Main Index: Albanian Bible

 

1 Samuel 21

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31]

1SAM 21:1 Pastaj Davidi shkoi nė Nob tek prifti Ahimelek; Ahimeleku i doli pėrpara Davidit duke u dridhur dhe i tha: "Pse je vetėm dhe nuk ka njeri me ty?".

1SAM 21:2 Davidi iu pėrgjegj priftit Ahimelek: "Mbreti mė urdhėroi diēka dhe mė tha: "Asnjeri tė mos dijė kurrgjė pėr ēėshtjen pėr tė cilėn po tė dėrgoj dhe pėr atė qė tė kam urdhėruar". Njerėzti e mi i kam drejtuar nė filan vend.

1SAM 21:3 Dhe tani ēfarė ke nė dorė? Mė jep pesė bukė ose ēfarė tė kesh".

1SAM 21:4 Prifti iu pėrgjegj Davidit, duke thėnė: "Nuk kam bukė tė zakonshme, ka vetėm bukė tė shenjtėruar, me kusht qė burrat e tu t`u jenė pėrmbajtur sė paku kontakteve me gratė".

1SAM 21:5 Davidi iu pėrgjegj priftit: "Kemi mbetur pa gra, qysh se jemi nisur, tri ditė mė parė; enėt e njerėzve tė mi janė tė pastra; nė fakt edhe buka ėshtė e zakonshme, megjithėse sot ėshtė shenjtėruar nė enėt".

1SAM 21:6 Kėshtu prifti i dha bukėn e shenjtėruar, sepse aty nuk kishte tjetėr bukė veē asaj tė paraqitjes, qė ishte hequr nga prania e Zotit, pėr ta zėvendėsuar me bukė tė ngrohtė nė ēastin kur hiqet.

1SAM 21:7 Atė ditė ndodhej aty njė nga shėrbėtorėt e Saulit, qė qėndronte para Zotit; quhej Doeg, Edomiti, kryebariu i Saulit.

1SAM 21:8 Davidi i tha Ahimelekut: "Mos ke rastėsisht pėr kollaj ndonjė shtizė a njė shpatė? Mbasi unė nuk kam marrė me vete as shpatėn, as armėt e mia, sepse detyra e ngarkuar nga mbreti ishte urgjente".

1SAM 21:9 Prifti u pėrgjegj: "Éshtė shpata e Goliathit, Filisteut, qė ti vrave nė luginėn e Terebintos; ėshtė aty prapa efodit, e mbėshtjellė me njė pėlhurė; nė rast se e do, merre, sepse kėtu nuk kemi tjetėr veē kėsaj". Davidi tha: "Asnjė nuk ia kalon asaj; nėma!".

1SAM 21:10 Atė ditė Davidi u ngrit dhe iku nga prania e Saulit; ai shkoi nė Akish, te mbreti i Gathit.

1SAM 21:11 Shėrbėtorėt e Akishit i thanė: "A nuk ėshtė ky Davidi, mbret i vendit? A nuk kėndonin nė kor pėr tė nė valle, duke thėnė: "Sauli ka vrarė njė mijė tė tij dhe Davidi dhjetė mijė tė tij"?".

1SAM 21:12 Davidi i mbajti nė zemėr kėto fjalė dhe pati frikė tė madhe nga Akishi, mbret i Gathit.

1SAM 21:13 Kėshtu ndėrroi mėnyrėn e sjelljes sė tij para tye dhe e hiqte veten si tė marrė nė duart e tyre; bėnte shkaravina mbi kanatet e dyerve dhe lėshonte jargė mbi mjekrėn e tij.

1SAM 21:14 Atėherė Akishi u tha shėrbėtorėve tė tij: "Ja, e shikoni, ky ėshtė i marrė; pse ma keni sjellė?

1SAM 21:15 Mos vallė mė mungojnė tė marrėt, dhe ju mė sillni kėtė pėr tė bėrė tė marrin nė praninė time? Ai nuk ka pėr tė hyrė nė shtėpinė time!".

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase