Main Index: Albanian Bible

 

2 Kings 20

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25]

2KINGS 20:1 Nė ato ditė Ezekia u sėmur pėr vdekje. Atėherė profeti Isaia, bir i Amotsit, shkoi tek ai dhe i tha: "Kėshtu flet Zoti: "Rregullo shtėpinė tėnde, sepse ke pėr tė vdekur dhe nuk ke pėr t`u shėruar"".

2KINGS 20:2 Atėherė ai ktheu fytyrėn nga muri dhe iu lut Zotit, duke thėnė:

2KINGS 20:3 "Tė lutem shumė, o Zot, mos harro si kam ecur para teje me besnikėri dhe me zemėr tė pastėr, duke bėrė atė qė ėshtė e mirė pėr sytė e tu". Pastaj Ezekia shpėrtheu nė vaj.

2KINGS 20:4 Isaia nuk kishte arritur akoma nė oborrin qendror, kur fjala e Zotit iu drejtua, duke i thėnė:

2KINGS 20:5 "Kthehu prapa dhe i thuaj Ezekias, princit tė popullit tim: "Kėshtu flet Zoti, Perėndia i Davidit, atit tėnd: Kam dėgjuar lutjen tėnde dhe kam parė lotėt e tu; ja, unė po tė shėroj; ditėn e tretė do tė ngjitesh nė shtėpinė e Zotit.

2KINGS 20:6 Do t`i shtoj pesėmbėdhjetė vjet jetės sate, do tė tė ēliroj ty dhe kėtė qytet nga duart e mbretit tė Asirisė dhe do ta mbroj kėtė qytet pėr dashurinė qė kam ndaj vetes dhe ndaj Davidit, shėrbėtorit tim"".

2KINGS 20:7 Pastaj Isaia tha: "Merrni njė jaki fiqsh". Kėshtu ata e morėn dhe e vunė mbi ulēerėn, dhe mbreti u shėrua.

2KINGS 20:8 Por Ezekia i tha Isait: Cila ėshtė shenja qė Zoti do tė mė shėrojė dhe qė ditėn e tretė do tė ngjitem nė shtėpinė e Zotit?".

2KINGS 20:9 Atėherė Isaia iu pėrgjigj: "Kjo ėshtė pėr ty shenja nga ana e Zotit qė Zoti do tė plotėsojė atė qė ka thėnė: A dėshiron qė hieja tė shkojė pėrpara dhjetė shkallėza ose tė kthehet prapa dhjetė shkallėza?".

2KINGS 20:10 Ezekia u pėrgjigj: "Éshtė lehtė pėr hijen tė shkojė pėrpara dhjetė shkallėza. Jo! Mė mirė hieja tė shkojė prapa dhjetė shkallėza".

2KINGS 20:11 Atėherė profeti Isai kėrkoi ndihmėn e Zotit, qė bėri hijen tė kthehej prapa dhjetė shkallėzat qė i kishte zėnė nė shkallėn e Ashazit.

2KINGS 20:12 Nė atė kohė Berodak-Baladani, bir i Baladanit, mbret i Babilonisė, i dėrgoi letra dhe njė dhuratė Ezekias, sepse kishte dėgjuar qė Ezekia kishte qenė i sėmurė.

2KINGS 20:13 Ezekia priti nė audiencė tė dėrguarit dhe u tregoi tėrė shtėpinė e thesarit tė tij: argjendin, arin, aromat, vajrat shumė tė mira, arsenalin e tij dhe tė gjitha gjėrat qė ndodheshin nė magazinat e tij. Nuk pati asgjė nė shtėpinė e tij dhe nė tė gjitha pronat e tij qė Ezekia nuk ua tregoi atyre.

2KINGS 20:14 Atėherė profeti Isaia shkoi te mbreti Ezekia dhe i tha: "Ēfarė thanė ata njerėz dhe nga kanė ardhur te ti?". Ezekia iu pėrgjigj: "Kanė ardhur nga njė vend i largėt, nga Babilonia".

2KINGS 20:15 Isaia i tha: "Ēfarė kanė parė nė shtėpinė tėnde?". Ezekia u pėrgjigj: "Kanė parė tė gjitha ato qė ka shtėpia ime; u tregova edhe ato gjėra qė janė nė magazinat e mia".

2KINGS 20:16 Atėherė Isaiai i tha Ezekias: "Dėgjo fjalėn e Zotit:

2KINGS 20:17 "Ja, do tė vijnė ditėt, kur tėrė ato qė ka shtėpia jote dhe tėrė ato qė etėrit e tu kanė grumbulluar deri mė sot, do tė ēohen nė Babiloni; asgjė nuk do tė lihet, thotė Zoti.

2KINGS 20:18 Pėrveē kėsaj, disa nga bijtė e tu, qė kanė dalė nga ti dhe qė tė kanė lindur, do tė bėhen eunukė nė pallatin e mbretit tė Babilonisė"".

2KINGS 20:19 Ezekia iu pėrgjigj pastaj Isaias: "Fjala e Zotit qė ti ke shqiptuar ėshtė e mirė". Nė fakt ai mendonte: "A nuk ėshtė njė gjė e bukur qė tė ketė paqe dhe siguri gjatė jetės sime?".

2KINGS 20:20 Pjesa tjetėr e bėmave tė Ezekias dhe tė gjitha trimėritė e tij, ndėrtimi i rezervuarit dhe i ujėsjellėsit, me anėn e tė cilėve pruri ujin nė qytet, a nuk janė tė shkruara nė librin e Kronikave tė mbretėrve tė Judės?

2KINGS 20:21 Pastaj Ezekian e zuri gjumi me etėrit e tij dhe nė vend tė tij mbretėroi i biri, Manasi.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase