Main Index: Albanian Bible

 

Ezra 1

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]

EZRA 1:1 Nė vitin e parė tė Kirit, mbretit tė Persisė, me qėllim qė tė realizohej fjala e Zotit qė u shqiptua nga goja e Jeremias, Zoti nxiti frymėn e Kirit, mbretit tė Persisė, tė nxirrte njė dekret pėr tė

EZRA 1:2 "Kėshtu thotė Kiri, mbret i Persisė: Zoti, Perėndia i qiejve, mė ka dhėnė tėrė mbretėritė e dheut. Ai mė ka urdhėruar t`i ndėrtoj njė shtėpi nė Jeruzalem, qė ėshtė nė Judė.

EZRA 1:3 Kush nga ju i pėrket popullit tė tij? Zoti, Perėndia i tij, qoftė me tė; le tė shkojė nė Jeruzalem, qė ndodhet nė Judė, dhe tė rindėrtojė shtėpinė e Zotit, Perėndisė tė Izraelit, Perėndia qė ėshtė nė Jeruzalem.

EZRA 1:4 Njerėzia e ēdo vendi, ku ndonjė jude qė ka shpėtuar banon ende, ta furnizojė atė me argjend, me ar, me tė mira dhe me bagėti pėrveē ofertave vullnetare pėr shtėpinė e Perėndisė qė ėshtė nė Jeruzalem".

EZRA 1:5 Atėherė kryetarėt e familjeve tė Judės dhe tė Beniaminit, priftėrinjtė dhe Levitėt, bashkė me ata tė cilėve Perėndia u kishte zgjuar frymėn, u ngritėn pėr tė shkuar tė rindėrtojnė shtėpinė e Zotit qė ėshtė nė Jeruzalem.

EZRA 1:6 Tėrė fqinjėt e tyre i ndihmuan me sende argjendi, ari, me tė mira, me bagėti dhe me gjėra tė ēmuara pėrveē gjithė ofertave vullnetare.

EZRA 1:7 Edhe mbreti Kir nxorri jashtė veglat e shtėpisė tė Zotit qė Nebukadnetsari kishte marrė me vete nga Jeruzalemi dhe i kishte vėnė nė tempullin e perėndisė tė tij.

EZRA 1:8 Kiri, mbret i Persisė, i nxorri jashtė me anė tė Mithredathit, pėrgjegjėsit tė thesarit, dhe i numėroi pėrpara Sheshbatsarit, princit tė Judės.

EZRA 1:9 Ja numri i tyre: tridhjetė legena prej ari, njė mijė legena prej argjendi, njėzet e nėntė thika,

EZRA 1:10 tridhjetė kupa ari, katėrqind e dhjetė kupa argjendi tė dorės sė dytė dhe njė mijė veglat tė tjera.

EZRA 1:11 Tėrė sendet prej ari dhe argjendi ishin pesė mijė e katėrqind. Sheshbatsari i solli tė gjitha, bashkė me tė mėrguarit qė u kthyen nga Babilonia nė Jeruzalem.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase