Main Index: Albanian Bible

 

Nehemiah 2

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13]

NEH 2:1 Nė muajin e Nisanit, vitin e njėzetė tė mbretit Artakserks, sapo e sollėn verėn para tij, unė e mora verėn dhe ia zgjata atij. Unė nuk kisha qenė i trishtuar kurrė nė prani tė tij.

NEH 2:2 Prandaj mbreti mė tha: "Pse ke pamje tė trishtuar, ndonėse nuk je i sėmurė? Kjo nuk mund tė jetė veēse njė trishtim i zemrės". Atėherė mė zuri njė frikė shumė e madhe,

NEH 2:3 dhe i thashė mbretit: "Rroftė mbreti pėrjetė! Si mund tė mos jetė fytyra ime e trishtuar kur qyteti ku janė varrosur etėrit e mi ėshtė shkatėrruar dhe portat e tij janė konsumuar nga zjarri?".

NEH 2:4 Mbreti mė tha: "Ēfarė kėrkon?". Atėherė unė iu luta Perėndisė tė qiellit

NEH 2:5 dhe pastaj iu pėrgjigja mbretit: "Nė qoftė se kjo i pėlqen mbretit dhe shėrbėtori yt ka gjetur mirėdashje nė sytė e tu, mė lejo tė shkoj nė Judė, nė qytetin e varreve tė etėrve tė mi, qė ta rindėrtoj atė".

NEH 2:6 Mbreti mė tha (mbretėresha i rrinte ulur nė krah): "Sa do tė zgjasė udhėtimi dhe kur do tė kthehesh?". Kėshtu i pėlqeu mbretit tė mė lėrė tė shkoj dhe unė i tregova njė afat kohe.

NEH 2:7 Pastaj i thashė mbretit: "Nė rast se kėshtu i pėlqen mbretit, tė mė jepen letra pėr qeveritarėt e krahinės matanė Lumit qė tė mė japin lejen e kalimit deri sa tė arrijė nė Judė,

NEH 2:8 dhe njė letėr pėr Asafin, mbikėqyrėsin e pyllit tė mbretit, qė tė mė japė lėndėn e drurit pėr tė ndėrtuar portat e qytezės sė bashkuar me tempullin, pėr muret e qytetit dhe pėr shtėpinė nė tė cilėn do tė shkoj tė banoj". Mbreti mė dha letrat, sepse dora mirėdashėse e Perėndisė tim ishte mbi mua.

NEH 2:9 Arrita kėshtu te qeveritarėt e krahinės matanė Lumit dhe u dhashė atyre letrat e mbretit. Me mua mbreti kishte dėrguar njė trup pėrcjellės tė pėrbėrė nga komandantė tė ushtrisė dhe nga kalorės.

NEH 2:10 Por kur Sanballati, Horoniti dhe Tobiahu, shėrbėtori i Amonit, e mėsuan kėtė gjė, u shqetėsuan shumė, sepse kishte ardhur njė burrė qė kėrkonte tė mirėn e bijve tė Izraelit.

NEH 2:11 Kėshtu arrita nė Jeruzalem dhe qėndrova atje tri ditė.

NEH 2:12 Pastaj u ngrita natėn me pak burra tė tjerė, por nuk i thashė gjė asnjeriut nga ato qė Perėndia im mė kishte vėnė nė zemėr tė bėja pėr Jeruzalemin. Nuk kisha me vete asnjė kafshė tjetėr, barre, veē asaj sė cilės i kisha hipur.

NEH 2:13 Dola natėn nga porta e Luginės, nė drejtim tė burimit tė Dragoit dhe tė portės sė Plehut, duke kontrolluar kėshtu muret e Jeruzalemit qė ishin plot me tė ēara dhe portat e tij tė konsumuara nga zjarri.

NEH 2:14 Vazhdova pastaj me portėn e Burimit dhe pishinėn e Mbretit, por nuk kishte vend nga tė kalonte kafsha mbi tė cilėn kisha hipur.

NEH 2:15 Atėherė iu ngjita natėn luginės, duke inspektuar gjithnjė muret; mė nė fund u ktheva prapa, duke hyrė nga porta e Luginės, dhe kėshtu u ktheva.

NEH 2:16 Zyrtarėt nuk dinin se ku kisha shkuar dhe as me se isha marrė. Deri nė atė ēast nuk u kisha thėnė asgjė Judejve, priftėrinjve, parisė, zyrtarėve dhe as atyre qė merreshin me punimet.

NEH 2:17 Atėherė u thashė atyre: "Ju e shikoni gjendjen e mjeruar nė tė cilat ndodhemi: Jeruzalemi ėshtė shkatėrruar dhe portat e tij janė konsumuar nga zjarri! Ejani, t`i rindėrtojmė muret e Jeruzalemit, dhe kėshtu nuk do tė jemi mė tė turpėruar!".

NEH 2:18 U tregova pastaj atyre si dora bamirėse e Perėndisė tim kishte qenė mbi mua si dhe fjalėt qė mbreti mė kishte thėnė. Atėherė ata thanė: "Tė ngrihemi dhe t`i vihemi ndėrtimit!". Kėshtu morėn kurajo pėr t`i forcuar duart e tyre pėr kėtė punė tė rėndėsishme.

NEH 2:19 Por kur Sanbalati, Horoniti dhe Tobiahu, shėrbėtori Amonit, dhe Geshemi, Arabi, e mėsuan kėtė gjė, filluan tė tallen dhe tė na pėrbuzin, duke thėnė: "Ēfarė po bėni? Mos doni, vallė, tė ngrini krye kundėr mbretit?".

NEH 2:20 Atėherė unė u pėrgjigja dhe u thashė atyre: "Do tė jetė vetė Perėndia i qiellit qė do tė na sigurojė suksesin. Ne, shėrbėtorėt e tij, do tė fillojmė ndėrtimin, por pėr ju nuk do tė ketė as pjesė, as tė drejtė, as kujtim nė Jeruzalem".

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase