Main Index: Albanian Bible

 

Genesis 33

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]

GEN 33:1 Jakobi ngriti sytė, vėshtroi dhe pa qė po vinte Esau, qė kishte me vete katėrqind burra. Atėherė i ndau bijtė e tij midis Leas, Rakelės dhe dy shėrbyeseve tė tij.

GEN 33:2 Nė krye vuri shėrbyeset dhe bijtė e tyre, pastaj Lean dhe bijtė e saj dhe sė fundi Rakelėn dhe Jozefin.

GEN 33:3 Ai vetė kaloi para tyre dhe u pėrkul deri nė tokė shtatė herė deri sa arriti pranė vėllait tė vet.

GEN 33:4 Atėherė Esau vrapoi drejt tij, e pėrqafoi, iu hodh nė qafė dhe e puthi; dhe qė tė dy qanė.

GEN 33:5 Pastaj Esau ngriti sytė, pa gratė e fėmijėt dhe tha: "Kush janė kėta me ty?". Jakobi iu pėrgjigj: "Janė bijtė qė Perėndia pati mirėsinė t`i japė shėrbyesit tėnd".

GEN 33:6 Atėherė u afruan shėrbyeset, ato dhe bijtė e tyre, dhe u pėrkulėn.

GEN 33:7 U afruan edhe Lea dhe bijtė e saj, dhe u pėrkulėn. Pastaj u afruan Jozefi dhe Rakela, dhe u pėrkulėn edhe ata.

GEN 33:8 Esau tha: "Ēfarė ke ndėrmend tė bėsh me tėrė atė grup qė takova?". Jakobi u pėrgjigj: "Éshtė pėr tė gjetur hir nė sytė e zotėrisė tim".

GEN 33:9 Atėherė Esau tha: "Kam mjaft pėr vete, o vėllai im; mbaj pėr vete atė qė ėshtė jotja".

GEN 33:10 Por Jakobi tha: "Jo, tė lutem; nė qoftė se kam gjetur hir nė sytė e tu, prano dhuratėn time nga dora ime, sepse kur pashė fytyrėn tėnde, pėr mua ishte njėlloj sikur tė shikoja fytyrėn e Perėndisė, dhe ti mė ke pritur mirė.

GEN 33:11 Pranoje, pra, dhuratėn qė tė ėshtė sjellė, sepse Perėndia ėshtė treguar shumė i mirė me mua dhe unė kam gjithēka". Dhe nguli kėmbė aq shumė, sa qė Esau pranoi.

GEN 33:12 Pastaj Esau tha: "Le tė nisemi, tė fillojmė tė ecim dhe unė do tė shkoj para teje".

GEN 33:13 Por Jakobi u pėrgjigj: "Zotėria im e di qė fėmijėt janė nė moshė tė vogėl dhe qė kam me vete dele dhe lopė qumėshtore; po t`i mbajmė keq qoftė edhe njė ditė tė vetme, tėrė kafshėt kanė pėr tė vdekur.

GEN 33:14 Le tė kalojė zotėria im para shėrbėtorit tė tij, dhe unė do ta ndjek ngadalė me hapin e kafshėve qė mė paraprijnė dhe me hapin e fėmijėve, deri sa tė arrijė te zotėria im nė Seir".

GEN 33:15 Atėherė Esau tha: "Mė lejo tė paktėn tė lė me ty disa nga njerėzit qė janė me mua". Por Jakobi u pėrgjigj: "Pse ta bėjmė kėtė? Mjafton qė unė tė gjej hir nė sytė e zotėrisė tim".

GEN 33:16 Kėshtu po atė ditė Esau u rikthye nė rrugėn e tij drejt Seirit.

GEN 33:17 Jakobi u nis nė drejtim tė Sukothit, ndėrtoi atje njė shtėpi pėr vete dhe kasolle pėr bagėtinė; prandaj ai vend u quajt Sukoth.

GEN 33:18 Pastaj Jakobi, duke u kthyer nga Padan-Arami, arriti shėndoshė e mirė nė qytetin e Sikemit, nė vendin e Kanaanit, ku ngriti ēadrat e tij pėrballė qytetit.

GEN 33:19 Dhe bleu nga bijtė e Hamorit, at i Sikemit, pėr njėqind copė paresh, pjesėn e fushės ku kishte ngritur ēadrat e tij pėrballė qytetit.

GEN 33:20 Pastaj aty ngriti njė altar dhe e quajti El-Elohej-Izrael.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase