Main Index: Albanian Bible

 

Galatians 5

[1] [2] [3] [4] [5] [6]

GAL 5:1 Ja, unė, Pali, po ju them se, nė qoftė se rrethpriteni, Krishti nuk do t`ju bėjė dobi aspak.

GAL 5:2 Edhe i dėshmoj pėrsėri ēdo njeriu qė rrethpritet, se ai ėshtė i detyruar tė zbatojė mbarė ligjin.

GAL 5:3 Ju qė kėrkoni tė shfajėsoheni me anė tė ligjit, jeni ndarė nga Krishti; ratė poshtė nga hiri.

GAL 5:4 Ne nė fakt nė Frymė, nėpėrmjet besimit presim shpresėn e drejtėsisė,

GAL 5:5 sepse nė Jezu Krishtin, as rrethprerja, as parrethprerja s`kanė ndonjė vlerė, por besimi qė vepron me anė dashurie.

GAL 5:6 Ju vraponit bukur; kush ju ka penguar qė tė mos i bindeni sė vėrtetės?

GAL 5:7 Kjo bindje nuk vjen nga ai qė ju thėrret.

GAL 5:8 Pak maja e bėn tė vijė gjithė brumin.

GAL 5:9 Kam besim te Perėndia pėr ju, se nuk do tė mendoni ndryshe; por ai qė ju turbullon juve, kushdo qoftė, do tė marrė dėnimin.

GAL 5:10 Sa pėr mua, o vėllezėr, nė qoftė se unė vazhdoj tė predikoj rrethprerjen, pėrse mė pėrndjekin akoma? Atėherė skandali i kryqit ra poshtė.

GAL 5:11 Oh, sikur ata qė ju turbullojnė, tė gjymtoheshin vetė!

GAL 5:12 Sepse ju, o vėllezėr, u thirrėt nė liri; por mos e pėrdorni kėtė liri si njė rast pėr mishin, por, me dashuri t`i shėrbeni njėri-tjetrit.

GAL 5:13 Sepse gjithė ligji pėrmblidhet nė kėtė fjalė, tė vetme: ``Duaje tė afėrmin tėnd porsi vetveten!``.

GAL 5:14 Sepse nėse ju kafshoni dhe hani njėri-tjetrin, ruhuni mos prisheni njėri nga tjetri.

GAL 5:15 Dhe unė them: Ecni sipas Frymės dhe nuk do ta pėrmbushni dėshirat e mishit,

GAL 5:16 sepse mishi ka dėshira kundėr Frymės, dhe Fryma ka dėshira kundėr mishit; dhe kėto janė tė kundėrta me njėra-tjetrėn, qė ju tė mos bėni ato qė dėshironi.

GAL 5:17 Por nė qoftė se udhėhiqeni nga Fryma, ju nuk jeni nėn ligj.

GAL 5:18 Dhe veprat e mishit janė tė zbuluar dhe janė: kurorėshkelja, kurvėria, ndyrėsia, shthurja,

GAL 5:19 idhujtaria, magjia, armiqėsimi, grindjet, xhelozitė, mėritė, zėnkat, pėrēarjet, tarafet,

GAL 5:20 smira, vrasjet, tė dehurit, grykėsia dhe gjėra tė ngjashme me kėto, pėr tė cilat po ju paralajmėroj, si kurse ju thashė edhe mė parė, se ata qė i bėjnė kėto gjėra nuk do tė trashėgojnė mbretėrinė e Perėndisė.

GAL 5:21 Por fryti i Frymės ėshtė: dashuria, gėzimi, paqja, durimi, mirėdashja, mirėsia, besimi, zemėrbutėsia, vetėkontrolli.

GAL 5:22 Kundėr kėtyre gjėrave nuk ka ligj.

GAL 5:23 Edhe ata qė janė tė Krishtit e kanė kryqėzuar mishin bashkė me pasionet dhe lakmitė tė tij.

GAL 5:24 Nė qoftė se rrojmė nė Frymė, nė Frymė edhe duhet tė ecim.

GAL 5:25 Le tė mos jemi mburravecė, duke provokuar dhe duke pasur smirė njėri-tjetrin.

GAL 5:26 Vėllezėr, nė qoftė se dikush bie nė ndonjė faj, ju qė jeni frymėror, lartėsojeni me frymė butėsie. Por ki kujdes veten tėnde, se mos tundohesh edhe ti.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase