Main Index: Albanian Bible

 

2 Kings 25

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25]

2KINGS 25:1 Vitin e nėntė tė mbretėrisė sė tij nė muajin e dhjetė, mė dhjetė tė muajit, ndodhi qė Nebukadnetsari, mbret i Babilonisė, erdhi me gjithė ushtrinė e tij kundėr Jeruzalemit, ngriti kampin e tij kundėr tij dhe ndėrtoi pėrreth vepra rrethonjėse.

2KINGS 25:2 Kėshtu qyteti mbeti i rrethuar deri nė vitin e njėmbėdhjetė tė mbretit Sedekia.

2KINGS 25:3 Ditėn e nėntė tė muajit tė katėrt, uria ishte aq e madhe nė qytet sa qė nuk kishte bukė pėr popullin e vendit.

2KINGS 25:4 Atėherė u hap njė e ēarė nė muret e qytetit dhe tėrė luftėtarėt ikėn natėn, nėpėr rrugėn e portės midis dy mureve, qė ndodhej pranė kopshtit tė mbretit, megjithėse Kaldeasit ishin rreth qytetit. Kėshtu mbreti mori rrugėn e Arabahut.

2KINGS 25:5 Por ushria e Kaldeasve e ndoqi mbretin dhe e arriti nė fushėn e Jerikos, ndėrsa tėrė ushtria e tij shpėrndahej larg tij.

2KINGS 25:6 Kėshtu ata e zunė mbretin dhe e ēuan te mbreti i Babilonisė nė Riblah, ku u shqiptua vendimi kundėr tij.

2KINGS 25:7 Vranė pastaj bijtė e Sedekias nė sytė e tij; pastaj i nxorėn sytė Sedekias, e lidhėn me zinxhira prej bronzi dhe e ēuan nė Babiloni.

2KINGS 25:8 Ditėn e shtatė tė muajit tė pestė (ishte viti i nėntėmbėdhjetė i Nebukadnetsarit, mbretit tė Babilonisė) arriti nė Jeruzalem Nebuzaradani, kapiteni i rojes personale, shėrbėtor i mbretit tė Babolonisė.

2KINGS 25:9 Ai dogji shtėpinė e Zotit dhe pallatin mbretėror, i vuri flakėn tėrė shtėpive tė Jeruzalemit, domethėnė tėrė shtėpive tė fisnikėve.

2KINGS 25:10 Kėshtu tėrė ushtria e Kaldeasve, qė ishte me kapitenin e rojeve, shembi muret qė rrethonin Jeruzalemin.

2KINGS 25:11 Pastaj Nebuzaradani, kapiteni i rojeve, internoi pjesėn tjetėr tė popullit qė kishte mbetur nė qytet, dezertorėt qė ishin hedhur nga ana e mbretit tė Babilonisė dhe ata qė mbeten nga turma.

2KINGS 25:12 Por kapiteni i rojeve la disa nga mė tė varfėrit e vendit tė merreshin me punimin e vreshtave dhe tė arave.

2KINGS 25:13 Kaldeasit i bėnė copė-copė shtyllat prej bronzi qė ishin nė shtėpinė e Zotit, qerret dhe detin prej bronzi qė ishin nė shtėpinė e Zotit, dhe e ēuan bronzin nė Babiloni.

2KINGS 25:14 Ata muarrėn edhe tiganėt, lopatėzat, thikat, kupat dhe tė gjitha veglat prej bronzi, qė pėrdoreshin gjatė shėrbimit tė tempullit.

2KINGS 25:15 Kapiteni i rojes mori gjithashtu mangallėt dhe kupat, ato gjėra qė ishin prej ari dhe argjendi tė pastėr.

2KINGS 25:16 Sa pėr dy shtyllat, detin dhe qerret qė Salomoni kishte ndėrtuar pėr shtėpinė e Zotit, bronzi i tėrė kėtyre objekteve kishte njė peshė qė nuk mund tė llogaritej.

2KINGS 25:17 Lartėsia e njė shtylle ishte tetėmbėdhjetė kubitė; mbi tė kishte njė kapitel prej bronzi. Lartėsia e kapitelit ishte tre kubitė; rreth e qark kapitelit kishte njė rrjetėz dhe disa shegė tėrėsisht prej bronzi. Shtylla tjetėr, me rrjetėzėn ishte njėlloj si kjo.

2KINGS 25:18 Kapiteni i rojes mori Serajahun, kryepriftin, Sofonien, priftin e dytė dhe tre derėtarėt.

2KINGS 25:19 Nga qyteti mori edhe njė eunuk qė komandonte luftėtarėt; pesė nga kėshilltarėt personalė tė mbretit qė i gjetėn nė qytet; sekretarin e komandantit tė ushtrisė qė rekrutonte popullin e vendit, dhe gjashtėdhjetė veta nga populli i vendit qė u gjetėn nė qytet.

2KINGS 25:20 Kėshtu Nebuzaradani, kapiten i rojes, i mori dhe i ēoi te mbreti i Babilonisė nė Riblah;

2KINGS 25:21 dhe mbreti i Babilonisė urdhėroi qė tė vriten nė Riblah, nė vendin e Hamathit. Kėshtu Juda u internua larg vendit tė tij.

2KINGS 25:22 Sa pėr popullin qė mbeti nė vendin e Judės, qė e kishte lėnė Nebukadnetsari, mbret i Babilonisė, ky vuri nė krye tė tij Gedaliahun, birin e Ahikamit, qė ishte bir i Shafanit.

2KINGS 25:23 Kur tėrė kapitenėt e trupave dhe njerėzit e tyre dėgjuan qė mbreti i Babilonisė kishte caktuar Gedaliahun si qeveritar, shkuan te Gedaliahu nė Mitspah; ata ishin Ishmaeli, bir i Nethaniahut, Johanani, bir i Kareahut, Serajahu, bir i Tanhumethit nga Netofahu, Jaazaniahu, bir i njė Maakathitit, sė bashku me njerėzit e tyre.

2KINGS 25:24 Gedaliahu iu betua atyre dhe njerėzve tė tyre, duke thėnė: "Mos kini frikė nga shėrbėtorėt e Kaldeasve; qėndroni nė vend, i shėrbeni mbretit tė Babilonisė dhe do ta ndjeni veten mirė".

2KINGS 25:25 Por muajin e shtatė, Ishmaeli, bir i Nethaniahut, qė ishte bir i Elishamit, nga familja mbretėrore, erdhi bashkė me dhjetė njerėz; kėta goditėn dhe vranė Gedaliahun si edhe Judejtė dhe Kaldeasit qė ishin me tė nė Mitspah.

2KINGS 25:26 Atėherė tėrė populli, nga mė i vogli deri te mė i madhi, dhe kapitenėt e trupave u ngritėn dhe shkuan nė Egjipt, sepse kishin frikė nga Kaldeasit.

2KINGS 25:27 Nė vitin e tridhjetė e shtatė tė robėrisė sė Jehojakinit, mbretit tė Judės, nė muajin e dymbėdhjetė, ditėn e njėzeteshtatė tė muajit, Evilmerodaku, mbret i Babilonisė, pikėrisht vitin qė filloi tė mbretėrojė, fali Johajakinin, mbretin e Judės, dhe e nxori nga burgu.

2KINGS 25:28 I foli me dashamirėsi dhe i ofroi njė fron mė tė lartė se ata qė kishin mbretėrit qė ishin me tė nė Babiloni.

2KINGS 25:29 Kėshtu Jehojakini ndėrroi rrobat e tij prej tė burgosurit dhe hėngri gjithnjė nė prani tė mbretit pėr tė gjithė ditėt e jetės sė tij.

2KINGS 25:30 Ushqimi i tij ishte siguruar rregullisht nga mbreti, njė racion nė ditė, pėr tė gjitha ditėt e jetės sė tij.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase