Main Index: Albanian Bible

 

Lamentations 5

[1] [2] [3] [4] [5]

LAM 5:1 Kujto, o Zot, atė qė na ka ndodhur, shiko dhe vėr re turpin tonė.

LAM 5:2 Trashėgimia jonė u ka kaluar tė huajve, shtėpitė tona njerėzve qė nuk janė tanėt.

LAM 5:3 Ne u bėmė jetimė, pa etėr, nėnat tona janė si tė veja.

LAM 5:4 Duhet tė paguajmė pėr ujėt qė pimė, drutė tona i kemi vetėm me pagesė.

LAM 5:5 Na ndjekin me njė zgjedhė mbi qafė, jemi tė rraskapitur dhe nuk kemi fare pushim.

LAM 5:6 I kemi shtrirė dorėn Egjiptit dhe Asirisė pėr t`u ngopur me bukė.

LAM 5:7 Etėrit tanė kanė mėkatuar dhe nuk janė mė, dhe ne mbajmė ndėshkimin pėr paudhėsitė e tyre.

LAM 5:8 Skllevėrit sundojnė mbi ne, askush nuk mund tė na ēlirojė nga duart e tyre.

LAM 5:9 E nxjerrim bukėn duke rrezikuar jetėn tonė, pėrpara shpatės sė shkretėtirės.

LAM 5:10 Lėkura jonė ėshtė ngrohur si nė njė furrė pėr shkak tė valės sė urisė.

LAM 5:11 Kanė dhunuar gratė nė Sion, virgjėreshat nė qytetet e Judės.

LAM 5:12 Krerėt janė varur nga duart e tyre, personi i pleqėve nuk ėshtė respektuar.

LAM 5:13 Tė rinjtė i vunė tė bluajnė, tė vegjėlit u rrėzuan nėn barrėn e druve.

LAM 5:14 Pleqtė nuk mblidhen mė te porta, tė rinjtė nuk u bien mė veglave tė tyre.

LAM 5:15 Gėzimi i zemrave tona ėshtė pakėsuar, vallja jonė ėshtė shndėrruar nė zi.

LAM 5:16 Kurora ka rėnė nga koka jonė; mjerė ne, sepse kemi mėkatuar!

LAM 5:17 Prandaj u sėmur zemra jonė, pėr kėto gjėra na janė errėsuar sytė:

LAM 5:18 pėr malin e Sionit qė ėshtė i shkretuar dhe nė tė cilin sillen dhelprat.

LAM 5:19 Por ti, o Zot, mbetesh pėr jetė, dhe froni yt brez pas brezi.

LAM 5:20 Pse do tė na harroje pėr jetė dhe do tė na braktisje pėr njė kohė tė gjatė?

LAM 5:21 Na bėj qė tė rikthehemi te ti, o Zot, dhe ne do tė kthehemi; rivendos ditėt tona si nė tė kaluarėn.

LAM 5:22 Mos vallė na hodhe poshtė fare apo je zemėruar me tė madhe kundėr nesh?

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase