Main Index: Albanian Bible

 

2 Corinthians 12

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13]

2COR 12:1 Sigurisht nuk kam dobi nga tė mburrurit; prandaj do t`ia filloj me vegimet dhe zbulesat e Zotit.

2COR 12:2 Unė njoh njė njeri nė Krishtin, i cili, para katėrmbėdhjetė vjetėsh (a ishte nė trup, a ishte jashtė trupit, nuk e di; Perėndia e di), u rrėmbye gjer nė tė tretin qiell.

2COR 12:3 Dhe e di se ai njeri (a me trupin ose pa trupin, nuk e di, Perėndia e di),

2COR 12:4 u rrėmbye nė parajsė dhe dėgjoi fjalė tė patregueshme, qė nuk ėshtė e lejuar tė thuhen nga njeri.

2COR 12:5 Pėr atė njeri unė do tė krenohem, por nuk do tė krenohem pėr veten time, veē se pėr dobėsitė e mia.

2COR 12:6 Edhe sikur tė doja tė krenohesha, nuk do tė isha i marrė, sepse do tė flisja tė vėrtetėn; por nuk e bėj kėtė, se mos ndonjė mė ēmon mė tepėr nga ajo qė mė sheh, a mė tepėr nga ajo qė dėgjon nga unė.

2COR 12:7 Dhe, qė tė mos mė rritet mendja pėr shkak tė jashtėzakonshmėrisė sė zbulesave, m`u dha njė gjėmb nė mish, njė engjėll i Satanit, pėr tė mė rėnė me grushta, qė tė mos mbahem me tė madh.

2COR 12:8 Lidhur me kėtė iu luta tri herė Zotit qė ta largonte nga unė.

2COR 12:9 Por ai mė tha: ``Hiri im tė mjafton, sepse fuqia ime pėrsoset nė dobėsi``. Prandaj me kėnaqėsi tė madhe do tė krenohem mė tepėr pėr dobėsitė e mia, qė fuqia e Krishtit tė rrijė tek unė.

2COR 12:10 Prandaj unė kėnaqem nė dobėsi, nė fyerje, nė nevoja, nė pėrndjekje, nė ngushtica pėr shkak tė Krishtit, sepse, kur jam i dobėt, atėherė jam i fortė.

2COR 12:11 U bėra i marrė duke u mburrur; ju mė shtrėnguat, sepse u desh qė ju tė mė rekomandoni, sepse nuk qeshė aspak mė poshtė se apostujt e lartė, edhe pse unė nuk jam asgjė.

2COR 12:12 Shenjat e apostullit u vėrtetuan ndėr ju me durim tė madh, me shenja e mrekulli dhe ēudira.

2COR 12:13 Vallė nėse ju mbetėt prapa, pra, nga kishat e tjera, rveē se nė faktin se unė nuk u bėra barrė pėr ju? Falmani kėtė gabim.

2COR 12:14 Ja, kjo ėshtė e treta herė qė jam gati tė vij te ju, dhe nuk dua t`ju bėhem barrė, sepse s`kėrkoj pasuritė tuaja, por juve; sepse bijtė nuk e kanė pėr detyrė tė mbledhin pėr prindėrit, por prindėrit pėr bijtė.

2COR 12:15 Sa pėr veten time, unė do tė shpenzoj me gėzim dhe do tė shpenzohem pėr shpirtrat tuaja, megjithse ju dua mė fort dhe mė doni mė pak.

2COR 12:16 Ashtu qoftė! Unė nuk u bėra barrė pėr ju; megjithatė, duke qenė dinak ju zura me dredhi.

2COR 12:17 Mos pėrfitova vallė ndonjė gjė nga ju me anė tė ndonjė qė dėrgova te ju?

2COR 12:18 Unė iu luta Titit dhe me tė dėrgova edhe kėtė vėlla. Mos pėrfitoi gjė Titi nga ju? A nuk kemi ecur me tė njėjtin frymė dhe nė tė njėjtat gjurmė?

2COR 12:19 A mendoni pėrsėri se ne kėrkojmė tė justifikohemi para jush? Ne flasim pėrpara Perėndisė, nė Krishtin, dhe tė gjitha kėto, o fort tė dashur, janė pėr ndėrtimin tuaj.

2COR 12:20 Sepse kam frikė se mos kur tė vij nuk ju gjej sikundėr kam dashur dhe se mos ju mė gjeni sikundėr nuk keni dashur juve se mos ka grindje, xhelozi, zemėrime, shpėrthime, pėrgojime, insinuata, kryelartėsi, ose trazira midis jush;

2COR 12:21 se mos kur tė vijė sėrish, Perėndia im do tė mė pėrulė nė mes tuaj dhe unė do tė vajtoj pėr shumė nga ata qė kanė mėkatuar mė parė dhe nuk u penduan pėr fėlliqėsinė, kurvėrinė dhe shthurjen qė praktikuan.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase