Main Index: Albanian Bible

 

Lamentations 3

[1] [2] [3] [4] [5]

LAM 3:1 Unė jam njeriu qė pa hidhėrimin nėn thuprėn e tėrbimit tė tij.

LAM 3:2 Ai mė ka udhėhequr dhe mė ka bėrė tė eci nėpėr terr dhe jo nė dritė.

LAM 3:3 Po, kundėr meje ai ka kthyer disa herė dorėn e tij tėrė ditėn.

LAM 3:4 Ai ka konsumuar mishin tim dhe lėkurėn time, ka coptuar kockat e mia.

LAM 3:5 Ka ndėrtuar fortesa kundėr meje, mė ka rrethuar me hidhėrim dhe me ankth.

LAM 3:6 Ka bėrė qė unė tė banoj nė vende plot errėsirė, ashtu si tė vdekurit prej shumė kohe.

LAM 3:7 Mė ka ndėrtuar njė mur rreth e qark, me qėllim qė unė tė mos dal; e ka bėrė tė rėndė zinxhirin tim.

LAM 3:8 Edhe kur bėrtas dhe kėrkoj ndihmė me zė tė lartė, ai nuk pranon tė dėgjojė lutjen time.

LAM 3:9 Ai i ka mbyllur rrugėt e mia me gurė tė prerė, i ka bėrė shtigjet e mia plot me prita.

LAM 3:10 Ai ka qenė pėr mua si njė ari nė pritė, si njė luan nė vende tė fshehta.

LAM 3:11 Ka devijuar rrugėt e mia, mė ka coptuar dhe mė ka dėshpėruar.

LAM 3:12 Ka nderur harkun e tij dhe mė ka bėrė objekt tė shigjetave tė tij.

LAM 3:13 Ka bėrė tė depėrtojnė nė zemrėn time shigjetat e kukurės sė tij.

LAM 3:14 Jam bėrė tallja e tėrė popullit tim, kėnga e tij e tėrė ditės.

LAM 3:15 Mė ka ngopur me hidhėrim, mė ka bėrė tė pij pelin.

LAM 3:16 Mė ka coptuar dhėmbėt me zall, mė ka mbuluar me hi.

LAM 3:17 Ke larguar shpirtin tim nga paqja, kam harruar mirėqėnien.

LAM 3:18 Kam thėnė: "Éshtė zhdukur besimi im dhe shpresa ime tek Zoti".

LAM 3:19 Kujtohu pėr pikėllimin dhe pėr endjen time, pėr pelinin dhe hidhėrimin.

LAM 3:20 Shpirti im kujtohet gjithnjė pėr kėtė dhe ėshtė i rrėzuar brenda meje.

LAM 3:21 Kėtė dua ta sjell nė mėndje dhe prandaj dua tė shpresoj.

LAM 3:22 Éshtė njė hir i Zotit qė nuk jemi shkatėrruar plotėsisht, sepse mėshirat e tij nuk janė mbaruar plotėsisht.

LAM 3:23 Pėrtėriten ēdo mėngjes; e madhe ėshtė besnikeria jote.

LAM 3:24 "Zoti ėshtė pjesa ime", thotė shpirti im, "prandaj do tė kem shpresė tek ai.

LAM 3:25 Zoti ėshtė i mirė me ata qė kanė shpresė tek ai, me shpirtin qė e kėrkon.

LAM 3:26 Gjė e mirė ėshtė tė presėsh nė heshtje shpėtimin e Zotit.

LAM 3:27 Gjė e mirė ėshtė pėr njeriun tė mbajė zgjedhėn nė rininė e tij.

LAM 3:28 Le tė ulet i vetmuar dhe tė qėndrojė nė heshtje kur Perėndia ia imponon.

LAM 3:29 Le ta vėrė gojėn e tij nė pluhur, ndofta ka ende shpresė.

LAM 3:30 Le ti japė faqen atij qė e godet, tė ngopet me fyerje.

LAM 3:31 Sepse Zoti nuk hedh poshtė pėr gjithnjė;

LAM 3:32 por, nė rast se tė hidhėron, do ti vijė keq sipas shumicės sė zemėrmirėsive tė tij,

LAM 3:33 sepse nuk e bėn me kėnaqėsi poshtėrimin dhe hidhėrimin e bijve tė njerėzve.

LAM 3:34 Kur dikush shtyp nėn kėmbėt e tij tėrė robėrit e dheut,

LAM 3:35 kur dikush shtrėmbėron tė drejtėn e njė njeriu nė prani tė Mė tė Lartit,

LAM 3:36 kur dikujt i bėhet njė padrejtėsi nė ēėshtjen e tij, a nuk e shikon Zoti?

LAM 3:37 Vallė kush thotė diēka qė mė pas realizohet, nė rast se Zoti nuk e ka urdhėruar?

LAM 3:38 E keqja dhe e mira a nuk vijnė vallė nga goja e Mė tė Lartit?

LAM 3:39 Pse vallė ankohet njė njeri i gjallė, njė njeri pėr ndėshkimin e mėkateve tė tij?

LAM 3:40 Le tė shqyrtojmė rrugėt tona, t`i hetojmė dhe tė kthehemi tek Zoti.

LAM 3:41 Le tė ngremė lart zemrat tona dhe duart tona nė drejtim tė Perėndisė tė qiejve.

LAM 3:42 Ne kemi kryer mėkate, kemi qėnė rebelė dhe ti nuk na ke falur.

LAM 3:43 Je mbėshtjellė nė zėmėrimin tėnd dhe na ke ndjekur, na ke vrarė pa mėshirė.

LAM 3:44 Ti je mbėshtjellė nė njė re, nė mėnyrė qė asnjė lutje tė mos kalonte dot.

LAM 3:45 Na ke bėrė plehra dhe mbeturina nė mes tė popujve.

LAM 3:46 Tėrė armiqtė tanė kanė hapur gojėn kundėr nesh.

LAM 3:47 Na ka rėnė mbi trup tmerri, laku, dėshpėrimi i thellė dhe shkatėrrimi.

LAM 3:48 Rrėke uji rrjedhin nga sytė e mi pėr shkatėrrimin e bijės sė popullit tim.

LAM 3:49 Syri im derdh lot pa pushim, pa ndėrprerje,

LAM 3:50 deri sa Zoti tė mos vėshtrojė nga qielli dhe tė mos shikojė.

LAM 3:51 Syri im i sjell dhembje shpirtit tim pėr tė gjitha bijat e qytetit tim.

LAM 3:52 Ata qė mė urrejnė pa shkak mė kanė gjuajtur si tė isha zog.

LAM 3:53 Kanė shkatėrruar jetėn time nė gropė, mė kanė hedhur gurė.

LAM 3:54 Ujrat rrjedhin mbi kokėn time, unė thoja: "Ka marrė fund pėr mua".

LAM 3:55 Pėrmenda emrin tėnd, o Zot, nga thellėsia e gropės.

LAM 3:56 Ti e dėgjove zėrin tim; mos ia fshih veshin tėnd psherėtimės sime, thirrjes time pėr ndihmė.

LAM 3:57 Kur tė kam thirrur ti je afruar; ke thėnė: "Mos ki frikė!"

LAM 3:58 O Zot ti ke mbrojtur ēėshtjen e shpirtit tim, ti ke ēliruar jetėn time.

LAM 3:59 O Zot, ti ke parė dėmin qė kam pėsuar, prandaj mbro ēėshtjen time!

LAM 3:60 Ti ke parė tėrė frymėn e tyre tė hakmarrjes, intrigat e tyre kundėr meje.

LAM 3:61 Ti ke dėgjuar fyerjet e tyre, o Zot, tėrė intrigat e tyre kundėr meje,

LAM 3:62 fjalimet e tyre qė ngrihen kundėr meje, atė qė mendojnė kundėr meje tėrė ditėn.

LAM 3:63 Vėr re kur ulen dhe kur ngrihen, unė jam kėnga e tyre.

LAM 3:64 Shpėrbleji, o Zot, sipas veprės sė duarve tė tyre.

LAM 3:65 Bėji zemėrgur, mallkimi yt qoftė mbi ta.

LAM 3:66 Ndiqi nė zemėrimin tėnd dhe shkatėrroi poshtė qiejve tė Zotit.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase