Main Index: Albanian Bible

 

Esther 4

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]

ESTHER 4:1 Kur Mardokeu mėsoi tė gjitha ato qė kishin ndodhur, grisi rrobat e tij, u mbulua me njė thes dhe me hi dhe doli nėpėr qytet, duke lėshuar britma tė forta dhe plot hidhėrim;

ESTHER 4:2 dhe arriti deri te porta e mbretit, sepse nuk lejohej qė asnjeri i mbuluar me thes tė hynte te porta e mbretit.

ESTHER 4:3 Nė ēdo krahinė, ku arritėn urdhėri i mbretit dhe dekreti i tij, pati njė keqardhje tė madhe pėr Judejtė, me agjerime, me tė qara dhe vajtime; dhe shumė njerėz u mbuluan me njė thes dhe me hi.

ESTHER 4:4 Vajzat e Esterit dhe eunukėt e saj erdhėn t`ia njoftojnė ngjarjen, dhe mbretėresha u angėshtua shumė; pastaj i dėrgoi rroba Mardokeut, qė t`i vishte dhe tė hiqte nga trupi i tij thesin, por ai nuk i pranoi.

ESTHER 4:5 Atėherė Esteri thirri Hathakun, njerin nga eunukėt e mbretit tė caktuar prej tij t`i shėrbenin asaj dhe e urdhėroi tė shkonte te Mardokeu pėr tė mėsuar se ēfarė gjė e brengoste dhe pėr ē`arėsye.

ESTHER 4:6 Kėshtu Hathaku shkoi te Mardokeu nė sheshin e qytetit, qė ndodhej pėrballė portės sė mbretit.

ESTHER 4:7 Mardokeu i tregoi tėrė ato qė i kishin ndodhur dhe pėrmėndi gjithashtu shumėn e parave qė Hamani kishte premtuar tė derdhte nė thesarin mbretėror pėr tė siguruar shkatėrrimin e Judejve;

ESTHER 4:8 i dha gjithashtu njė kopje tė tekstit tė dekretit qė ishte shpallur nė Suzė pėr shfarosjen e tyre, me qėllim qė t`ia tregonte Esterit, t`ia shpjegonte asaj dhe ta urdhėronte tė shkonte te mbreti pėr ta lutur me tė madhe dhe pėr tė ndėrhyrė pranė tij nė favor tė popullit tė tij.

ESTHER 4:9 Kėshtu Hathaku u kthye tek Esteri dhe i njoftoi fjalėt e Mardokeut.

ESTHER 4:10 Atėherė Esteri i foli Hathakut dhe e urdhėroi tė shkonte e t`i thoshte Mardokeut:

ESTHER 4:11 "Tėrė shėrbėtorėt e mbretit dhe populli i krahinave tė tij e dinė qė cilido burrė ose grua qė hyn nė oborrin e brendshėm pėr tė shkuar te mbreti, pa qenė i thirrur, duhet tė dėnohet me vdekje, nė bazė tė njė ligji tė veēantė, veē po tė jetė se mbreti shtrin ndaj tij skeptrin e tij prej ari; vetėm kėshtu ai do tė shpėtojė jetėn e tij. Dhe kaluan tanimė tridhjetė ditė qė nuk jam thirrur pėr tė shkuar te mbreti".

ESTHER 4:12 Kėshtu ia njoftuan Mardokeut fjalėt e Esterit,

ESTHER 4:13 dhe Mardokeu iu pėrgjigj Esterit: "Mos mendo se do tė shpėtosh vetėm ti nga gjithė Judejtė, sepse ndodhesh nė pallatin e mbretit.

ESTHER 4:14 Sepse po tė jetė se ti hesht nė kėtė moment, ndihma dhe ēlirimi do tė vijnė pėr Judejtė nga njė anė tjetėr; por ti dhe shtėpia e atit tėnd do tė shuheni. Pėrveē kėsaj, kush e di nėse ėshtė pikėrisht pėr njė kohė tė tillė qė ti ke arritur nė pozitė mbretėrore?".

ESTHER 4:15 Atėherė Esteri urdhėroi t`i pėrgjigjeshin Mardokeut kėshtu:

ESTHER 4:16 "Shko, mblidh tėrė Judejtė qė ndodhen nė Suzė, dhe agjeroni pėr mua; rrini pa ngrėnė dhe pa pirė tri ditė, natė e ditė. Edhe unė me vajzat e mia do tė agjerojmė nė tė njėjtėn mėnyrė; pastaj do tė hyj te mbreti; megjithėse njė gjė e tillė ėshtė kundėr ligjit; dhe nė qoftė se duhet tė vdes, do tė vdes".

ESTHER 4:17 Mardokeu iku dhe bėri tė gjitha gjėrat qė Esteri kishte urdhėruar.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase