Main Index: Albanian Bible

 

1 Timothy 2

[1] [2] [3] [4] [5] [6]

1TIM 2:1 pėr mbretėrit e pėr tė gjithė ata qė janė nė pushtet, qė tė mund tė shkojmė njė jetė tė qetė dhe tė paqtė me ēdo perėndishmėri dhe nder.

1TIM 2:2 Sepse kjo ėshtė e mirė dhe e pėlqyer pėrpara Perėndisė, Shpėtimtarit tonė,

1TIM 2:3 i cili dėshiron qė gjithė njerėzit tė shpėtohen dhe t`ia arrijnė njohjes tė sė vėrtetės.

1TIM 2:4 Nė fakt njė ėshtė Perėndia, dhe njė i vetėm ėshtė ndėrmjetėsi midis Perėndisė dhe njerėzve: Krishti Jezus njeri,

1TIM 2:5 i cili e dha veten si ēmim pėr tė gjithė, pėr dėshmim nė kohėn e caktuar,

1TIM 2:6 pėr tė cilin unė u vura predikues dhe apostull (them tė vėrtetėn nė Krisht, nuk gėnjej), mėsues i johebrenjve nė besim dhe nė tė vėrtetė.

1TIM 2:7 Dua, pra, qė burrat tė luten nė ēdo vend, duke ngritur duar tė pastra, pa mėri dhe pa grindje.

1TIM 2:8 Nė mėnyrė tė njėjtė dua qė edhe gratė, tė vishen hijshėm, me cipė dhe modesti dhe jo me gėrsheta a me ar, a me margaritarė, a me rroba tė shtrenjta,

1TIM 2:9 po me vepra tė mira, si u ka hije grave qė i kushtohen perėndishmėri.

1TIM 2:10 Gruaja le tė mėsojė nė heshtje dhe me ēdo nėnshtrim.

1TIM 2:11 Nuk e lejoj gruan qė tė mėsojė, as tė pėrdori pushtet mbi burrin, por tė rrijė nė heshtje.

1TIM 2:12 Nė fakt sė pari u formua Adami dhe mė pas Eva.

1TIM 2:13 Dhe nuk u gėnjye Adami, por gruaja u gėnjye dhe ra nė shkelje.

1TIM 2:14 Megjithatė ajo do tė shpėtohet duke lindur fėmijė, nė qoftė se do tė qėndrojnė nė besim, nė dashuri dhe nė shenjtėrim me modesti.

1TIM 2:15 Kjo fjalė ėshtė e sigurt: Nė qoftė se dikush dėshiron tė bėhet peshkop, dėshiron njė punė tė mirė."

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase