Main Index: Albanian Bible

 

Ecclesiastes 3

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12]

ECCLES 3:1 do gj ka stinn e vet, do situat ka nj koh nn qiell;

ECCLES 3:2 nj koh pr t lindur dhe nj koh pr t vdekur, nj koh pr t mbjell dhe nj koh pr t shkulur at q sht mbjell,

ECCLES 3:3 nj koh pr t vrar dhe nj koh pr t shruar, nj koh pr t shembur dhe nj koh pr t ndrtuar,

ECCLES 3:4 nj koh pr t qar dhe nj koh pr t qeshur, nj koh pr t mbajtur zi dhe nj koh pr t hedhur valle,

ECCLES 3:5 nj koh pr t flakur gurt dhe nj koh pr t mbledhur gurt, nj koh pr t prqafuar dhe nj koh pr t mos prqafuar,

ECCLES 3:6 nj koh pr t krkuar dhe nj koh pr t humbur, nj koh pr t ruajtur dhe nj koh pr t hedhur tutje,

ECCLES 3:7 nj koh pr t grisur dhe nj koh pr t qepur, nj koh pr t heshtur dhe nj koh pr t folur,

ECCLES 3:8 nj koh pr t dashuruar dhe nj koh pr t urryer, nj koh pr luftn dhe nj koh pr paqen.

ECCLES 3:9 far prfitimi ka ai q punon nga t gjitha gjrat pr t cilat mundohet?

ECCLES 3:10 Pash punn q Perndia u jep bijve t njerzve, me qllim q t mundohen.

ECCLES 3:11 Ai e ka br t bukur do gj n kohn vet; ka vn madje prjetsin n zemrat e tyre, pa i dhn mundsin asnj njeriu t zbuloj veprn q Perndia ka br nga fillimi deri n fund.

ECCLES 3:12 Kshtu kuptova q nuk ka gj m t mir se sa t gzohesh dhe t bsh t mir sa je gjall;

ECCLES 3:13 dhe q do njeri q ha, pi dhe gzon mirqnie n gjith mundin e tij, kjo sht nj dhurat e Perndis.

ECCLES 3:14 E kuptova q tr ato q bn Perndia jan prjet; nuk mund t`u shtosh dhe t`u heqsh asgj; dhe Perndia vepron kshtu me qllim q njerzit t ken frik prej tij.

ECCLES 3:15 Ajo q sht, ka qen m par; dhe ajo q do t vij ka qen m par, dhe Perndia heton at q ka kaluar.

ECCLES 3:16 Kam par gjithashtu nn diell q n vend t arsyes kishte paudhsi, q n vend t drejtsis kishte paudhsi.

ECCLES 3:17 Kshtu thash n zemrn time: "Perndia do t gjykoj t drejtin dhe t pabesin, sepse ka nj koh t caktuar pr do gj dhe pr do vepr".

ECCLES 3:18 Thash n zemrn time: "Prsa u prket kushteve n t cilat ndodhen bijt e njerzve, Perndia i v n prov, q ata vet t kuptojn q jan si kafsh".

ECCLES 3:19 N fakt t gjitha ato q u ndodhin bijve t njerzve u ndodhin kafshve; t dy palve u ndodh e njjta gj. Ashtu si vdes njeri, kshtu vdes tjetri. Po, t gjith kan po at frym; dhe njeriu nuk ka asnj eprsi mbi kafshn, sepse gjithka sht kotsi.

ECCLES 3:20 T gjith shkojn n po at vend; t gjith vijn nga pluhuri dhe kthehen n pluhur.

ECCLES 3:21 Kush e di n se fryma e bijve t njerzve ngjitet lart dhe n se fryma e kafshs zbret posht n tok?

ECCLES 3:22 Kshtu e kuptova q nuk ka gj m t mir pr njeriun se sa t gzohet n punn e tij, sepse kjo sht pjesa e tij. Kush do ta oj n fakt t shoh at q ka pr t ndodhur pas tij?

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase