Main Index: Albanian Bible

 

Ecclesiastes 5

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12]

ECCLES 5:1 Ki kujdes hapat e tua kur shkon te shtėpia e Perėndisė; afrohu pėr tė dėgjuar nė vend qė tė ofrosh flijimin e budallenjve, tė cilėt as nuk dinė qė veprojnė keq.

ECCLES 5:2 Mos u nxito me gojėn tėnde, dhe zemra jote tė mos shpejtohet tė thotė asnjė fjalė pėrpara Perėndisė, sepse Perėndia ėshtė nė qiell dhe ti mbi tokė; prandaj fjalėt e tua tė jenė tė pakta.

ECCLES 5:3 Sepse nga punėt e shumta vijnė ėndrrat, dhe nga fjalėt e shumta zėri i budallait.

ECCLES 5:4 Kur i ke bėrė njė zotim Perėndisė mos humb kohė ta plotėsosh, sepse ai nuk kėnaqet me budallenjtė; plotėso zotimin qė ke marrė.

ECCLES 5:5 Mė mirė tė mos marrėsh zotime se sa t`i bėsh dhe tė mos i plotėsosh.

ECCLES 5:6 Mos lejo qė goja jote ta ēojė trupin tėnd tė mėkatojė dhe mos thuaj para lajmėtarit tė Perėndisė: "Ka qenė gabim". Pse Perėndia duhet tė zemėrohej me fjalėt e tua dhe tė shkatėrronte veprėn e duarve tė tua?

ECCLES 5:7 Sepse nė ėndrrat e shumta dhe nė fjalėt e shumta ka kotėsi; por ti ke frikė nga Perėndia.

ECCLES 5:8 Nė rast se nė provincė sheh shtypjen e tė varfėrit dhe shkeljen me dhunė tė sė drejtės dhe tė drejtėsisė, mos u habit nga kjo gjė; sepse mbi njė pushtet tė lartė ndodhet njė mė i lartė dhe mbi ta disa pushtete akoma mė tė larta.

ECCLES 5:9 Toka ofron pėrfitime mė tė mėdha se ēdo gjė tjetėr, dhe vetė mbreti shėrbehet nga fusha.

ECCLES 5:10 Kush ėshtė i dhėnė pas parasė, nuk ngopet kurrė me para, dhe kush dėshiron pasuritė nxjerr pėrfitim prej tyre. Edhe kjo ėshtė kotėsi.

ECCLES 5:11 Kur rritet pasuria, shtohen edhe ata qė e pėrpijnė; dhe ēfarė pėrfitimi kanė prej saj pronarėt, veē asaj qė e shohin me sytė e tyre?

ECCLES 5:12 I ėmbėl ėshtė gjumi i punonjėsit, qoftė edhe kur ha pak ose shumė; por velitja e tė pasurit nuk e lė atė tė flerė.

ECCLES 5:13 Éshtė njė e keqe tjetėr e vajtueshme qė kam parė nėn diell: pasuritė e ruajtura pėr pronarin e tyre nė dėm tė tij.

ECCLES 5:14 Kėto pasuri humbasin pėr shkak tė njė pune tė keqe, dhe kėshtu nė duart e birit qė ka lindur nuk mbetet mė asgjė.

ECCLES 5:15 Ashtu si ka dalė nga barku i nėnės, kėshtu lakuriq do tė kthehet pėr tė shkuar si pati ardhur, pa marrė gjė nga mundi i tij qė mund ta marrė me vete.

ECCLES 5:16 Edhe kjo ėshtė njė e keqe e vajtueshme qė duhet tė shkojė pikėrisht ashtu si ka ardhur; dhe ēfarė pėrfitimi ka se ėshtė munduar pėr erėn?

ECCLES 5:17 Pėrveē kėsaj ai ha ēdo ditė tė jetės sė tij nė errėsirrė, dhe ka shumė hidhėrime, sėmundje dhe telashe.

ECCLES 5:18 Ja ēfarė kuptova: ėshtė mirė dhe e pėrshtatshme pėr njeriun tė hajė, tė pijė dhe tė gėzojė tė mirėn e gjithė mundit tė tij nėn diell, tėrė ditėt e jetės qė Perėndia i jep, sepse kjo ėshtė pjesa e tij.

ECCLES 5:19 Ēdo njeriu tė cilit Perėndia i jep pasuri dhe tė mira dhe tė cilit i jep gjithashtu mundėsinė t`i gėzojė ato, tė marrė pjesėn e vet dhe tė gėzojė mundin e tij, kjo ėshtė njė dhuratė e Perėndisė.

ECCLES 5:20 Nė fakt ai nuk do tė kujtojė shumė ditėt e jetės sė tij, sepse Perėndia i pėrgjigjet me gėzimin e zemrės sė tij.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase