Main Index: Albanian Bible

 

Judges 8

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21]

JUDG 8:1 Burrat e Efraimit i thanė Gedeonit: "Pse je sjellė nė kėtė mėnyrė me ne, duke mos na thirrur kur shkove tė luftosh kundėr Madianit?". Dhe patėn njė grindje tė ashpėr me tė.

JUDG 8:2 Ai iu pėrgjegj atyre: "Por ēfarė kam bėrė unė kundėr jush? Qėmtimi i Efraimit nuk vlen vallė mė tepėr se sjellja e Abiezerit?

JUDG 8:3 Perėndia ju dha nė dorė princat e Madianit, Orebin dhe Zeebin; ēfarė mund tė bėja pėr ju?". Kur tha kėto fjalė, zemėrimi i tyre kundėr tij u fashit.

JUDG 8:4 Gedeoni arriti pastaj nė Jordan dhe e kaloi atė me tė treqind burrat qė ishin me tė; megjthėse tė lodhur ata vazhdonin ta ndiqnin armikun.

JUDG 8:5 Atyre tė Sukothit u tha: "Ju lutem, u jepni bukė njerėzve qė mė vijnė pas, sepse janė tė lodhur, dhe unė jam duke ndjekur Zebahun dhe Tsalmunain, mbretėr tė Madianit".

JUDG 8:6 Por krerėt e Sukothit u pėrgjegjėn: "Mos vallė Zebahu dhe Tsalmunai janė nė dorėn tėnde, qė ne tė duhet t`i japim bukė ushtrisė tėnde?".

JUDG 8:7 Atėherė Gedeoni tha: "Pėr kėtė, kur Zoti tė mė japė nė dorė Zebahun dhe Tsalmunain, do tė copėtoj trupin tuaj me gjembat dhe me ferrat e shkretėtirės.

JUDG 8:8 Qė andej shkoi nė Penuel dhe u foli nė tė njėjtėn mėnyrė banorėve tė tij; burrat e Penuelit iu pėrgjigjėn nė tė njėjtėn mėnyrė si ata tė Sukothit.

JUDG 8:9 Kėshtu ai u foli edhe burrave tė Penuelit, duke u thėnė: "Kur tė kthehem nė paqe, do tė rrėzoj kėtė kala".

JUDG 8:10 Zebahu dhe Tsalmunai ndodheshin nė Karkor me gjithė ushtrinė e tyre prej rreth pesėmbėdhjetė mijė burrash, ajo qė mbetej nga tėrė ushtria e bijve tė lindjes, sepse njėqind e njėzet mijė njerėz qė mbanin shpatė i kishin vrarė.

JUDG 8:11 Gedeoni shkoi nėpėr rrugėt e atyre qė banonin nė ēadra, nė lindje tė Nobahut dhe tė Jogbehahut, dhe mundi ushtrinė qė e pandehte veten nė siguri.

JUDG 8:12 Dhe Zebahu dhe Tsalmunai ikėn me vrap; por ai i ndoqi dhe i zuri tė dy mbretėrit e Madianit, Zebahun dhe Tsalmunain, dhe e shpartalloi tėrė ushtrinė.

JUDG 8:13 Pastaj Gedeoni, bir i Joashit, u kthye nė fushėn e betejės nėpėr tė pėrpjetėn e Heresit.

JUDG 8:14 Kapi njė tė ri nga njerėzit e Sukothit dhe e mori nė pyetje, dhe ky i dha me shkrim emrat e krerėve dhe tė pleqve tė Sukothit, gjithsej shtatėdhjetė e shtatė burra.

JUDG 8:15 Pastaj shkoi te njerėzit e Sukothit dhe tha: "Ja, Zebahu dhe Tsalmunai, nė lidhje me tė cilėt jeni tallur me mua, duke thėnė: "Mos vallė Zebahu dhe Tsalmunai janė nė dorėn tėnde, qė ne tė duhet t`u japim bukė njerėzve tė tu tė lodhur?"".

JUDG 8:16 Mori pastaj pleqtė e qytetit dhe me gjembat dhe ferrat e shkretėtirės u dha njė mėsim burrave tė Sukothit.

JUDG 8:17 Rrėzoi gjithashtu kalanė e Penuelit dhe vrau njerėzit e qytetit.

JUDG 8:18 Pastaj u tha Zebahut dhe Tsalmunait: "Si ishin njerėzit qė keni vrarė nė Tabor?". Ata u pėrgjigjėn: "Ishin si ti; secili prej tyre kishte pamjen e birit tė njė mbreti".

JUDG 8:19 Ai vazhdoi: "Ishin vėllezėrit e mi, bij tė nėnes sime; ashtu siē ėshtė e vėrtetė qė Zoti rron, po tė mos i kishit vrarė, unė nuk do t`ju vrisja!".

JUDG 8:20 Pastaj i tha Jetherit, birit tė tij tė parė: "Ēohu dhe vriti!". Por i riu nuk e nxori shpatėn, sepse kishte frikė, ishte ende i ri.

JUDG 8:21 Atėherė Zebahu dhe Tsalmunai thanė: "Ēohu ti vetė dhe na godit, sepse si tė jetė burri ashtu ėshtė edhe forca e tij". Kėshtu Gedeoni u ngrit dhe vrau Zebahun dhe Tsalmunain, dhe shtiu nė dorė gjysmėhėnat qė devetė e tyre mbanin nė qafė.

JUDG 8:22 Atėherė burrat e Izraelit i thanė Gedeonit: "Mbretėro mbi ne ti, biri yt dhe i biri i birit tėnd, sepse na ke ēliruar nga sundimi i Madianit".

JUDG 8:23 Por Gedeoni u pėrgjegj: "Unė nuk do tė mbretėroj mbi ju, as edhe biri im!".

JUDG 8:24 Pastaj Gedeoni u tha: "Por dua t`ju kėrkoj diēka: secili prej jush tė mė japė vathėt e plaēkės sė tij". Ata kishin vathėt prej ari sepse ishin Ismaelitė.

JUDG 8:25 Ata u pėrgjigjėn: "Ne i japim me gjithė qejf". Kėshtu ata shtrinė njė mantel dhe secili hodhi vathėt e plaēkės sė tij.

JUDG 8:26 Pesha e vathėve prej ari qė ai kishte kėrkuar ishte njėmijė e shtatėqind sikla ari, pėrveē gjysmėhėnėzave, varėseve dhe rrobave tė purpurta qė vishnin mbretėrit e Madianit, pėrveē qaforeve qė devetė e tyre mbanin nė qafė.

JUDG 8:27 Pastaj Gedeoni me to bėri njė efod, dhe e vendosi nė Ofrah, nė qytetin e tij; tėrė Izraeli shkoi atje dhe u kurvėrua me tė dhe kėshtu u shndėrrua nė njė lak pėr Gedeonin dhe shtėpinė e tij.

JUDG 8:28 Kėshtu Madiani u poshtėrua pėrpara bijve tė Izraelit dhe nuk ngriti mė kokė; dhe vendi pati paqe dyzet vjet me radhė, gjatė gjithė jetės sė Gedeonit.

JUDG 8:29 Pastaj Jerubaali, bir i Joashit, u kthye tė banojė nė shtėpinė e tij.

JUDG 8:30 Gedeoni pati shtatėdhjetė fėmijė qė dolėn nga ijet e tij, sepse pati shumė gra.

JUDG 8:31 Por konkubina e tij qė banonte nė Sikem, i lindi edhe ajo njė djalė, tė cilit i vuri emrin Abimelek.

JUDG 8:32 Pastaj Gedeoni, bir i Joashit, vdiq nė pleqėri tė mbarė dhe u varros nė varrin e Joashit, tė atit tė tij, nė Ofrah tė Abiezeritėve.

JUDG 8:33 Pas vdekjes sė Gedeonit, bijtė e Izraelit filluan pėrsėri tė kurvėrohen pėrpara Baalit dhe zgjodhėn Baal-Berithin si zot tė tyre.

JUDG 8:34 Bijtė e Izraelit nuk u kujtuan fare pėr Zotin, Perėndinė e tyre, qė i kishte ēliruar nga tė gjithė armiqtė qė i rrethonin,

JUDG 8:35 dhe nuk u treguan fare mirėnjohės ndaj shtėpisė sė Jerubaalit (domethėnė tė Gedeonit) pėr gjithė ato tė mira qė i kishte bėrė Izraelit.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase