Main Index: Albanian Bible

 

2 Corinthians 10

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13]

2COR 10:1 Personalisht unė, Pali, po ju kėshi-lloj me anė tė zemėrbutėsisė dhe tė mirėsisė sė Krishtit; unė, qė kur ndodhem vetė midis jush jam i pėrunjur, ndėrsa kur jam larg jush tregohem i guximshėm ndaj jush.

2COR 10:2 Ju lutem, qė, kur tė vij te ju, tė mos jem i detyruar tė veproj me guxim me atė siguri, me tė cilin mendoj tė guxoj kundėr disave, qė na konsiderojnė sikur ecim sipas mishit.

2COR 10:3 Sepse, edhe pse ecim nė mish, nuk luftojmė sipas mishit,

2COR 10:4 sepse armėt e luftės sonė nuk janė prej mishi, por tė fuqishme nė Perėndinė pėr tė shkatėrruar fortesat,

2COR 10:5 qė tė hedhim poshtė mendimet dhe ēdo lartėsi qė ngrihet kundėr njohjes sė Perėndisė dhe t`ia nėnshtrojmė ēdo mendim dėgjesės sė Krishtit,

2COR 10:6 dhe jemi gati tė ndėshkojmė ēdo mosbindje, kur tė bėhet e pėrkryer bindja juaj.

2COR 10:7 A i shihni gjėrat sipas pamjes sė jashtme? Nė qoftė se dikush ėshtė i bindur nė veten e tij se ėshtė i Krishtit, le ta mendojė kėtė pėrsėri nga vetja e tij: sikurse ai ėshtė i Krishtit, ashtu edhe ne jemi tė Krishtit.

2COR 10:8 Edhe, nėse unė do ta mburrja veten mė tepėr pėr autoritetin tonė, qė Zoti na dha pėr ndėrtimin tuaj dhe jo pėr shkatėrrimin tuaj, nuk do tė turpėrohesha.

2COR 10:9 Nuk dua tė dukem se po kėrkoj t`ju tremb me letrat e mia.

2COR 10:10 Sepse dikush thotė: ``Letrat e tij janė tė ashpra dhe tė fuqishme, kurse paraqitja e tij trupore ėshtė e dobėt, dhe fjala e tij ka pak peshė``.

2COR 10:11 Le ta dijė, pra, ai njeri, se ashtu si jemi nė fjalė, me anė tė letrave kur jemi larg, tė tillė do tė jemi edhe me vepra, kur tė jemi tė pranishėm.

2COR 10:12 Sepse nuk guxojmė tė renditemi ose tė krahasohemi me ata qė e rekomandojnė veten e vet; por ata, duke matur veten e tyre dhe duke u krahasuar me veten e tyre, nuk kanė mend.

2COR 10:13 Por ne nuk do tė mburremi jashtė masės, po sipas masės sė rregullės qė caqet i caktoi Perėndia, sa tė arrijmė deri te ju,

2COR 10:14 Sepse ne nuk po shtrihemi pėrtej caqeve, sikurse nuk arritėm deri te ju, sepse ne arritėm mė tė vėrtetė deri te ju me anė tė predikimit tė ungjillit tė Krishtit.

2COR 10:15 Dhe ne nuk mburremi pėrtej masės pėr punėt e tjetrit, por kemi shpresė se, duke u rritur besimi juaj, ne do tė kemi njė konsideratė mė tė madhe ndėr ju, sipas cakut tonė,

2COR 10:16 sa qė pėrhapim ungjillin edhe pėrtej vendeve tuaj, pa u mburrur me ato qė janė bėrė nė kėtė lėmė nga tė tjerė.

2COR 10:17 Ai qė lėvdohet, le tė lėvdohet nė Zotin,

2COR 10:18 sepse nuk miratohet ai qė e rekomandon veten e tij, po ai tė cilin e rekomandon Zoti.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase