Main Index: Albanian Bible

 

Genesis 36

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]

GEN 36:1 Kėta janė pasardhėsit e Esaut, qė ėshtė Edomi.

GEN 36:2 Esau i mori gratė e tij nga bijat e Kanaanėve: Adėn, e bija e Elonit Hiteut, dhe Oholibamahėn, e bija e Cibeonit Hiveut;

GEN 36:3 dhe Basemathin, e bija e Ismaelit dhe motra e Nebajothit.

GEN 36:4 Ada i lindi Esaut Elifazin;

GEN 36:5 Basemathi lindi Reuelin, kurse Oholibamahu lindi Jeushin, Jalamin dhe Korahin. Kėta janė bijtė e Esaut qė i lindėn nė vendin e Kanaanit.

GEN 36:6 Pastaj Esau mori gratė e tij, bijtė dhe bijat e tij, gjithė njerėzit e shtėpisė sė tij, kopetė e tij, tėrė bagėtinė e tij dhe tėrė pasurinė qė kishte blerė nė vendin e Kanaanėve, dhe shkoi nė njė vend, larg vėllait tė tij Jakob,

GEN 36:7 sepse pasuritė e tyre ishin tepėr tė mėdha, qė ata tė mund tė banonin bashkė; vendi ku rrinin nuk ishte nė gjendje t`i mbante pėr shkak tė bagėtisė sė tyre.

GEN 36:8 Kėshtu Esau u vendos mbi malin e Seirit; Esau ėshtė Edomi.

GEN 36:9 Kėta janė pasardhėsit e Esaut, atit tė Edomitėve, nė malin e Seirit.

GEN 36:10 Kėta janė emrat e bijve tė Esaut: Elifazi, i biri i Adės, gruaja e Esaut; Reueli, i biri i Bazemathės, gruaja e Esaut.

GEN 36:11 Bijtė e Elifazit qenė: Temani, Omari, Cefoni, Gatami dhe Kenaci.

GEN 36:12 Timna ishte konkubina e Elifazit, i biri i Esaut. Ajo i lindi Amalekun Elifazit. Kėta qenė bijtė e Adės, gruaja e Esaut.

GEN 36:13 Kėta qenė bijtė e Reuelit: Nahathi dhe Zerahu, Shamahu dhe Micahu. Kėta qenė bijtė e Basemathės, gruaja e Esaut.

GEN 36:14 Kėta qenė bijtė e Oholibamahės, e bija e Anahut, e bija e Cibeonit, gruaja e Esaut; ajo i lindi Esaut: Jeushin, Jalamin dhe Korahun.

GEN 36:15 Kėta qenė krerėt e bijve tė Esaut: bijtė e Elifazit, i parėlinduri i Esaut; kreu Teman, kreu Omar, kreu Cefo, kreu Kenaz,

GEN 36:16 kreu Korah, kreu Gatam dhe kreu Amalek; kėta qenė krerėt e rrjedhur nga Elifazi nė vendin e Edomit; ata qenė bijtė e Adės.

GEN 36:17 Kėta qenė bijtė e Reuelit, i biri i Esaut: kreu Nahath, kreu Zerah, kreu Shamah dhe kreu Micah; kėta qenė krerėt e rrjedhur nga Reueli nė vendin e Edomit; ata qenė bijtė e Basemathės, gruaja e Esaut.

GEN 36:18 Kėta qenė bijtė e Oholibamahės, gruaja e Esaut, kreu Jeush; kreu Jeush, kreu Jalam dhe kreu Korah; ata qenė krerėt e rrjedhur nga Oholibamah, e bija e Anahut dhe gruaja e Esaut.

GEN 36:19 Kėta qenė bijtė e Esaut, qė ėshtė Edomi, dhe kėta qenė krerėt e tyre.

GEN 36:20 Kėta qenė bijtė e Seirit, Horeut, qė banonin atė vend: Lotani, Shobali, Cibeoni, Anahu.

GEN 36:21 Dishoni, Etseri dhe Dishani. Kėta qenė krerėt e Horejve, bijtė e Seirit, nė vendin e Edomit.

GEN 36:22 Bijtė e Lotanit qenė: Hori dhe Hemami; dhe motra e Lotanit qe Timna.

GEN 36:23 Kėta qenė bijtė e Shobalit: Alvani, Manahathi, Ebali, Shefo dhe Onami.

GEN 36:24 Kėta qenė bijtė e Cibeonit: Aja dhe Anahu. Anahu ėshtė ai qė zbuloi nė shkretėtirė ujėra tė nxehta ndėrsa po kulloste gomarėt e Cibeonit, atit tė tij.

GEN 36:25 Kėta qenė bijtė e Anahut: Dishoni dhe Oholibamah, e bija e Anahut.

GEN 36:26 Kėta qenė bijtė e Dishonit: Hemdani, Eshbani, Ithrani dhe Kerani.

GEN 36:27 Kėta qenė bijtė e Etserit: Bilhani, Zaavani dhe Akani.

GEN 36:28 Kėta qenė bijtė e Dishanit: Utsi dhe Arani.

GEN 36:29 Kėta qenė krerėt e Horejve: kreu Lothan, kreu Shobal, kreu Cibeon, kreu Anah,

GEN 36:30 kreu Dishon, kreu Etser, kreu Dishan. Kėta qenė krerėt e Horejve, krerėt qė ata patėn nė vendin e Seirit.

GEN 36:31 Kėta qenė mbretėrit qė mbretėruan nė vendin e Edomit, para se ndonjė mbret tė sundonte mbi bijtė e Izraelit:

GEN 36:32 Bela, i biri i Beorit, mbretėroi nė Edom, dhe emri i qytetit tė tij qe Dinhabah.

GEN 36:33 Bela vdiq dhe nė vend tė tij mbretėroi Jobabi, i biri i Zerahut, nga Botsrahu.

GEN 36:34 Jobabi vdiq dhe nė vend tė tij mbretėroi Hushami, nga vendi i Temanitėve.

GEN 36:35 Hushami vdiq, dhe nė vend tė tij mbretėroi Hadabi, i biri i Bedadit, qė mundi Madianitėt nė fushat e Moabit; dhe emri i qytetit tė tij qe Avith.

GEN 36:36 Hadadi vdiq dhe nė vend tė tij mbretėroi Samlahu, nga Masrekahu.

GEN 36:37 Samlahu vdiq dhe nė vend tė tij mbretėroi Sauli nga Rohoboth, mbi Lumė.

GEN 36:38 Sauli vdiq dhe nė vend tė tij mbretėroi Baal-Hanani, i biri i Akborit.

GEN 36:39 Baal-Hanani, i biri i Akborit, vdiq dhe nė vendin e tij mbretėroi Hadari. Emri i qytetit tė tij qe Pau, dhe emri i gruas sė tij qe Mehetabel, e bija e Metredės dhe e Mezahabut.

GEN 36:40 Kėto qenė emrat e krerėve tė Esaut, simbas familjeve tė tyre dhe territoreve tė tyre, me emrat e tyre; kreu Timnah, kreu Alvah, kreu Jetheth,

GEN 36:41 kreu Oholibamah, kreu Elah, kreu Pinon,

GEN 36:42 kreu Kenac, kreu Teman, kreu Mibcar,

GEN 36:43 kreu Magdiel dhe kreu Iram. Kėta qenė krerėt e Edomit simbas vendbanimit tė tyre, nė vendin qė zotėronin. Ky qe Esau, ati i Edomitėve.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase