Main Index: Albanian Bible

 

Nehemiah 6

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13]

NEH 6:1 Kur Sanballati, Tobiahu dhe Geshem Arabi dhe armiqtė tanė tė tjerė mėsuan qė unė kisha rindėrtuar muret dhe qė nuk kishte mbetur asnjė e ēarė nė to (megjithėse atėherė nuk i kisha vėnė akoma kanatet e portave),

NEH 6:2 Sanballati dhe Geshemi mė ēuan pėr tė thėnė: "Eja dhe takohemi bashkė me njė nga fshatrat e luginės sė Onos". Por ata mendonin tė ma punonin.

NEH 6:3 Kėshtu unė u dėrgova atyre lajmėtarė pėr t`u thėnė: "Jam duke bėrė njė punė tė madhe dhe nuk mund tė zbres. Pse duhet ta ndėrpresim punėn, kur unė po e lė pėr tė zbritur tek ju?".

NEH 6:4 Plot katėr herė ata mė ēuan njerėz pėr tė thėnė tė njėjtėn gjė, dhe unė u pėrgjigja nė tė njėjtėn mėnyrė.

NEH 6:5 Atėherė Sanballati mė dėrgoi shėrbėtorin e tij qė tė mė thotė po atė gjė pėr tė pestėn herė me njė letėr tė hapur nė dorė,

NEH 6:6 nė tė cilėn ishte shkruar: "Éshtė pėrhapur fjala midis kombeve, dhe Gashmu e pohon kėtė, qė ti dhe Judejtė po kurdisni njė rebelim; prandaj, sipas kėtyre zėrave, ti po rindėrton muret, pėr t`u bėrė mbreti i tyre,

NEH 6:7 dhe ke caktuar madje profetė pėr tė bėrė shpalljen tėnde nė Jeruzalem, duke thėnė: "Ka njė mbret nė Judė!". Tani, kėto gjėra do t`i njoftohen mbretit. Prandaj eja dhe tė kėshillohemi bashkė".

NEH 6:8 Por unė i ēova pėr tė thėnė: "Punėt nuk janė ashtu si thua ti, por ti i shpik nė mendjen tėnde".

NEH 6:9 Tėrė kėta njerėz nė fakt donin tė na trembnin dhe thonin: "Duart e tyre do ta lėnė punėn qė do tė mbetet e papėrfunduar". Prandaj tani, o Perėndi, forco duart e mia!

NEH 6:10 Atėherė unė shkova nė shtėpinė e Shemajahut, birit tė Delajahut, qė ishte bir i Mehetabeelit, qė ishte mbyllur aty brenda; ai mė tha: "Takohemi bashkė nė shtėpinė e Perėndisė, brenda tempullit, dhe

NEH 6:11 Por unė u pėrgjigja: "A mundet njė njeri si unė tė marrė arratinė? A mundet njė njeri si unė tė hyjė nė tempull pėr tė shpėtuar jetėn? Jo, unė nuk do tė hyj".

NEH 6:12 Kuptova pastaj qė Perėndia nuk e kishte dėrguar, por kishte shqiptuar atė profeci kundėr meje, sepse Tobiahu dhe Sanbalati e kishin paguar.

NEH 6:13 Ishte paguar pikėrisht pėr kėtė: pėr tė mė trembur dhe pėr tė mė shtyrė tė veproj nė atė mėnyrė dhe tė mėkatoj, dhe kėshtu tė mė dilte njė nam i keq dhe tė mbulohesha me turp.

NEH 6:14 O Perėndia im, kujtoje Tobiahun dhe Sanbalatin, pėr kėto vepra tė tyre, si edhe profeteshėn Noadiah dhe profetėt e tjerė qė kanė kėrkuar tė mė trembin!

NEH 6:15 Muret u pėrfunduan ditėn e njėzetepestė tė muajit Elul, brenda pesėdhjetė e dy ditėve.

NEH 6:16 Kur tėrė armiqtė tanė e mėsuan kėtė gjė dhe tėrė kombet qė na rrethonin e panė, e ndjenė veten shumė tė dėshpėruar, sepse e kuptuan qė kjo vepėr ishte kryer me ndihmėn e Perėndisė tonė.

NEH 6:17 Nė ato ditė edhe paria e Judės i dėrgonte shpesh letra Tobiahut dhe merrte letra prej Tobiahut.

NEH 6:18 Shumė nė Judė ishin nė fakt tė lidhur me tė me anė tė betimit, sepse ai ishte dhėndėr i Shekanijahut, birit tė Arahut, dhe biri i tij Jehohanan ishte martuar me bijėn e Meshulamit, birit tė Berekiahut.

NEH 6:19 Edhe nė praninė time ata flisnin mirė pėr tė dhe ia njoftonin fjalėt e mia. Dhe Tobiahu dėrgonte letra pėr tė mė trembur.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase