri, nė Frymė, nė besim dhe nė dėlirėsi.

1TIM 4:12 Kushtoju leximit, kėshillimit dhe mėsimit derisa tė vij unė.

1TIM 4:13 Mos e lėr pas dore dhuntinė qė ėshtė nė ty, e cila tė ėshtė dhėnė me anė profecie, me vėnien e duarve nga ana e pleqėsisė.

1TIM 4:14 Kujdesu pėr kėto gjėra dhe kushtoju atyre tėrėsisht, qė pėrparimi yt tė jetė i dukshėm pėr tė gjithė.

1TIM 4:15 Ruaje veten tėnde dhe mėsimin, qėndro nė kėto gjėra, sepse, duke vepruar kėshtu, do tė shpėtosh veten dhe ata qė tė dėgjojnė.

1TIM 4:16 Mos e qorto ashpėr njė plak, por kėshilloje si atė, dhe mė tė rinjtė si vėllezėr,

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase