Main Index: Albanian Bible

 

Galatians 6

[1] [2] [3] [4] [5] [6]

GAL 6:1 Mbani barrėt e njėri-tjetrit dhe kėshtu do tė pėrmbushni ligjin e Krishtit.

GAL 6:2 Sepse nė qoftė se dikush mendon se ėshtė diēka, pa qenė asgjė, ai gėnjen veten e vet.

GAL 6:3 Dhe secili tė analizojė veprėn e tij dhe atėherė do tė ketė arsye tė mburret vetėm pėr veten e tij dhe jo lidhur me tjetrin.

GAL 6:4 Sepse secili do tė mbajė barrėn e vet.

GAL 6:5 Ai qė merr mėsim nė fjalėn, le ta bėjė pjestar tė tė gjitha tė mirave tė tij atė qė e mėson.

GAL 6:6 Mos u gėnjeni: Perėndia nuk vihet dot nė lojė, sepse ē`tė mbjellė njeriu, atė edhe do tė korrė.

GAL 6:7 Sepse ai qė mbjell pėr mish tė tij, do tė korrė nga mishi i tij prishje, por ai qė mbjell pėr Frymė, do tė korrė nga Fryma jetė tė pėrjetshme.

GAL 6:8 Le tė mos lodhemi duke bėrė tė mirėn; sepse, po tė mos lodhemi, do tė korrim nė kohėn e vet.

GAL 6:9 Prandaj, sa tė kemi rast, le t`u bėjmė tė mirėn tė gjithėve, por nė radhė tė parė atyre qė janė nė familjen e besimit.

GAL 6:10 Shikoni me ēfarė shkronjash tė mėdha ju kam shkruar me dorėn time!

GAL 6:11 Tė gjithė ata qė duan tė duken tė mirė nė mish, ju shtrėngojnė qė tė rrethpriteni vetėm qė tė mos pėrndiqeni pėr kryqin e Krishtit.

GAL 6:12 Sepse as vetė ata qė rrethpriten nuk e zbatojnė ligjin, por duan qė ju tė rrethpriteni, qė ata tė mburren nė mishin tuaj.

GAL 6:13 Sa pėr mua, mos ndodhtė kurrė qė unė tė mburrem me tjetėr gjė, veē pėr kryqin e Zotit tonė Jezu Krisht, pėr tė cilin bota ėshtė kryqėzuar tek unė edhe unė te bota.

GAL 6:14 Sepse nė Jezu Krishtin as rrethprerja, as parrethprerja s`kanė ndonjė vlerė, por krijesa e re.

GAL 6:15 Dhe tė gjithė ata qė do tė ecin sipas kėsaj rregulle paēin paqe dhe mėshirė, e ashtu qoftė edhe pėr Izraelin e Perėndisė.

GAL 6:16 Tash e tutje askush tė mos mė trazojė, sepse unė mbaj nė trupin tim shenjat e Zotit Jezus.

GAL 6:17 Vėllezėr, hiri i Zotit tonė Jezu Krisht qoftė me frymėn tuaj. Amen.

GAL 6:18 Pali, apostulli i Jezu Krishtit me anė tė vullnetit tė Perėndisė, shenjtorėve qė janė nė Efes dhe besimtarėve nė Jezu Krishtin:

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase