Main Index: Albanian Bible

 

Nehemiah 10

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13]

NEH 10:1 Ata qė vunė vulėn e tyre mbi dokumentin ishin: Nehemia, qeveritari, bir i Hakaliahut, dhe Sedekia,

NEH 10:2 Serajahu, Azaria, Jeremia,

NEH 10:3 Pashuhuri, Amariahu, Malkija,

NEH 10:4 Hatushi, Shebaniahu, Maluku,

NEH 10:5 Harimi, Meremothi, Obadiahu,

NEH 10:6 Danieli, Ginethoni, Baruku,

NEH 10:7 Meshulami, Abijahu, Mijamini,

NEH 10:8 Maaziahu, Bilgai, Shemajahu. Kėta ishin priftėrinj.

NEH 10:9 Levitėt: Jeshua, bir i Azaniahut, Binui nga bijtė e Henadadit dhe Kadmieli,

NEH 10:10 dhe vėllezėrit e tyre Shebaniahu, Hodijahu, Kelita, Pelajahu, Hanani,

NEH 10:11 Mika, Rehobi, Hashabiahu,

NEH 10:12 Zakuri, Sherebiahu, Shebaniahu,

NEH 10:13 Hodijahu, Bani dhe Beninu.

NEH 10:14 Krerėt e popullit: Paroshi, Pahath-Moabi, Elami, Zatu, Bani,

NEH 10:15 Buni, Azgabi, Bebai,

NEH 10:16 Adonijahu, Bigvai, Adini,

NEH 10:17 Ateri, Ezekia, Azuri,

NEH 10:18 Hodijahu, Hashumi, Betsai,

NEH 10:19 Harifi, Anatothi, Nebai,

NEH 10:20 Magpiashi, Meshulami, Heziri,

NEH 10:21 Meshezabeeli, Tsadoku, Jadua,

NEH 10:22 Pelatiahu, Hanani, Anajahu,

NEH 10:23 Hoshea, Hananiahu, Hasshubi

NEH 10:24 Halloheshi, Pilha, Shobeku,

NEH 10:25 Rehumi, Hashabnahu, Maasejahu,

NEH 10:26 Ahijahu, Hanani, Anani

NEH 10:27 Maluku, Harimi dhe Baanahu.

NEH 10:28 Pjesa tjetėr e popullit, priftėrinjtė, Levitėt, derėtarėt, kėngėtarėt, Nethinejtė dhe tėrė ata qė ishin ndarė nga popujt e vendeve tė huaja pėr tė ndjekur ligjin e Perėndisė, bashkėshortet e tyre, bijtė e tyre dhe bijat e tyre, domethėnė tėrė ata qė kishin njohuri dhe zgjuarėsi,

NEH 10:29 u bashkuan me vėllezėrit e tyre, me mė tė shquarit, dhe u zotuan me mallkim dhe betim se do tė ecnin nė rrugėn e caktuar nga ligji i Perėndisė, qė ishte dhėnė me anė tė Moisiut, shėrbėtorit tė Perėndisė, dhe tė respektonin e tė zbatonin nė praktikė tė gjitha urdhėrimet e Zotit, Zotit tonė, dekretet e tij dhe statutet e tij,

NEH 10:30 tė mos u japim bijat tona popujve tė vendit dhe tė mos marrim bijat e tyre pėr bijtė tanė,

NEH 10:31 tė mos blejmė asgjė ditėn e shtunė ose nė njė ditė tjetėr tė shenjtė nga popujt qė ēojnė pėr tė shitur ditėn e shtunė ēfarėdo lloj mallrash dhe drithėrash, ta lėmė tokėn tė pushojė ēdo vit tė shtatė dhe tė mos vjelim asnjė borxh.

NEH 10:32 U zotuam prerazi tė paguajmė ēdo vit njė tė tretėn e njė sikli pėr shėrbimin e shtėpisė sė Perėndisė tonė,

NEH 10:33 pėr bukėt e paraqitjes, pėr blatimin e pėrjetshėm tė ushqimit, pėr olokaustin e pėrjetshėm tė tė shtunave, tė ditėve tė hėnės sė re, tė festave tė caktuara, pėr gjėrat e shenjtėruara, pėr ofertat e bėra pėr mėkatin, pėr shlyerjen e fajit tė Izraelit, dhe pėr ēdo punė tė kryer nė shtėpinė e Perėndisė tonė.

NEH 10:34 Pėrveē kėsaj hodhėm short midis priftėrinjve, Levitėve dhe popullit pėr ofertėn e druve qė duhet tė ēohen nė shtėpinė e Perėndisė tonė, ēdo vit nė afate tė caktuara, sipas shtėpive tona atėrore, me qėllim qė tė digjen nė altarin e Zotit, Perėndisė tonė, ashtu siē ėshtė shkruar nė ligj.

NEH 10:35 U zotuam gjithashtu tė ēojmė ēdo vit nė shtėpinė e Zotit prodhimet e para tė tokės sonė dhe frytat e para tė ēdo peme,

NEH 10:36 dhe tė parėlindurit e bijve tanė dhe tė bagėtisė sonė, ashtu siē ėshtė shkruar nė ligj, dhe me tė pjelljen e parė tė bagėtive tona tė trasha dhe tė imta pėr t`ua paraqitur nė shtėpinė e Perėndisė tonė priftėrinjve qė kryejnė shėrbim nė shtėpinė e Perėndisė tonė.

NEH 10:37 Pėrveē kėsaj u zotuam t`u ēojmė priftėrinjve nė dhomat e shtėpisė sė Perėndisė tonė prodhimet e para tė brumit tonė, ofertat tona, frutat e ēdo peme, mushtin dhe vajin, dhe Levitėve tė dhjetėn e tokės sonė; vetė Levitėt do tė marrin tė dhjetėn pjesė nė tė gjitha qytetet ku ne punojmė.

NEH 10:38 Njė prift, pasardhės i Aaronit, do tė jetė me Levitėt kur ata do tė marrin tė dhjetat; dhe Levitėt do ta ēojnė tė dhjetėn e sė dhjetės nė shtėpinė e Perėndisė tonė, nė dhomat e thesarit,

NEH 10:39 sepse nė kėto dhoma bijtė e Izraelit dhe bijtė e Levit do tė sjellin ofertat e grurit, tė mushtit dhe tė vajit; kėtu janė veglat e shenjtėrores, priftėrinjtė qė kryejnė shėrbimin, derėtarėt dhe kėngėtarėt. Ne nuk do ta braktisim shtėpinė e Perėndisė tonė.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase