Main Index: Albanian Bible

 

2 Corinthians 7

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13]

2COR 7:1 Duke i pasur kėto premtime, o tė dashur, le ta pastrojmė veten nga ēdo ndotje e mishit dhe e frymės dhe ta pėrfundojmė shenjtėrimin tonė nė druajtjen e Perėndisė.

2COR 7:2 Na pranoni; ne nuk i kemi bėrė padrejtėsi askujt, nuk kemi korruptuar askėnd, nuk ia hodhėm askujt.

2COR 7:3 Kėtė nuk e them pėr dėnim, sepse qė mė parė iu thashė se jeni nė zemrat tona pėr tė vdekur bashkė dhe pėr tė jetuar bashkė.

2COR 7:4 Jam shumė i hapur me ju dhe kam me se tė mburrem pėr ju; jam plot me ngushullim dhe jam jashtė mase i gėzuar nė gjithė shtrėngimin tonė.

2COR 7:5 Sepse, kur erdhėm nė Maqedoni, mishi ynė nuk pati fare prehje, por u shtrėnguam nė tė gjitha mėnyrat: jashtė betejė, pėrbrenda frikė.

2COR 7:6 Por Perėndia, qė ngushėllon tė pikė-lluarit, na ngushėlloi me ardhjen e Titit,

2COR 7:7 dhe jo vetėm me ardhjen e tij, por edhe me ngushėllimin qė ai pati prej jush; ai na tregoi dėshirėn tuaj tė madhe, lotėt tuaja, zellin tuaj pėr mua, kaq sa u gėzova mė tepėr,

2COR 7:8 sepse, ndonėse edhe ju kam trishtuar me letrėn time, nuk mė vjen keq, ndonėse mė pati ardhur keq, sepse shoh se ajo letėr, edhe pse pėr pak kohė, ju trishtoi.

2COR 7:9 Tani po gėzohem, jo sepse u trishtuat, por sepse u trishtuat pėr pendim, sepse u trishtuat sipas Perėndisė, qė tė mos ju bėhet juve ndonjė dėm nga ne.

2COR 7:10 Trishtimi sipas Perėndisė nė fakt, sjell pendim pėr shpėtim, pėr tė cilin njeriu nuk i vjen keq, por trishtimi i botės shkakton vdekje.

2COR 7:11 Nė fakt, ja sa kujdes shkaktoi te ju pikėllimi sipas Perėndisė, madje sa fjalė pėr tė kėrkuar ndjesė, sa zemėratė, sa druajtje, sa dėshirė tė zjarrtė, sa zell, sa kėnaqėsi! Me ēdo mėnyrė ju e treguat se jeni tė pastėr nė kėtė ēėshtje.

2COR 7:12 Edhe pse ju shkrova, nuk e bėra as pėr atė qė e bėri padrejtėsinė, as pėr atė qė e pėsoi, por qė tė shfaqet nė mes tuaj kujdesi ynė qė kemi pėr ju pėrpara Perėndisė.

2COR 7:13 Prandaj ne u ngushėlluam pėr shkak tė ngushėllimit tuaj dhe u gėzuam aq mė tepėr pėr gėzimin e Titit, sepse fryma e tij u shlodh nga ju tė gjithė.

2COR 7:14 Prandaj, nė qoftė se u mburra pėr ndonjė gjė tek ai pėr ju, nuk u turpėrova por, ashtu si ju kemi treguar tė gjitha gjėrat me vėrtetėsi, kėshtu edhe mburrja jonė te Titi doli e vėrtetė.

2COR 7:15 Dhe ai ka njė dashuri tė madhe pėr ju, kur kujton bindjen e ju tė gjithėve dhe si e pritėt atė me frikė dhe me tė dridhura.

2COR 7:16 Gėzohem, pra, qė nė ēdo gjė mund tė besoj nė ju.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase