Main Index: Albanian Bible

 

Judges 7

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21]

JUDG 7:1 Jerubaali, pra, (domethėnė Gedeoni) dhe gjithė njerėzit qė ishin me tė u ngritėn herėt nė mėngjes dhe fushuan pranė burimit tė Harodit. Kampi i Madianit ndodhej nė veri tė tyre, pranė kodrės sė Morehut, nė luginė.

JUDG 7:2 Atėherė Zoti i tha Gedeonit: "Pėr mua njerėzia qė ėshtė me ty ėshtė tepėr e madhe, qė unė tė jap Madianin nė duart e tij; Izraeli do tė mund tė mburrej para meje duke thėnė: "Éshtė dora ime qė mė ka shpėtuar".

JUDG 7:3 Prandaj shpalli tėrė popullit, duke i thėnė: "Ai qė ka frikė dhe dridhet, le tė kthehet prapa dhe tė largohet nga mali i Galaadit"". Atėherė u kthyen prapa njėzet e dy mijė burra dhe mbetėn nė vend dhjetė mijė.

JUDG 7:4 Zoti i tha Gedeonit: "Njerėzit janė pėrsėri shumė; bėji tė zbresin nė ujė dhe atje do t`i vė nė provė pėr ty. Ai pėr tė cilin do tė them: "Ky tė vijė me ty", ka pėr tė ardhur me ty; dhe ai pėr tė cilin do tė them: "Ky mos tė vijė me ty, nuk ka pėr tė ardhur".

JUDG 7:5 Gedeoni i vuri njerėzit tė zbrisnin nė ujė; dhe Zoti tha: "Tėrė ata qė do tė lėpijnė ujin me gjuhė, ashtu siē e lėpinė qeni, do t`i vėsh mėnjanė; dhe kėshtu do tė veprosh edhe me tė gjithė ata qė do tė gjunjėzohen pėr tė pirė ujė".

JUDG 7:6 Numri i atyre qė lėpinė ujin duke e ēuar nė gojė me dorė arriti nė treqind veta; gjithė tė tjerėt u gjunjėzuan pėr tė pirė ujė.

JUDG 7:7 Atėherė Zoti i tha Gedeonit: "Me anė tė treqind burrave qė lėpinė ujin unė do t`ju shpėtoj dhe do t`i jap Madianitėt nė duart e tua. Gjithė tė tjerat le tė kthehen nė shtėpitė e tyre".

JUDG 7:8 Atėherė treqind burrat morėn nė duart e tyre ushqimet dhe boritė e tyre; kėshtu Gedeoni i ktheu tėrė burrat e tjerė tė Izraelit, secilin nė ēadrėn e tij, por mbajti me vete treqind burrat. Kampi i Madianit gjendej poshtė tij, nė luginė.

JUDG 7:9 Po atė natė Zoti i tha Gedeonit: "Ēohu dhe bjeri kampit, sepse unė ta kam lėnė ty nė dorė.

JUDG 7:10 Por nė rast se ke frikė ta bėsh, zbrit nė kamp me Purahun, shėrbėtorin tėnd,

JUDG 7:11 dhe do tė dėgjosh ēfarė thonė; mbas kėsaj, duart e tua do tė forcohen dhe do tė jesh nė gjendje tė sulmosh kampin". Ai zbriti, pra, deri nė pozicionet e pėrparuara tė kampit bashkė me Purahun, shėrbėtorin e tij.

JUDG 7:12 Por Madianitėt, Amalekitėt dhe tėrė bijtė e lindjes ishin shpėrndarė nė luginė si njė mori karkalecash dhe devetė e tyre tė panumėrta ishin si rėra qė ndodhet mbi bregun e detit.

JUDG 7:13 Kur arriti Gedeoni, njė burrė po i tregonte njė shoku tė vet njė ėndėrr qė kishte parė dhe thoshte: "Sapo pashė njė ėndėrr; mė dukej sikur kisha pėrpara njė bukė prej elbi qė rrokullisej nė drejtim tė kampit tė Madianit, arrinte nė ēadėr dhe e godiste duke e pėrmbysur dhe duke e rrėzuar".

JUDG 7:14 Atėherė shoku i tij iu pėrgjegj dhe i tha: "Kjo nuk ėshtė tjetėr veēse shpata e Gedeonit, birit tė Joashit, burrė i Izraelit; nė duart e tij Perėndia e ka lėnė Madianin dhe tėrė kampin".

JUDG 7:15 Mbasi dėgjoi tregimin e ėndrrės dhe interpretimin e saj, Gedeoni ra pėrmbys nė shenjė adhurimi; pastaj u kthye nė kampin e Izraelit dhe tha: "Ēohuni se Zoti ka dhėnė nė duart tuaja kampin e Madianit!".

JUDG 7:16 Pastaj i ndau tė treqind burrat nė tre grupe dhe i dorėzoi secilit prej tyre bori dhe enė boshe me nga njė pishtar brenda;

JUDG 7:17 dhe u tha: "Shikomėni mua dhe veproni ashtu si do tė veproj unė; kur tė kem arritur nė kufijtė e kampit, ju do tė veproni pikėrisht si unė.

JUDG 7:18 Kur do t`i bie borisė, unė dhe tė gjithė ata qė janė me mua, edhe ju do t`i bini borive rreth e qark gjithė kampit dhe do tė bėrtisni: "Pėr Zotin dhe pėr Gedeonin"".

JUDG 7:19 Gedeoni dhe njėqind burrat qė ishin me tė arritėn nė buzė tė kampit nė prag tė mesnatės, fill pas ndėrrimit tė rojeve. Ata u ranė borive dhe thyen enėt qė mbanin nė dorė.

JUDG 7:20 Atėherė tė tre grupimet u ranė borive dhe thyen enėt duke mbajtur me dorėn e majtė pishtarėt dhe me atė tė djathtė boritė, dhe filluan tė bėrtisnin: "Shpata e Zotitt dhe e Gedeonit!".

JUDG 7:21 Secili prej tyre qėndroi nė vendin e tij rreth kampit; e tėrė ushtria armike pėrkundrazi filloi tė rendė, tė bėrtasė dhe tė ikė me vrap.

JUDG 7:22 Ndėrsa treqind burrat u binin borive, Zoti e ktheu shpatėn e secilit kundėr shokut tė tij nė tėrė kampin. Ushtria armike ia mbathi nė Beth-Shitah nė drejtim tė Tserahut, deri nė buzė tė Abel-Meholahut pranė Tabathit.

JUDG 7:23 Atėherė Izraelitėt e Neftalit, tė Asherit dhe tė tėrė Manasit u mblodhėn dhe i ndoqėn Madianitėt.

JUDG 7:24 Gedeoni dėrgoi pastaj lajmėtarė nė tė gjithė krahinėn malore tė Efraimit pėr tė thėnė: "Zbrisni kundėr Madianitėve dhe shtini nė dorė vatė e lumenjve deri nė Beth-Barah dhe nė Jordan". Kėshtu tėrė burrat e Efraimit u mblodhėn dhe zunė vatė e lumenjve deri nė Beth-Barah dhe nė Jordan.

JUDG 7:25 Dhe zunė dy princa tė Madianit, Orebin dhe Zeebin; Orebin e vranė nė shkėmbin e Orebit dhe Zeebin nė grykėn e Zeebit. I ndoqėn Madianitėt dhe ia ēuan kokat e Orebit dhe tė Zeebit Gedeonit nė krahun tjetėr tė Jordanit.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase