Main Index: Albanian Bible

 

2 Kings 14

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25]

2KINGS 14:1 Vitin e dytė tė Joasit, birit tė Jehoahazit, mbret i Izraelit, filloi tė mbretėrojė Amatsiahu, bir i Joasit, mbret i Judės.

2KINGS 14:2 Kur filloi tė mbretėrojė ishte njėzet e pesė vjeē, dhe mbretėroi njėzet e nėntė vjet nė Jeruzalem. E ėma quhej Jehoadan, ishte nga Jeruzalemi.

2KINGS 14:3 Ai bėri atė qė ėshtė e drejtė nė sytė e Zotit, por jo si Davidi, ati i tij; bėri gjithēka ashtu siē kishte vepruar Joasi, ati i tij.

2KINGS 14:4 Megjithatė vendet e larta nuk u hoqėn; populli vazhdonte tė bėnte flijime dhe tė digjte temjan nė vendet e larta.

2KINGS 14:5 Sa filloi tė ushtrojė njė kontroll tė rreptė mbi mbretėrinė, ai i vrau shėrbėtorėt e tij qė kishin vrarė tė atin, mbretin;

2KINGS 14:6 por nuk vrau bijtė e vrasėsve, sipas asaj qė ėshtė shkruar nė librin e ligjit tė Moisiut, nė tė cilin Zoti ka urdhėruar duke thėnė: "Etėrit nuk do tė dėnohen me vdekje pėr bijtė e tyre, as bijtė nuk do tė vriten pėr etėrit e tyre; secili do tė dėnohet me vdekje pėr mėkatin e vet".

2KINGS 14:7 Ai vrau dhjetė mijė Idumej nė luginėn e Kripės; dhe me luftė pushtoi Selėn dhe i vuri emrin Joktheel, qė ka mbetur deri mė sot.

2KINGS 14:8 Atėherė Amatsiahu i dėrgoi lajmėtarė Joasit, birit tė Jehoahazit, birit tė Jehut, mbret i Izraelit, pėr t`i thėnė: "Eja, tė ndeshemi njeri me tjetrin nė betejė".

2KINGS 14:9 Joasi, mbret i Izraelit, dėrgoi t`i thonė Amatsiahut, mbretit tė Judės: "Gjembi i Libanit i dėrgoi fjalė kedrit tė Libanit: "Jepi tėt bijė pėr grua birit tim". Por andej kaloi njė kafshė e egėr e Libanit dhe e shkeli gjembin.

2KINGS 14:10 Ti ke mundur Edomin dhe zemra jote tė ka bėrė krenar. Lavdėrou megjithatė, por rri nė shtėpinė tėnde. Pse dėshiron njė fatkeqėsi, duke marrė mė qafė veten dhe Judėn bashkė me ty?".

2KINGS 14:11 Por Amatsiahu nuk e dėgjoi. Kėshtu Joasi mbret i Izraelit, doli; prandaj ai dhe Amatsiahu, mbret i Judės, u ndeshėn njeri me tjetrin nė Beth-Shemesh, qė ishte pronė e Judės.

2KINGS 14:12 Juda u mund nga Izraeli, dhe secili prej tyre iku nė ēadrėn e vet.

2KINGS 14:13 Nė Beth-Shemesh Joasi, mbret i Izraelit, kapi Amatsiahun, mbretin e Judės, birin e Joasit, qė ishte bir i Ashaziahut. Pastaj shkoi nė Jeruzalem ku bėri njė tė ēarė prej katėrqind kubitėsh nė muret e Jeruzalemit, nga porta e Efraimit deri te porta e Qoshes.

2KINGS 14:14 Gjithashtu mori tėrė arin dhe argjendin dhe tėrė sendet qė ndodheshin nė shtėpinė e Zotit dhe nė thesaret e shtėpisė sė mbretit, bashkė me njerėzit peng, dhe u kthye nė Samari.

2KINGS 14:15 Pjesa tjetėr e bėmave tė Joasit, trimėria e tij dhe si luftoi kundėr Amatsiahut mbretit tė Judės, a nuk janė tė shkruara nė librin e Kronikave tė mbretėrve tė Izraelit?

2KINGS 14:16 Kėshtu Joasin e zuri gjumi bashkė me etėrit e tij dhe u varros nė Samari me mbretėrit e Izraelit. Nė vend tė tij mbretėroi i biri, Jeroboami.

2KINGS 14:17 Amatsiahu, bir i Joasit dhe mbret i Judės, jetoi edhe pesėmbėdhjetė vjet mbas vdekjes sė Joasit, birit tė Jehoahazit dhe mbret i Izraelit.

2KINGS 14:18 Pjesa tjetėr e bėmave tė Amatsiahut a nuk ėshtė e shkruar nė librin e Kronikave tė mbretėrve tė Judės?

2KINGS 14:19 Kundėr tij u kurdis njė komplot nė Jeruzalem dhe ai iku nė Lakish; por e ndoqėn deri nė Lakish, ku e vranė.

2KINGS 14:20 Pastaj e mbartėn me kuaj dhe e varrosėn nė Jeruzalem bashkė me etėrit e tij nė qytetin e Davidit.

2KINGS 14:21 Atėherė tėrė populli i Judės mori Azariahun, qė ishte gjashtėmbėdhjetė vjeē, dhe e bėri mbret nė vend tė atit tė tij Amatsiah.

2KINGS 14:22 Mbasi mbretin e zuri gjumi bashkė me etėrit e tij, ai rindėrtoi Elathin dhe ripushtoi Judėn.

2KINGS 14:23 Nė vitin e pesėmbėdhjetė tė Amatsiahut, birit tė Joasit dhe mbret i Judės, filloi tė mbretėrojė nė Samari Jeroboami, bir i Joasit, mbret i Izraelit, dhe e mbajti fronin dyzet e njė vjet.

2KINGS 14:24 Ai bėri atė qė ėshtė e keqe pėr sytė e Zotit; nuk u largua nga asnjė prej mėkateve tė Jeroboamit, birit tė Nebatit, qė kishte bėrė tė kryente mėkate Izraelin.

2KINGS 14:25 Ai rivendosi kufijtė e Izraelit nga hyrja e Hamathit nė detin e Arahahut, sipas fjalės tė Zotit, Perėndisė tė Izraelit, tė shqiptuar nga profeti Jona, birit tė Amitait, qė ishte nga Gath-Heferi.

2KINGS 14:26 Nė fakt Zoti kishte parė qė dėshpėrimi i Izraelit ishte shumė i thellė; nuk kishte mė as skllevėr as tė lirė, dhe nuk kishte as edhe njė qė t`i vinte nė ndihmė Izraelit.

2KINGS 14:27 Zoti nuk kishte thėnė akoma tė zhdukej emri i Izraelin poshtė qiellit; prandaj e shpėtoi me anė tė Jeroboamit, birit tė Joasit.

2KINGS 14:28 Pjesa tjetėr e bėmave tė Jeroboamit, tėrė atė qė kreu, trimėria e tij nė luftė dhe si i ripushtoi Izraelit Damaskun dhe Hamathin qė kishin qenė pronė e Judės, a nuk janė tė shkruara nė librin e Kronikave tė mbretėrve tė Izraelit?

2KINGS 14:29 Kėshtu Jeroboamin e zuri gjumi me etėrit e tij, mbretėrit e Izraelit. Nė vend tė tij mbretėroi i biri, Zakaria.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase