Main Index: Albanian Bible

 

Lamentations 1

[1] [2] [3] [4] [5]

LAM 1:1 Si qėndron vallė i vetmuar qyteti qė ishte plot e pėrplot me popull? E madhja midis kombeve ėshtė bėrė si njė e ve; princesha midis provincave i ėshtė nėnshtruar haraēit.

LAM 1:2 Ajo qan me hidhėrim natėn, lotėt vijėzojnė faqet e saj; midis gjithė atyre qė e donin nuk ka njeri qė ta ngushėllojė; tėrė miqtė e saj e kanė tradhėtuar, janė bėrė armiq tė saj.

LAM 1:3 Juda ka shkuar nė robėri, mbi tė rėndojnė pikėllimi dhe njė skllavėri e rėndė; ai banon midis kombeve, nuk gjen prehje; tėrė pėrndjekėsit e tij e kanė arritur midis fatkeqėsive.

LAM 1:4 Rrugėt e Sionit mbajnė zi, sepse askush nuk vjen mė nė festat solemne; tėrė portat e tij janė tė shkreta, priftėrinjtė e tij psherėtijnė, virgjėreshat e tij hidhėrohen dhe ai ėshtė nė trishtim.

LAM 1:5 Kundėrshtarėt e tij janė bėrė sundimtarė, armiqtė e tij begatohen, sepse Zoti e ka mjeruar pėr shkak tė morisė sė shkeljeve tė tij; fėmijėt e tij kanė shkuar nė robėri pėrpara armikut.

LAM 1:6 Vajza e Sionit ka humbur tėrė madhėshtinė e saj; krerėt e tij janė bėrė si drerė qė nuk gjejnė kullotė; ecin pa forca pėrpara atyre qė i ndjekin.

LAM 1:7 Nė ditėt e trishtimit tė tij dhe tė endjes Jeruzalemi kujton tėrė tė mirat e ēmuara qė zotėronte qysh nga ditėt e lashta. Kur populli i tij binte nė dorė tė armikut dhe askush nuk i vinte nė ndihmė, kundėrshtarėt e tij e shikonin dhe qeshnin me shkatėrrimin e tij.

LAM 1:8 Jeruzalemi ka mėkatuar rėndė, prandaj ėshtė bėrė njė gjė e fėlliqur; tėrė ata qė e nderonin e pėrēmojnė, sepse e kanė parė lakuriq, po, ai psherėtin dhe kthehet prapa.

LAM 1:9 Fėlliqėsia e tij ishte nė cepat e rrobave tė tij, nuk mendonte pėr fundin e tij; prandaj ra nė mėnyrė tė habitshme, pa pasur njeri qė ta ngushėllojė: "Shiko, o Zot, dėshpėrimin tim sepse armiku po ngrihet".

LAM 1:10 Kundėrshtari ka shtrirė dorėn mbi tė gjitha thesaret e tua, sepse pa kombet tė hyjnė nė shenjtėroren tėnde; pikėrisht ata qė ti u kishe urdhėruar tė mos hynin nė kuvendin tėnd.

LAM 1:11 Tėrė populli i tij psherėtin duke kėrkuar bukė; japin gjėrat e tyre mė tė ēmuara pėr ushqim me qėllim qė tė rifitojnė jetėn. "Shiko, o Zot, dhe kqyr sa jam bėrė i neveritshėm!". pranimi i mėkateve tė tij dhe pasojat e tyre

LAM 1:12 "Asgjė e tillė mos t`ju ndodhė, o ju qė kaloni afėr. Soditni dhe shikoni, nė se ka njė dhimbje tė ngjashme me dhembjen time, ajo qė mė brengos dhe qė Zoti mė ka dhėnė ditėn e zemėrimit tė tij tė zjarrtė.

LAM 1:13 Nga lart ka dėrguar njė zjarr nė kockat e mia, i kaplon ato; ka shtrirė njė rrjetė nė kėmbėt e mia, mė ka kthyer prapa, mė ka shkretuar nė kapitjen e ditėve tė mia.

LAM 1:14 Nga dora e tij ėshtė lidhur zgjedha e shkeljeve tė mia, qė lidhen bashkė dhe rėndojnė mbi qafėn time; mė ka pakėsuar forcėn time; Zoti mė ka lėnė nė duart e atyre tė cilėve nuk mund t`u bėj ballė.

LAM 1:15 Zoti ka rrėzuar nė mesin tim tėrė trimat e mi; ka thirrur kundėr meje njė kuvend pėr tė shtypur tė rinjtė e mi; Zoti ka shtypur si nė njė butinė bijėn e virgjėr tė Judės.

LAM 1:16 Prandaj unė qaj; sytė e mi, vetė sytė e mi shkrihen ndėr lot, sepse ngushėlluesi qė do tė mund tė mė jepte pėrsėri jetėn ėshtė larg meje. Bijtė e mi janė tė dėshpėruar, sepse armiku doli fitimtar".

LAM 1:17 Sioni zgjat duart e tij, por nuk ka njeri qė ta ngushėllojė. Pėrsa i pėrket Jakobit, Zoti ka urdhėruar qė ata qė janė rreth tij tė bėhen armiq tė tij. Jeruzalemi ėshtė bėrė nė mes tyre si njė gjė e papastėr.

LAM 1:18 Zoti ėshtė i drejtė, sepse jam rebeluar kundėr fjalės sė tij. Dėgjoni, pra, o popuj mbarė, dhe shikoni dhimbjen time! Virgjėreshat e mia dhe tė rinjtė e mi kanė shkuar nė robėri.

LAM 1:19 Thirra dashnorėt e mi, por ata mė kanė mashtruar; priftėrinjt e mi dhe pleqtė e mi nxorėn frymėn e fundit nė qytet, ndėrsa kėrkonin ushqim pėr tė shpėtuar jetėn e tyre.

LAM 1:20 Shiko, o Zot, unė jam nė ankth. Zorrėt e mia dridhen, zemra ime ėshtė e tronditur brenda meje, sepse kam qėnė rebele e madhe. Jashtė shpata mė la pa bij, nė shtėpi ėshtė si tė jetė vdekje.

LAM 1:21 Mė dėgjojnė qė psherėtij, askush nuk mė ngushėllon. Tėrė armiqtė e mi e kanė mėsuar fatkeqėsinė time dhe janė tė kėnaqur qė ti ke bėrė kėtė gjė. Ti do tė sjellėsh ditėn qė ke lajmėruar, dhe atėherė do tė jenė si unė.

LAM 1:22 Le tė vijė para teje tėrė ligėsia e tyre, dhe trajtoi ashtu si mė ke trajtuar mua pėr shkak tė tė gjitha shkeljeve tė mia. Sepse tė shumta janė psherėtimat e mia dhe zemra ime lėngon.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase