Main Index: Albanian Bible

 

Esther 5

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]

ESTHER 5:1 Ditėn e tretė, Esteri veshi rrobėn mbretėrore dhe u paraqit nė oborrin e brendshėm tė pallatit tė mbretit, pėrballė apartamentit tė mbretit. Mbreti ishte ulur mbi fronin mbretėror nė pallatin mbretėror, pėrballė hyrjes sė pallatit.

ESTHER 5:2 Sa e pa mbreti mbretėreshėn Ester mė kėmbė nė oborr, ajo fitoi simpatinė e tij. Kėshtu mbreti zgjati nė drejtim tė Esterit skeptrin prej ari qė mbante nė dorė, dhe Esteri u afrua dhe preku majėn e skeptrit.

ESTHER 5:3 Atėherė mbreti i tha: "Ēfarė do, mbretėreshė Ester? Cila ėshtė kėrkesa jote? Edhe sikur tė jetė gjysma e mbretėrisė sime, do tė tė jepet".

ESTHER 5:4 Esteri u pėrgjigj: "Nė qoftė se kėshtu i pėlqen mbretit, le tė vijė sot mbreti me Hamanin nė banketin qė i kam pėrgatitur".

ESTHER 5:5 Atėherė mbreti tha: "Silleni shpejt Hamanin, qė tė bėhet ē`ka thėnė Esteri". Kėshtu mbreti dhe Hamani shkuan nė banketin qė Esteri kishte pėrgatitur.

ESTHER 5:6 Ndėrsa po shėrbehej vera gjatė banketit, mbreti i tha Esterit: "Cila ėshtė kėrkesa jote? Do tė tė plotėsohet. Ēfarė kėrkon? Qoftė edhe gjysma e mbretėrisė sime, do tė bėhet".

ESTHER 5:7 Esteri u pėrgjigj dhe tha: "Ja, kėrkesa ime ajo qė po kėrkoj:

ESTHER 5:8 Nė qoftė se kam gjetur hir nė sytė e mbretit dhe nė qoftė se mbretit i pėlqen tė plotėsojė kėrkesėn time dhe tė mė japė atė qė kėrkoj, le tė vijė mbreti me Hamanin nė banketin qė unė do t`u pėrgatis atyre, dhe nesėr kam pėr tė bėrė ashtu si ka thėnė mbreti".

ESTHER 5:9 Atė ditė Hamani doli gjithė qejf dhe me zemėr tė kėnaqur, por kur Hamani nė portėn e mbretit pa Mardokeun qė as ngrihej as lėvizte para tij, u zemėrua shumė me tė.

ESTHER 5:10 Megjithatė Hamani e mbajti veten, shkoi nė shtėpi dhe dėrgoi tė thėrrasin miqtė e tij dhe Zereshin, bashkėshorten e tij.

ESTHER 5:11 Pastaj Hamani u foli atyre mbi shkėlqimin e pasurive tė tij, mbi numrin e madh tė bijve tė tij, mbi tė gjitha gjėrat me tė cilat mbreti e kishte nderuar, dhe si e kishte ngritur mbi princat dhe shėrbėtorėt e mbretit.

ESTHER 5:12 Hamani shtoi gjithashtu: "Edhe mbretėresha Ester nuk ka sjellė bashkė me mbretin nė banket askėnd tjetėr veē meje; edhe nesėr mė ka ftuar ajo bashkė me mbretin.

ESTHER 5:13 Por tėrė kjo nuk mė mjafton deri sa do tė shoh Mardokeun Judeun tė ulur para portės sė mbretit".

ESTHER 5:14 Aėherė bashkėshortja e tij Zeresh dhe tėrė miqtė e tij i thanė: "Tė pėrgatitet njė trekėmbėsh i lartė pesėdhjetė kubitė; nesėr nė mėngjes i thuaj mbretit qė aty tė varet Mardokeu; pastaj shko i kėnaqur nė banket me mbretin". Kjo gjė i pėlqeu Hamanit, qė bėri tė pėrgatitet trekėmbėshi.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase