Main Index: Albanian Bible

 

1 Samuel 12

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31]

1SAM 12:1 Atėherė Samueli i tha tėrė Izraelit: "Ja, unė ju dėgjova pėr tė gjitha ato qė mė thatė dhe vura njė mbret mbi ju.

1SAM 12:2 Dhe tani ja, mbreti qė do tė shkojė para jush. Unė tashmė jam plak dhe i thinjur, dhe bijtė e mij janė midis jush, unė kam ecur para jush qysh nga rinia ime deri mė sot.

1SAM 12:3 Ja ku jam, dėshmoni kundėr meje pėrpara Zotit dhe pėrpara atij qė ėshtė vajosur: Kujt i kam marrė kaun? Kujt i kam marrė gomarin? Kujt i kam ngrėnė hakun? Cilin kam shtypur? Nga duart e kujt kam pranuar ndonjė dhuratė qė mė ka zėnė sytė? Unė do t`jua kthej".

1SAM 12:4 Ata iu pėrgjegjėn: "Ti nuk na ke ngrėnė hakun, nuk na ke shtypur dhe nuk ke marrė asgjė nga duart e askujt".

1SAM 12:5 Ai u tha atyre: "Zoti ėshtė dėshmitar kundėr jush dhe i vajosuri i tij ėshtė dėshmitar nė kėtė ditė, qė nuk gjetėt asgjė nė duart e mia". Ata iu pėrgjegjėn: "Po, ai ėshtė dėshmitar!".

1SAM 12:6 Atėherė Samueli i tha popullit: "Éshtė Zoti qė i vendosi Moisiun dhe Aaronin, dhe qė i nxori etėrit tuaj nga Egjipti.

1SAM 12:7 Prandaj paraqituni qė unė tė kem mundėsi para Zotit tė vė nė dukje bashkė me ju veprat e drejta qė Zoti ka kryer pėr ju dhe pėr etėrit tuaj.

1SAM 12:8 Pas vajtjes sė Jakobit nė Egjipt dhe mbas thirrjeve tė etėrve tuaj drejtuar Zotit, Zoti dėrgoi Moisiun dhe Aaronin qė i nxorėn etėrit tuaj nga Egjipti dhe i bėri tė banojnė nė kėtė vend.

1SAM 12:9 Por ata e harruan Zotin, Perėndinė e tyre, dhe ai i shiti nė duart e Siseras, komandantit tė ushtrisė sė Hatsorit, dhe nė pushtetin e Filistejve dhe tė mbretit tė Moabit, tė cilėt u shpallėn luftė atyre.

1SAM 12:10 Atėherė i thirrėn Zotit dhe i thanė: "Kemi mėkatuar, sepse kemi braktisur Zotin dhe u kemi shėrbyer Baalėve dhe Ashtarothėve; por tani na ēliro nga duart e armiqve tanė dhe ne do tė tė shėrbejmė ty".

1SAM 12:11 Dhe kėshtu Zoti dėrgoi Jerubaalin, Bedanin, Jeftin dhe Samuelin, dhe ju ēliroi nga duart e armiqve tuaj qė ndodheshin rreth e rrotull, dhe ju jetuat nė siguri.

1SAM 12:12 Por kur patė qė Nabashi, mbret i bijve tė Amonit, filloi tė lėvizė kundėr jush, mė thatė: "Jo, njė mbret duhet tė sundojė mbi ne", pikėrisht kur Zoti, Perėndia juaj, ishte mbreti juaj.

1SAM 12:13 Ky ėshtė, pra, mbreti qė keni zgjedhur dhe keni kėrkuar; ja, Zoti ka vėnė njė mbret mbi ju.

1SAM 12:14 Nė qoftė se keni frikė nga Zoti, i shėrbeni dhe dėgjoni zėrin e tij, dhe nuk ngrini krye kundėr urdhėrimeve tė Zotit, atėherė ju dhe mbreti qė mbretėron mbi ju do tė ndiqni Zotin, Perėndinė tuaj.

1SAM 12:15 Por nė rast se nuk i bindeni zėrit tė Zotit dhe kundėrshtoni urdhėrimet e tij, atėherė dora e Zotit do tė ngrihet kundėr jush, ashtu si ėshtė ngritur kundėr etėrve tuaj.

1SAM 12:16 Prandaj tani ndaluni dhe shikoni kėtė gjė tė madhe qė Zoti do tė bėjė para syve tuaj.

1SAM 12:17 A nuk jemi vallė nė kohėn e korrjes sė grurit? Unė do tė kėrkoj ndihmėn e Zotit dhe ai do tė dėrgojė bubullima dhe shi; kėshtu do tė kuptoni dhe do tė shihni se e keqja qė keni bėrė duke kėrkuar njė mbret pėr ju, ėshtė e madhe nė sytė e Zotit".

1SAM 12:18 Atėherė Samueli kėrkoi ndihmėn e Zotit dhe ai dėrgoi atė ditė bubullima dhe shi; dhe tėrė populli pati njė frikė tė madhe nga Zoti dhe nga Samueli.

1SAM 12:19 Pastaj tėrė populli i tha Samuelit: "Lutju Zotit, Perėndisė tėnd, pėr shėrbėtorėt e tu, qė tė mos vdesin, sepse tėrė mėkateve tona u kemi shtuar tė keqen e kėrkimit tė njė mbreti pėr ne".

1SAM 12:20 Samueli iu pėrgjegj popullit: "Mos u frikėsoni; edhe se keni bėrė gjithė kėtė tė keqe, mos lini sė ndjekuri Zotin, por shėrbejini Zotit me tė gjithė zemrėn tuaj.

1SAM 12:21 Mos u largoni pėr tė ndjekur gjėra tė kota, qė nuk vlejnė as ēlirojnė, sepse janė gjėra tė kota.

1SAM 12:22 Sepse Zoti nuk do ta braktisė popullin e tij, pėr hir tė tij tė madh, sepse i pėlqeu Zotit t`ju bėjė popullin e vet.

1SAM 12:23 Sa pėr mua, mos ndodhtė kurrė qė unė tė mėkatoj kundėr Zotit duke hequr dorė nga lutjet pėr ju; pėrkundrazi, do t`ju tregoj rrugėn e mirė dhe tė drejtė.

1SAM 12:24 Vetėm kini frikė nga Zoti dhe i shėrbeni besnikėrisht me gjithė zemėr; mbani parasysh gjėrat e mėdha qė ka bėrė pėr ju.

1SAM 12:25 Por nė rast se vazhdoni tė bėni tė keqen, si ju ashtu dhe mbreti juaj do tė flakeni tutje".

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase