Main Index: Albanian Bible

 

1 Samuel 29

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31]

1SAM 29:1 Filistejtė i mblodhėn tėrė forcat e tyre nė Afek, ndėrsa Izralitėt e ngritėn kampin e tyre pranė burimit tė Jezreelit.

1SAM 29:2 Princat e Filistejve ecnin me qindėshet dhe mijėshet e tyre, ndėrsa Davidi dhe njerėzit e tij ecnin nė praparojė me Akishin.

1SAM 29:3 Atėherė krerėt e Filistejve thanė: "Ēfarė po bėjnė kėshtu kėta Hebrenj?". Akishi iu pėrgjegj krerėve tė Filistejve: "A nuk ėshtė ky Davidi, shėrbėtori i Saulit, i mbretit tė Izraelit, qė ka qenė me mua kėto ditė o kėto vite? Tek ai nuk kam gjetur asnjė tė metė tė madhe nga dita e dezertimit tė tij e deri mė sot!".

1SAM 29:4 Por krerėt e Filistejve u zemėruan me tė dhe i thanė: "Ktheje prapa atė njeri me qėllim qė tė kthehet nė vendin qė i ke caktuar. Tė mos vijė tė luftojė me ne qė tė mos na bėhet armiku ynė gjatė betejės. Si mund ta rifitojė ai favorin e zotėrisė sė tij, veēse me kokėn e kėtyre njerėzve?

1SAM 29:5 Nuk ėshtė ky Davidi pėr tė cilin kėndonin nė kor nė vallet, duke thėnė: "Sauli ka vrarė mijėshen e tij dhe Davidi dhjetė mijėshen e tij?"".

1SAM 29:6 Atėherė Akishi thirri Davidin dhe i tha: "Ashtu siē ėshtė e vėrtetė qė Zoti rron, ti je njė njeri i drejtė dhe shoh me kėnaqėsi ecejakun tėnd me mua nė ushtri, sepse nuk kam gjetur asgjė tė keqe qė

1SAM 29:7 Prandaj kthehu prapa dhe shko nė paqe, mos bėj asgjė qė nuk u pėlqen princave tė Filistejve.

1SAM 29:8 Davidi i tha Akishit: "Ēfarė kam bėrė dhe ēfarė ke gjetur te shėrbėtori yt prej ditės qė erdha me ty e deri mė sot, qė tė mė pengojnė tė luftoj kundėr armiqve tė mbretit, zotėrisė tim?".

1SAM 29:9 Akishi iu pėrgjegj Davidit, duke thėnė: "E kupton qė pėr sytė e mi ti je i kėndshėm si njė engjėll i Perėndisė; por princat e Filistejve kanė thėnė: "Ai nuk duhet tė marrė pjesė me ne nė betejė!".

1SAM 29:10 <aaa see> Prandaj ēohu herėt nesėr nė mėngjes bashkė me shėrbėtorėt e zotėrisė tėnd qė kanė ardhur bashkė me ty; ēohuni nė mėngjes herėt dhe nisuni nė tė gdhirė".

1SAM 29:11 Kėshtu Davidi dhe njerėzit e tij u ngritėn herėt nė mėngjes pėr t`u nisur dhe pėr t`u kthyer nė vendin e Filistejve. Filistejtė pėrkundrazi shkuan nė Jezreel.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase