Main Index: Albanian Bible

 

Ezra 8

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]

EZRA 8:1 Kėta janė krerėt e shtėpive atėrore dhe lista gjenealogjike e atyre qė u kthyen me mua nga Babilonia, nėn mbretėrimin e Artasersit.

EZRA 8:2 Nga bijtė e Finehasit, Gershomi; nga bijtė e Ithamarit, Danieli; nga bijtė e Davidit, Hatushi.

EZRA 8:3 Nga bijtė e Shekaniahut: nga bijtė e Paroshit, Zakaria, dhe bashkė me tė u regjistruan njėqind e pesėdhjetė meshkuj.

EZRA 8:4 Nga bijtė e Pahath-Moabit, Elihoenai, bir i Zerahiahut, dhe me tė dyqind meshkuj.

EZRA 8:5 Nga bijtė e Shekaniahut, i biri i Jahazielit dhe bashkė me tė treqind meshkuj.

EZRA 8:6 Nga bijtė e Adinit, Ebedi, bir i Jonathanit, dhe bashkė me tė pesėdhjetė meshkuj.

EZRA 8:7 Nga bijtė e Elamit, Isai, bir i Athaliahut, dhe bashkė me tė shtatėdhjetė meshkuj.

EZRA 8:8 Nga bijtė e Shefatiahut, Zebadiahu, bir i Mikaelit, dhe bashkė me tė tetėdhjetė meshkuj.

EZRA 8:9 Nga bijtė e Joabit, Obadiahu, bir i Jehielit, dhe bashkė me tė dyqind e tetėmbėdhjetė meshkuj.

EZRA 8:10 Nga bijtė e Shelomithit, bir i Josifiahut dhe bashkė me tė njėqind e gjashtėdhjetė meshkuj.

EZRA 8:11 Nga bijtė e Bebait, Zakaria, bir i Bebait, dhe bashkė me tė njėzet e tetė meshkuj.

EZRA 8:12 Nga bijtė e Azgadit, Johanani, bir i Hakatas, dhe bashkė me tė njėqind e dhjetė meshkuj.

EZRA 8:13 Nga bijtė e Adonikamit, tė fundit, emrat e tė cilėve ishin: Elifelet, Jehiel dhe Shemajah, dhe bashkė me ta gjashtėdhjetė meshkuj.

EZRA 8:14 Nga bijtė e Bigvait, Uthai dhe Zabudi, dhe bashkė me ta shtatėdhjetė meshkuj.

EZRA 8:15 Unė i mblodha pranė lumit qė rrjedh nė drejtim tė Ahavės, dhe fushuam aty tri ditė. Kur kalova nė revistė popullin dhe priftėrinjtė, nuk gjeta asnjė bir Leviti.

EZRA 8:16 Atėherė dėrgova tė thėrrasė Eliezerin, Arielin, Shemajahun, Elnathanin, Jaribin, Elnathanin, Nathanin, Zakarian dhe Meshulamin, qė ishin tė parė, si edhe Jojaribin dhe Elnathanin qė ishin njerėz tė urtė,

EZRA 8:17 dhe i urdhėrova tė shkonin tek Ido, kreu i lokalitetit tė Kasifias, dhe u vura nė gojė fjalėt qė duhet t`i thonin Idos dhe vėllezėrve tė tij, Nethinejve nė lokalitetin e Kasifias, qė tė na dėrgonin njerėz qė tė kryenin shėrbimin nė shtėpinė e Perėndisė tonė.

EZRA 8:18 Me qenė se dora mirėbėrėse e Perėndisė tonė ishte mbi ne, ata na dėrguan Sherebiahun, njė njeri me mend, nga bijtė e Mahlit, birit tė Levit, bir i Izraelit, bashkė me bijtė e vėllezėrit e tij, gjithsej tetėmbėdhjetė;

EZRA 8:19 dhe Hashabiahun, dhe me tė Isai nga bijtė e Merarit, vėllezėrit dhe bijtė e tyre, gjithsej njėzet;

EZRA 8:20 dhe nga Nethinej, qė Davidi dhe krerėt kishin caktuar nė shėrbim tė Levitėve, dyqind e njėzet Nethinej, tė gjithė tė caktuar me emėr.

EZRA 8:21 Aty, pranė lumit Ahava, unė shpalla njė agjerim pėr t`u pėrulur pėrpara Perėndisė tonė, pėr t`i kėrkuar njė udhėtim tė sigurt pėr ne, pėr fėmijėt tanė dhe pėr tė gjitha pasuritė tona.

EZRA 8:22 Nė fakt unė kisha turp t`i kėrkoja mbretit njė roje ushtarėsh dhe kalorėsish qė tė na mbronte nga armiku gjatė udhėtimit, sepse i kishim thėnė mbretit: "Dora e Perėndisė tonė ėshtė mbi tė gjithė ata qė kėrkojnė pėr tė mirėn e tyre, por fuqia e tij dhe zemėrimi i tij janė kundėr tė gjithė atyre qė e braktisin".

EZRA 8:23 Kėshtu ne agjeruam dhe iu lutėm Perėndisė tonė pėr kėtė arėsye, dhe ai e dėgjoi lutjen tonė.

EZRA 8:24 Atėherė unė zgjodha dymbėdhjetė nga krerėt e priftėrinjve: Sherebiahun, Hashabiahun dhe bashkė me ta dhjetė nga vėllezėrit e tyre,

EZRA 8:25 dhe u peshova atyre argjendin, arin, veglat, qė ishin oferta e bėrė pėr shtėpinė e Perėndisė tonė nga mbreti, nga kėshilltarėt dhe nga paria e tij, dhe nga tė gjithė Izraelitėt qė ndodheshin atje.

EZRA 8:26 Nė duart e tyre peshova gjithashtu gjashtėqind e pesėdhjetė talenta argjendi, vegla prej argjendi me njė vlerė prej njėqind talentash, njėqind talenta ari,

EZRA 8:27 njėzet kupa ari me njė vlerė prej njė mijė darikė, dy enė prej bronzi tė hollė dhe tė shndritshėm, i ēmueshėm si ari.

EZRA 8:28 Pastaj u thashė atyre: "Ju i jeni shenjtėruar Zotit; edhe pėrdorėset janė tė shenjta, dhe argjendi dhe ari janė njė ofertė vullnetare pėr Zotin, Perėndinė e etėrve tuaj.

EZRA 8:29 Kini kujdes dhe ruajini deri sa t`i peshoni pėrpara krerėve tė priftėrinjve, Levitėve dhe tė parėve tė shtėpive atėrore tė Izraelit nė Jeruzalem, nė dhomat e shtėpisė tė Zotit".

EZRA 8:30 Kėshtu priftėrinjtė dhe Levitėt morėn argjendin, arin dhe veglat qė u peshuan atėherė, pėr t`i ēuar nė Jeruzalem nė shtėpinė e Perėndisė tonė.

EZRA 8:31 Ditėn e dymbėdhjetė tė muajit tė parė u nisėm nga lumi Ahava pėr tė shkuar nė Jeruzalem; dora e Perėndisė tonė ishte mbi ne dhe gjatė udhėtimit na liroi nga armiku dhe nga pritat e tij.

EZRA 8:32 Arritėm kėshtu nė Jeruzalem dhe qėndruam tri ditė atje.

EZRA 8:33 Ditėn e katėrt nė shtėpinė e Perėndisė tonė, u peshuan argjendi, ari dhe veglat nė duart e Meremothit, birit tė priftit Uriah, me tė cilin ishte Eleazari, bir i Finehasit, dhe me ta Levitėt Jozabad, bir i Jeshuas, dhe Noadiahu, bir i Binuit.

EZRA 8:34 U njėhsua dhe u peshua ēdo gjė; dhe pesha e tė gjitha gjėrave u vu me shkrim.

EZRA 8:35 Tė mėrguarit qė u kthyen nga robėria, i ofruan si olokauste Perėndisė tė Izraelit dymbėdhjetė dema pėr tėrė Izraelin, nėntėdhjetė e gjashtė desh, shtatėdhjetė e shtatė qengja dhe dymbėdhjetė cjep si flijim pėr mėkatin, e tėrė kjo si olokaust pėr Zotin.

EZRA 8:36 Pastaj ua dorėzuan dekretet e mbretit satrapėve tė mbretit dhe qeveritarėve tė krahinės matanė Lumit, dhe kėta ndihmuan popullin dhe shtėpinė e Perėndisė.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase