Main Index: Albanian Bible

 

1 John 4

[1] [2] [3] [4] [5]

1JN 4:1 Dhe ēdo frymė qė nuk rrėfen se Jezu Krishti ka ardhur nė mish, nuk ėshtė nga Perėndia; dhe kjo ėshtė fryma e antikrishtit qė, siē e keni dėgjuar se vjen; dhe tashmė ėshtė nė botė.

1JN 4:2 Ju jeni prej Perėndisė, o djem tė rinj, dhe i keni mundur ata, sepse ai qė ėshtė nė ju ėshtė mė i madh se ai qė ėshtė nė botė.

1JN 4:3 Ata janė nga bota; prandaj flasin pėr gjėrat e botės dhe bota i dėgjon.

1JN 4:4 Ne jemi prej Perėndisė; kush njeh Perėndinė na dėgjon; kush nuk ėshtė prej Perėndisė nuk na dėgjon; nga kjo njohim Frymėn e sė vėrtetės dhe frymėn e gabimit.

1JN 4:5 Shumė tė dashur, le ta duam njeri tjetrin, sepse dashuria ėshtė nga Perėndia dhe kushdo qė do, ka lindur nga Perėndia dhe e njeh Perėndinė.

1JN 4:6 Ai qė nuk ka dashuri nuk e ka njohur Perėndinė, sepse Perėndia ėshtė dashuri.

1JN 4:7 Nė kėtė ėshtė shfaqur dashuria e Perėndisė ndaj nesh, se Perėndia dėrgoi Birin e tij tė vetėmlindurin nė botė qė ne tė rrojmė nėpėrmjet tij.

1JN 4:8 Nė kėtė ėshtė dashuria: jo se ne e kemi dashur Perėndinė, por qė ai na ka dashur ne dhe dėrgoi Birin e tij pėr shlyerjen e mėkateve tona.

1JN 4:9 Shumė tė dashur, nė qoftė se Perėndia na ka dashur nė kėtė mėnyrė; edhe ne duhet ta duam njeri-tjetrin.

1JN 4:10 Askush s`e ka parė ndonjėherė Perėndinė; po ta duam njeri-tjetrin, Perėndia qėndron nė ne dhe dashuria e tij ėshtė e pėrsosur nė ne.

1JN 4:11 Nga kjo ne njohim se qėndrojmė nė tė dhe ai nė ne, sepse ai na ka dhėnė nga Fryma e tij.

1JN 4:12 Dhe ne pamė dhe dėshmojmė se Ati e dėrgoi Birin pėr tė qėnė Shpėtimtar i botės.

1JN 4:13 Ai qė rrėfen se Jezusi ėshtė Biri i Perėndisė, Perėndia qėndron nė tė dhe ai nė Perėndinė.

1JN 4:14 Dhe ne njohėm dhe besuam dashurinė qė Perėndia ka pėr ne. Perėndia ėshtė dashuri; dhe ai qė qėndron nė dashuri qėndron nė Perėndinė dhe Perėndia nė tė.

1JN 4:15 Nė kėtė dashuria u pėrsos nė ne (qė tė kemi guxim nė ditėn e gjyqit): sepse sikurse ėshtė ai, po kėshtu jemi edhe ne nė kėtė botė.

1JN 4:16 Nė dashuri nuk ka frikė, madje dashuria e pėrsosur e nxjerr jashtė frikėn, sepse frika ka tė bėjė me ndėshkimin, dhe ai qė ka frikė nuk ėshtė i pėrsosur nė dashuri.

1JN 4:17 Ne e duam atė, sepse ai na deshi i pari.

1JN 4:18 Po tė thotė dikush: ``Unė e dua Perėndinė`` dhe urren vėllanė e vet, ėshtė gėnjeshtar; sepse ai qė nuk do vėllanė e vet tė cilin e sheh, si mund tė dojė Perėndinė, qė nuk e sheh?

1JN 4:19 Dhe ky ėshtė urdhėrimi qė kemi marrė nga ai: ai qė do Perėndinė, tė dojė edhe vėllanė e vet.

1JN 4:20 Kushdo qė beson se Jezusi ėshtė Krishti, ka lindur nga Perėndia; dhe kushdo qė do atė qė e ka ngjizur, do edhe atė qė ka qenė ngjizur nga ai.

1JN 4:21 Nga kjo ne dimė ti duam bijtė e Perėndisė: kur duam Perėndinė dhe zbatojmė urdhėrimet e tij.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase