Main Index: Albanian Bible

 

Ezra 5

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]

EZRA 5:1 Por profetėt Axhe dhe Zakaria, bir i Idos, u profetizuan Judejve qė ishin nė Judė dhe nė Jeruzalem nė emėr tė Perėndisė tė Izraelit qė ishte mbi ta.

EZRA 5:2 Atėherė Zorobabeli, bir i Shealtielit, dhe Jeshua, bir i Jotsadakut, u ngritėn dhe nisėn tė ndėrtojnė shtėpinė e Perėndisė nė Jeruzalem; dhe me ta ishin profetėt e Perėndisė, qė i ndihmonin.

EZRA 5:3 Nė atė kohė erdhėn tek ata Tatenai, qeveritar i krahinės matanė Lumit, Shethar-Boznai dhe kolegėt e tyre dhe u folėn kėshtu: "Kush ju dha urdhėr tė ndėrtoni kėtė tempull dhe tė rindėrtoni kėto mure?".

EZRA 5:4 Pastaj ne u treguam atyre emrat e njerėzve qė ndėrtonin kėtė godinė.

EZRA 5:5 Por pleqtė e Judejve i ruante syri i Perėndisė tė tyre; dhe ata nuk mundėn t`i bėjnė tė ndėrprisnin punėn deri sa t`i dėrgohej njė raport Darit dhe tė vinte njė pėrgjigje pėr kėtė ēėshtje.

EZRA 5:6 Kjo ėshtė njė kopje e letrės qė iu dėrgua mbretit Dari nga Tatenai, qeveritar i krahinės matanė Lumit, nga Shethar-Boznai dhe nga kolegėt e tij, Afarsekitėt, qė ishin matanė Lumit.

EZRA 5:7 I dėrguan njė letėr tė shkruar nė kėtė mėnyrė: "Mbretit Dari, shėndet tė plotė!

EZRA 5:8 I bėjmė tė njohur mbretit qė ne kemi vajtur nė krahinėn e Judės, nė tempullin e Perėndisė tė madh. Ai po ndėrtohet me gurė tė mėdhenj dhe po vihet lėndė druri pėr ndarėset e tij. Kjo punė po kryhet me kujdes dhe po ecėn mirė nė duart e tyre.

EZRA 5:9 Ne kemi pyetur ata pleq dhe u kemi folur kėshtu: "Kush ju ka dhėnė urdhėr tė ndėrtoni kėtė tempull dhe tė ndėrtoni kėto mure?".

EZRA 5:10 U kemi kėrkuar edhe emrat e tyre, me qėllim qė tė vinim me shkrim emrat e njerėzve qė janė nė krye tė tyre, dhe pastaj tė t`i bėnim tė njohur.

EZRA 5:11 Dhe ata na janė pėrgjigjur kėshtu, duke thėnė: "Ne jemi shėrbėtorėt e Perėndisė tė qiellit dhe tė dheut dhe rindėrtojmė tempullin qė ishte ndėrtuar shumė vjet mė parė; njė mbret i madh i Izraelit e kishte ndėrtuar dhe mbaruar.

EZRA 5:12 Duke qenė se etėrit tanė kanė provokuar zemėrimin e Perėndisė tė qiellit, ai i dha nė duart e Nebukadnetsarit, mbretit tė Babilonisė, Kaldeasit, i cili e shkatėrroi kėtė tempull dhe e internoi popullin nė Babiloni.

EZRA 5:13 Por nė vitin e parė tė Kirit, mbretit tė Babilonisė, mbreti Kir dha urdhėr t`i ndėrtohej kjo shtėpi Perėndisė.

EZRA 5:14 Pėrveē kėsaj mbreti Kir nxori jashtė nga tempulli i Babilonisė pėrdorėset prej ari dhe argjendi tė shtėpisė sė Perėndisė, qė Nebukadnetsari kishte hequr nga tempulli i Jeruzalemit dhe i kishte ēuar nė tempullin e Babilonisė, dhe ia dorėzoi njėrit qė quhej Sheshbatsar, qė ai e kishte bėrė qeveritar,

EZRA 5:15 duke i thėnė: "Merri kėto veglat dhe shko t`i vėsh pėrsėri nė tempullin qė ėshtė nė Jeruzalem; dhe shtėpia e Perėndisė tė rindėrtohet nė vendin e saj.

EZRA 5:16 Atėherė vetė Sheshbatsari erdhi dhe hodhi themelet e shtėpisė sė Perėndisė qė ėshtė nė Jeruzalem; qė nga kjo kohė e deri mė sot ajo ėshtė nė ndėrtim, dhe nuk ka mbaruar akoma".

EZRA 5:17 Prandaj tani, nė rast se kjo i pėlqen mbretit, tė bėhen kėrkime nė shtėpinė e thesareve tė mbretit qė ėshtė nė Babiloni, pėr tė parė nėse mbreti Kir ka dhėnė me tė vėrtetė njė urdhėr pėr tė ndėrtuar kėtė shtėpi tė Perėndisė nė Jeruzalem; dhe mbreti tė na ēojė vendimin e tij lidhur me kėtė gjė".

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase