Main Index: Albanian Bible

 

Ecclesiastes 7

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12]

ECCLES 7:1 Njė emėr i mirė pėlqehet mė tepėr se njė vaj i parfumuar, dhe dita e vdekjes ėshtė mė e mirė se dita e lindjes.

ECCLES 7:2 Éshtė mė mirė tė shkosh nė njė shtėpi ku mbahet zi se sa tė shkosh nė njė shtėpi ku ka festė, sepse ky ėshtė fundi i ēdo njeriu, dhe kush rron ka pėr tė vėnė mend.

ECCLES 7:3 Trishtimi ėshtė mė i mirė nga gazi, sepse pėrpara njė fytyre tė trishtuar zemra bėhet mė e mirė.

ECCLES 7:4 Zemra e tė urtit ėshtė nė shtėpinė ku mbahet zi, por zemra e budallenjve ėshtė nė njė shtėpi tė gėzuar.

ECCLES 7:5 Éshtė mė mirė pėr dikė tė dėgjojė qortimin e tė urtit se sa tė dėgjojė kėngėn e budallenjve,

ECCLES 7:6 sepse ashtu siē ėshtė kėrcitja e shkurreve nėn njė tenxhere, kėshtu ėshtė e qeshura e budallait. Edhe kjo ėshtė kotėsi.

ECCLES 7:7 Me siguri shtypja e bėn tė pamend njeriun e urtė, dhe dhurata bėn qė tė humbasė arsyen.

ECCLES 7:8 Mė mirė fundi i njė gjėje se fillimi i saj, dhe mė mirė ai qė ka frymė tė durueshėm se ai qė ka frymė krenar.

ECCLES 7:9 Mos u nxito nė frymėn tėnd tė zemėrohesh, sepse zemėrimi gjen strehė nė gji tė budallenjve.

ECCLES 7:10 Mos thuaj: "Si ėshtė e mundur qė ditėt e kaluara ishin mė tė mira nga kėto?", sepse nuk ėshtė urtėsi tė bėsh njė pyetje tė tillė.

ECCLES 7:11 Dituria ėshtė e mirė bashkė me njė pasuri dhe u sjell pėrfitime atyre qė shohin diellin.

ECCLES 7:12 Sepse dituria ėshtė njė mbrojtje ashtu si ėshtė paraja; por epėrsia e diturisė qėndron nė kėtė; dituria i bėn tė jetojnė ata qė e zotėrojnė.

ECCLES 7:13 Konsideroje veprėn e Perėndisė: kush mund tė drejtojė atė qė ai ka bėrė tė shtrėmbėr?

ECCLES 7:14 Nė ditėn e bollėkut ji i gėzuar, por nė ditėn e fatkqėsisė mendohu thellė. Perėndia ka bėrė si njerėn ashtu dhe tjetrėn, me qėllim qė njeriu tė mos zbulojė asgjė nga ato qė do tė ndodhin pas tij.

ECCLES 7:15 Pashė gjithēka nė ditėt e kotėsisė sime. Ndodh qė i drejti tė vdesė nė drejtėsinė e vet dhe qė i pabesi tė jetojė gjatė nė ligėsinė e tij.

ECCLES 7:16 Mos ji tepėr i drejtė as i urtė jashtė mase. Pse kėrkon tė shkatėrohesh?

ECCLES 7:17 Mos ji tepėr i keq dhe mos u trego budalla. Pse kėrkon tė vdesėsh para kohės sate?

ECCLES 7:18 Éshtė mirė qė ti tė kapesh pas kėsaj gjėje dhe tė mos heqėsh dorė prej saj, sepse ai qė ka frikė Perėndinė do t`u shmanget tėrė kėtyre gjėrave.

ECCLES 7:19 Dituria e bėn tė urtin mė tė fortė se dhjetė tė fuqishėm nė njė qytet.

ECCLES 7:20 Nuk ka nė fakt asnjė njeri tė drejtė mbi tokė qė bėn tė mirėn dhe tė mos mėkatojė.

ECCLES 7:21 Pėrveē kėsaj mos u vėr veshin tėrė fjalėve qė thuhen, qė tė mos mallkohesh nga shėrbėtori yt,

ECCLES 7:22 sepse zemra jote gjithashtu e di qė ti vet i ke mallkuar shumė herė tė tjerėt.

ECCLES 7:23 Unė i hetova tė gjitha kėto gjėra me dituri. Thashė: "Do tė bėhem i urtė", por dituria ėshtė mjaft larg nga unė.

ECCLES 7:24 Njė gjė qė ėshtė kaq larg dhe kaq e thellė, kush mund ta gjejė?

ECCLES 7:25 Atėherė e vura zemrėn time tė njohė, tė hetojė dhe tė kėrkojė diturinė dhe shkakun e gjėrave dhe tė njohė ligėsinė e marrėzisė dhe budallallėkun e marrėzisė;

ECCLES 7:26 dhe gjeta njė gjė mė tė hidhur se vdekja; gruan zemra e sė cilės ėshtė kurth dhe grackė dhe duart e sė cilės janė pranga. Kush i pėlqen Perėndisė i shpėton asaj; por mėkatari do tė kapet nga ajo.

ECCLES 7:27 Ja ajo qė gjeta", thotė Predikuesi, "duke i shqyrtuar njė pėr njė gjėrat, pėr tė gjetur shkakun e tyre.

ECCLES 7:28 Atė qė unė po kėrkoj ende, por nuk e kam gjetur; njė burrė ndėr njė mijė e gjeta, por njė grua nė mes gjithė atyre nuk e gjeta.

ECCLES 7:29 Ja, vetėm kėtė gjeta: Perėndia e ka bėrė njeriun tė drejtė, por njerėzit kanė kėrkuar shumė marifete.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase