Main Index: Albanian Bible

 

Judges 21

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21]

JUDG 21:1 Por njerėzit e Izraelit ishin betuar nė Mitspah, duke thėnė: "Asnjė nga ne nuk do t`ja japė bijėn e tij pėr grua njė Beniaminiti".

JUDG 21:2 Pastaj populli erdhi nė Bethel, ku qėndroi deri nė mbrėmje pėrpara Perėndisė; dhe ngriti zėrin dhe qau me tė madhe,

JUDG 21:3 duke thėnė: "O Zot, Perėndi i Izraelit, pse ndodhi kjo nė Izrael, qė sot tė mungojė njė fis nė Izrael?".

JUDG 21:4 Tė nesėrmen populli u ngrit herėt nė mėngjes, ndėrtoi nė atė vend njė altar dhe ofroi olokauste dhe flijime falenderimi.

JUDG 21:5 Pastaj bijtė e Izraelit thanė: "Cili nga fiset e Izraelit nuk ka dalė nė asamble para Zotit?". Sepse kishin bėrė njė betim solemn kundėr kujtdo qė nuk kishte dalė pėrpara Zotit nė Mitspah, duke thėnė: "Ai njeri do tė vritet".

JUDG 21:6 Bijtė e Izraelit ishin tė hidhėruar pėr Beniaminin, vėllanė e tyre, dhe thonin: "Sot u zhduk njė fis i Izraelit.

JUDG 21:7 Si do tė bėjmė t`u gjejmė gra atyre qė shpėtuan, sepse jemi betuar nė emėr tė Zotit tė mos u japim atyre pėr grua asnjė prej vajzave tona?".

JUDG 21:8 Pastaj thanė: "Cili ėshtė midis fiseve tė Izraelit ai qė nuk ka dalė para Zotit nė Mitspah?". Dhe ja qė asnjeri nga Jabesi i Galaadit nuk kishte ardhur nė kamp pėr asamblenė;

JUDG 21:9 nė fakt u kalua nė revistė populli, u vu re qė nė gjirin e tij nuk kishte asnjė nga banorėt e Jabesit tė Galaadit.

JUDG 21:10 Atėherė asambleja dėrgoi atje dymbėdhjetė mijė burra nga mė trimat dhe u dha kėtė urdhėr, duke thėnė: "Shkoni dhe vrisni me shpatė banorėt e Jabesit tė Galasadit, duke pėrfshirė gratė dhe fėmijėt.

JUDG 21:11 Do tė veproni kėshtu: do tė shfarosni ēdo mashkull dhe ēdo grua qė ka pasur marrėdhėnie seksuale me njė burrė".

JUDG 21:12 Ata gjetėn midis banoėve tė Jabesit tė Galaadit katėrqind vajza qė nuk kishin pasur marrėdhėnie seksuale me burra, dhe i ēuan nė kamp, nė Shilon, qė ndodhet nė vendin e Kanaanit.

JUDG 21:13 Atėherė tėrė asambleja dėrgoi lajmėtarė pėr tė folur me bijtė e Beniaminit, qė ndodheshin nė shkėmbin e Rimonit, dhe pėr t`u shpallur paqen.

JUDG 21:14 Kėshtu Beniaminitėt u kthyen dhe muarrėn ato gra qė nuk ishin vrarė nė Jabes tė Galaadit; por nuk pati mjaft pėr tė gjithė.

JUDG 21:15 Populli ishte i hidhėruar pėr ato qė i kish bėrė Beniaminit, sepse Zoti kishte hapur njė tė ēarė midis fiseve tė Izraelit.

JUDG 21:16 Atėherė pleqtė e asamblesė thanė: "Si do tė bėjmė t`u gjejmė gra atyre qė kanė mbetur gjallė, mbasi gratė beniaminite janė vrarė?".

JUDG 21:17 Pastaj thanė: "Njerėzit e Beniaminit qė kanė mbetur gjallė duhet tė kenė njė trashėgimi, me qėllim qė tė mos zhduket njė fis nė Izrael.

JUDG 21:18 Por ne nuk mund t`u japim atyre pėr bashkėshorte bijat tona", me qenė se bijtė e Izraelit ishin betuar, duke thėnė: "I mallkuar qoftė ai qė do t`i japė njė grua Beniaminit!".

JUDG 21:19 Atėherė thanė: "Ja, ēdo vit bėhet njė festė pėr nder tė Zotit nė Shiloh, qė ndodhet nė veri tė Bethelit, nė lindje tė rrugės qė ngjitej nga Betheli nė Sikem, dhe nė jug tė Lebonahut".

JUDG 21:20 Kėshtu u dhanė kėtė urdhėr bijve tė Beniaminit, duke u thėnė: "Shkoni dhe fshihuni nė vreshtat,

JUDG 21:21 dhe rrini e shikoni; kur vajzat e Shilohut do tė dalin pėr tė hedhur valle nė kor, ju do tė dilni nga vreshtat, dhe secili do tė rrėmbejė gruan e tij midis vajzave tė Shilohut; pastaj do tė shkoni nė vendin e Beniaminit.

JUDG 21:22 Kur etėrit o vėllezėrit e tyre do tė vinė te ne pėr tė protestuar, ne do t`u themi: "Na i jepni, ju lutem, sepse nė kėtė luftė nuk kemi zėnė njė grua pėr secilin prej tyre; por nė rast se nuk ua jepni atyre as nė kėtė rast, ju do tė jeni fajtorė"".

JUDG 21:23 Bijtė e Beniaminit vepruan kėshtu: morėn gra simbas numrit tė tyre, midis valltareve; i rrėmbyen, pastaj u nisėn dhe u kthyen nė trashėgiminė e tyre, i rindėrtuan qytetet dhe banuan nė to.

JUDG 21:24 Nė tė njėjtėn kohė bijtė e Izraelit u nisėn qė andej, secili shkoi nė fisin dhe nė familjen e tij, e qė andej secili u kthye nė trashėgiminė e tij.

JUDG 21:25 Nė atė kohė nuk kishte asnjė mbret nė Izrael; secili bėnte atė qė i dukej e drejtė nė sytė e tij.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase