Main Index: Albanian Bible

 

Galatians 1

[1] [2] [3] [4] [5] [6]

GAL 1:1 dhe gjithė vėllezėrit qė janė me mua, kishave tė Galatisė:

GAL 1:2 Paēi hir e paqe nga Perėndia Ati dhe nga Zoti ynė Jezu Krishti,

GAL 1:3 qė e dha veten e tij pėr mėkatet tona, pėr tė na shpėtuar nga kjo kohė e mbrapshtė, sipas vullnetit tė Perėndisė, Atit tonė,

GAL 1:4 i cili pastė lavdi nė shekuj tė shekujve. Amen.

GAL 1:5 Ēuditėm qė kaluat kaq shpejt nga ai qė ju thirri ju me anė tė hirit tė Krishtit, nė njė ungjill tjetėr,

GAL 1:6 i cili nuk ėshtė tjetėr; por ka disa njerėz qė ju turbullojnė dhe qė duan ta shtrėmbėrojnė ungjillin e Krishtit.

GAL 1:7 Por, edhe sikur ne ose njė engjėll i qiellit t`ju predikonte njė ungjill tė ndryshėm nga ai qė ju kemi predikuar, qoftė i mallkuar.

GAL 1:8 Ashtu si e thamė mė pėrpara, po e them pėrsėri: Nė qoftė se dikush ju predikon njė ungjill tjetėr nga ai qė keni marrė, qoftė i mallkuar.

GAL 1:9 Sepse unė tani vallė kėrkoj tė fitoj miratimin e njerėzve apo tė Perėndisė? Apo kėrkoj t`u pėlqej njerėzve? Sepse, po tė kėrkoja t`u pėlqej njerėzve, nuk do tė isha shėrbėtori i Krishtit.

GAL 1:10 Tani, o vėllezėr, po ju vė nė dijeni se ungjilli qė ėshtė shpallur nga unė, nuk ėshtė sipas njeriut,

GAL 1:11 sepse unė nuk e kam marrė as e kam mėsuar nga ndonjė njeri, por e kam marrė nėpėrmjet njė zbulese nga Jezu Krishti.

GAL 1:12 Sepse ju keni dėgjuar pėr sjelljen time tė atėhershme nė judaizėm, si e pėrndiqja me egėrsi tė madhe kishėn e Perėndisė dhe e shkatėrroja.

GAL 1:13 Dhe si pėrparoja nė judaizėm mė tepėr se shumė bashkėkohės tė kombit tim, duke qenė jashtėzakonisht i zellshėm pėr traditat e etėrve tė mi.

GAL 1:14 Po, kur i pėlqeu Perėndisė, qė mė kishte ndarė qė nga barku i nėnės dhe mė thirri me anė tė hirit tė tij,

GAL 1:15 qė tė zbulojė nė mua Birin e tij, qė unė t`ua shpall midis joēifutėve, unė nuk mora menjėherė kėshill nga mish dhe gjak,

GAL 1:16 as nuk u ngjita nė Jeruzalem tek ata qė ishin apostuj pėrpara meje, por shkova nė Arabi dhe u ktheva pėrsėri nė Damask.

GAL 1:17 Pastaj, pas tre vjetėsh, u ngjita nė Jeruzalem pėr tė takuar Pjetrin dhe ndenja me tė pesėmbėdhjetė ditė.

GAL 1:18 Dhe nuk pashė asnjė nga apostujt e tjerė, pėrveē Jakobit, vėllait tė Zotit.

GAL 1:19 Dhe nė kėto qė po ju shkruaj, ja, pėrpara Perėndisė, nuk gėnjej.

GAL 1:20 Pastaj shkova nė krahinat e Sirisė dhe tė Kilikisė.

GAL 1:21 Por unė personalisht isha i panjohur nga kishat e Judesė, qė janė nė Krisht,

GAL 1:22 po ato kishin dėgjuar vetėm: ``Ai qė na persekutonte mė pėrpara, tani po shpall atė besim qė ai shkatėrronte``,

GAL 1:23 dhe pėrlėvdonin Perėndinė pėr shkakun tim.

GAL 1:24 Pastaj, pas katėrmbėdhjetė vjetėsh, u ngjita pėrsėri nė Jeruzalem me Barnabėn; dhe mora me vete edhe Titin.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase