Main Index: Albanian Bible

 

Genesis 46

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]

GEN 46:1 Izraeli, pra, u nis me tė gjitha ato qė kishte dhe, kur arriti nė Beer-Sheba, i bėri fli Perėndisė tė atit tė tij Isak.

GEN 46:2 Dhe Perėndia i foli Izraelit nė vegime nate dhe tha: "Jakob, Jakob!". Ai u pėrgjegj: "Ja ku jam".

GEN 46:3 Atėherė Perėndia tha: "Unė jam Perėndia, Perėndia i atit tėnd; mos ki frikė tė zbresėsh nė Egjipt, sepse aty do tė tė bėj njė komb tė madh.

GEN 46:4 Unė do tė zbres bashkė me ty nė Egjipt dhe do tė bėj qė sigurisht tė kthehesh, dhe Jozefi do tė t`i mbyllė sytė".

GEN 46:5 Atėherė Jakobi u nis nga Beer-Sheba dhe bijtė e Izraelit e hipėn Jakobin, atin e tyre, fėmijėt e vegjėl dhe gratė e tyre mbi qerret qė Faraoni kishte dėrguar pėr t`i mbartur.

GEN 46:6 Kėshtu ata morėn me vete bagėtinė dhe sendet qė kishin blerė nė vendin e Kanaanit dhe erdhėn nė Egjipt. Éshtė fjala pėr Jakobin me tėrė pasardhėsit e tij.

GEN 46:7 Ai mori me vete nė Egjipt bijtė e tij, bijtė e bijve tė tij, bijat e tij dhe bijat e bijve tė tij dhe tėrė pasardhėsit e tij.

GEN 46:8 Kėta janė emrat e bijve tė Izraelit qė erdhėn nė Egjipt: Jakobi dhe bijtė e tij. I parėlinduri i Jakobit: Rubeni.

GEN 46:9 Bijtė e Rubenit: Hanoku, Pallu, Hetsroni dhe Karmi

GEN 46:10 Bijtė e Simeonit: Jemueli, Jamini, Ohadi, Jakini, Tsohari dhe Sauli, biri i njė Kananease.

GEN 46:11 Bijtė e Levit: Gershomi, Kehathi dhe Merari.

GEN 46:12 Bijtė e Judės: Eri, Onani, Shelahu, Peretsi dhe Zerahu; (por Eri dhe Onani vdiqėn nė vendin e Kanaanit). Bijtė e Peretsit qenė: Hetsroni dhe Hamuli.

GEN 46:13 Bijtė e Isakarit: Tola, Puvahu, Jobi dhe Shimroni.

GEN 46:14 Bijtė e Zabulonit: Seredi, Eloni dhe Jahleeli.

GEN 46:15 Kėta qenė bijtė qė Lea i lindi Jakobit nė Padan-Aram, pėrveē bijės sė saj Dina. Bijtė dhe bijat e saj ishin gjithsej tridhjetė e tre veta.

GEN 46:16 Bijtė e Gadit: Tsifioni, Haxhi, Shuni, Etsboni, Eri, Arodi dhe Areli.

GEN 46:17 Bijtė e Asherit: Jmna, Jshua, Jshni, Beriahu dhe Serahu motra e tyre. Dhe bijtė e Beriahut: Heberi dhe Malkieli.

GEN 46:18 Kėta qenė bijtė e Zilpahut qė Labano i kishte dhėnė bijės sė tij Lea; dhe ajo i lindi Jakobit: gjithsej gjashtėmbėdhjetė veta.

GEN 46:19 Bijtė e Rakelės, gruas sė Jakobit: Jozefi dhe Beniamini.

GEN 46:20 Dhe Jozefi nė vendin e Egjiptit, i lindėn Manasi dhe Efraimi. Nėna e tyre ishte Asenathi, e bija e Potiferahut, prift i Onit.

GEN 46:21 Bijtė e Beniaminit: Belahu, Bekeri, Ashbeli, Gerau, Naamani, Ehi, Roshi, Mupimi, Hupimi dhe Ardi.

GEN 46:22 Kėta qenė bijtė e Rakelės qė i lindėn Jakobit: gjithsej katėrmbėdhjetė veta.

GEN 46:23 Biri i Danit: Hushimi.

GEN 46:24 Bijtė e Neftalisė: Jahtseeli, Guni, Jetseri dhe Shilemi.

GEN 46:25 Kėta qenė bijtė e Bilhahut, qė Labano ia kishte dhėnė bijės sė tij Rakela dhe qė kjo ia lindi Jakobit: gjithsej shtatė veta.

GEN 46:26 Njerėzit qė erdhėn me Jakobin nė Egjipt, pasardhės tė tij, pa llogaritur gratė e bijve tė Jakobit, ishin gjithsej gjashtėdhjetė e gjashtė veta.

GEN 46:27 Bijtė e Jozefit, qė i lindėn nė Egjipt, ishin dy. Tėrė personat e familjes sė Jakobit qė erdhėn nė Egjipt ishin gjithsej shtatėdhjetė veta.

GEN 46:28 Por Jakobi dėrgoi para tij Judėn me qėllim qė ta fuste nė vendin e Goshenit. Dhe kėshtu ata arritėn nė vendin e Goshenit.

GEN 46:29 Atėherė Jozefi e mbrehu qerren e tij dhe mori tė pėrpjetėn pėr nė Goshen qė tė takonte Izraelin, atin e tij; sa e pa, iu hodh nė qafė dhe qau gjatė i shtrėnguar pas tij.

GEN 46:30 Dhe Izraeli i tha Jozefit: "Tani le tė vdes, sepse pashė fytyrėn tėnde dhe ti je akoma gjallė".

GEN 46:31 Atėherė Jozefi u tha vėllezėrve tė tij dhe familjes tė atit tė tij: "Do tė ngjitem pėr ta njoftuar Faraonin dhe do t`i them: "Vėllezėrit e mi dhe familja e atit tim, qė ishin nė vendin e Kanaanit, kanė ardhur tek unė.

GEN 46:32 Ata janė barinj, sepse kanė qenė gjithnjė rritės bagėtish, dhe kanė sjellė me vete kopetė e tyre dhe gjithēka zotėrojnė".

GEN 46:33 Kur Faraoni do t`ju thėrrasė dhe do t`ju thotė: "Me ē`punė merreni?", ju do t`i pėrgjigjeni:

GEN 46:34 "Shėrbėtorėt e tu kanė qėnė rritės bagėtish nga fėmijėria e deri sot, si ne ashtu dhe etėrit tanė", qė tė keni mundėsi tė banoni nė vendin e Goshenit. Sepse Egjiptasit ndiejnė neveri pėr tėrė barinjtė".

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase